Soba de teracota

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • todorovicim
    Membru
    • 31.dec.2010
    • 181

    #31
    Răspuns la: Hota scoate fumul din soba

    Salut.Si eu am patit asa ceva.Din cauza usilor si geamurilor termopan cand am dat drumul la hota iesea fum in bucatarie-camera de la soba de teracota cu registru.Am rezolvat problema simplu.Cand folosesc aragazul+hota deschid geamul de la bucatarie si totul e ok.Am impresia ca din cauza inchiderilor ermetice a termopanelor se intampla acest fenomen...

    Comentariu

    • drumetzu
      Incepator
      • 31.ian.2010
      • 85

      #32
      Răspuns la: Soba de teracota

      Postat în original de Consultant climatizare
      Va rog sa ne spuneti mai multe detalii.
      Pai am mai citi despre astfel de teracote si unii ar zice ca ar fi "oarbe" daca bine am retinut, ca un semineu , goale fara fumuri.
      La asta ma refer.
      Inmagazineaza ceva caldura sau dupa ce s-a stins focul se racesc?
      Vreau sa iau asa ceva si cer sfaturi inainte chiar nu ma dau banii afara din casa dupa ce iau una din asta sa chem un sobar sa o faca, ca lumea.
      La ce manopera se practica pe aici ...................prefer una montata gata daca sunt ok.

      Comentariu

      • f0rdiesel
        Membru
        • 04.mar.2012
        • 112

        #33
        Răspuns la: Soba de teracota

        Pentru incalzirea a doua camere cu o singura soba (in perete), ce dimensiune ar trebui sa aibe aceasta? Camerele sunt 4x4 si 4x3,8, inaltimea lor e de 2,25m.

        Comentariu

        • bobon
          Membru
          • 17.mai.2011
          • 117

          #34
          Răspuns la: Răspuns la: Soba de teracota

          Postat în original de f0rdiesel
          Pentru incalzirea a doua camere cu o singura soba (in perete), ce dimensiune ar trebui sa aibe aceasta? Camerele sunt 4x4 si 4x3,8, inaltimea lor e de 2,25m.
          Mai bine faci doua sobe, fiecare camera cu soba ei. Dar daca ai spart zidul si nu stiu pe unde ai cosul poti face dubla, dar o sa ai probleme cu zidul ca o sa iti lucreze soba si pica varul pe acolo,
          Bobon...

          Comentariu

          • f0rdiesel
            Membru
            • 04.mar.2012
            • 112

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba de teracota

            Locul de amplasare al sobei nu are o "fundatie" solida. Este doar placa de la parter, cca 10cm grosime. Peste aceasta se va pune extrudat de 3cm apoi sapa(cca 5,5cm) cu plasa de buzau in ea. Peste aceasta sapa finala va urma parchet.
            1 Pe locul in care o sa fac soba, neavand o baza solida, sa fac din fier beton de 1,5cm grosime un cadu metalic de 1x1m(gen plasa de buzau) pe care sa-l pun in sapa?
            2 Pe locul de ampalsare al sobei sa renunt la punerea extrudatului in sapa?
            3 Ca dimensiuni ? Cat ar trebui sa fie aceasta?Cate fumuri?

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #36
              Răspuns la: Hota scoate fumul din soba

              Postat în original de todorovicim
              Salut.Si eu am patit asa ceva.Din cauza usilor si geamurilor termopan cand am dat drumul la hota iesea fum in bucatarie-camera de la soba de teracota cu registru.....................Am impresia ca din cauza inchiderilor ermetice a termopanelor se intampla acest fenomen...
              Atit soba cit si hota , pt o buna functionare au nevoie de o priza de aer , permanenta pt o buna functionare .
              Soba fara priza de aer va poate trimite in lumea Sfintilor , hota nu functioneaza !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • bobon
                Membru
                • 17.mai.2011
                • 117

                #37
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba de teracota

                Postat în original de f0rdiesel
                Locul de amplasare al sobei nu are o "fundatie" solida. Este doar placa de la parter, cca 10cm grosime. Peste aceasta se va pune extrudat de 3cm apoi sapa(cca 5,5cm) cu plasa de buzau in ea. Peste aceasta sapa finala va urma parchet.
                1 Pe locul in care o sa fac soba, neavand o baza solida, sa fac din fier beton de 1,5cm grosime un cadu metalic de 1x1m(gen plasa de buzau) pe care sa-l pun in sapa?
                2 Pe locul de ampalsare al sobei sa renunt la punerea extrudatului in sapa?
                3 Ca dimensiuni ? Cat ar trebui sa fie aceasta?Cate fumuri?
                Dimensiunea se face fuctie de model. Sapa o faci mai mare cu 30 cm pe toate partile, la perete 13 cm Fara estrudat . Pe linga ea si pe sub ea poti pune gresie, in fata la usa 50 cm ,Daca faci 2 teracote le faci cu 5 fumuri la dim 2/3/7 --45/67. cm Daca o faci prin zid lunga de 6,5-7 placi./2-2,5, cu 7-9 fumuri sau doua clopote unul in focar si latera si unul deasupraAsa o faci lata de 3 -67 /5-110 cm. E cam complicat si iti trebuie meserias priceput.
                Bobon...

                Comentariu

                • vasile m
                  Membru
                  • 21.iun.2009
                  • 296

                  #38
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba de teracota

                  Postat în original de bobon
                  Mai bine faci doua sobe, fiecare camera cu soba ei. Dar daca ai spart zidul si nu stiu pe unde ai cosul poti face dubla, dar o sa ai probleme cu zidul ca o sa iti lucreze soba si pica varul pe acolo,
                  subscriu.. sau una cu serpentina cu cea dubla nu vei avea mare randament

                  Comentariu

                  • asdn70
                    Incepator
                    • 06.aug.2009
                    • 19

                    #39
                    Răspuns la: Soba de teracota

                    Buna ziua.
                    Vreau sa fac o soba de teracota intr-una din camere(casa). Problema ar fi ca nu am horn pentru acea camera. Unde ar fi bine sa fac hornul: interior sau exterior? Casa este din paianta, tip vagon. Am termopane (geam +usi) in fiecare camera. Multumesc anticipat pentru idei, sfaturi. Cu respect.

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      #40
                      Răspuns la: Soba de teracota

                      Eu as propune interior din doua motive:
                      - caldura degajata de cos se "recupereaza" tot in casa
                      - suprafata ce trebuie izolata este mai mica decat in cazul celui exterior

                      Despre soba ce detalii puteti da? Ce putere trebuie sa aiba si ce focar si sistem convectiv va avea?
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • asdn70
                        Incepator
                        • 06.aug.2009
                        • 19

                        #41
                        Răspuns la: Soba de teracota

                        Camera are aproximativ 40 m cubi(aproximativ 4 m lungime, 4 m latime, 2,5 m inaltime). In privinta sistemului convectiv si focar nu stiu ce sa spun, pentru ca nu ma pricep. Cum pot curata hornul daca este in camera? Fac jos o usita ? Soba va fi facuta de un sobar. Ma puteti ajuta cu alte idei, sfaturi? Cu respect.
                        P.S.: Hornul va fi facut, probabil, cu caramida horn.
                        Ultima editare de asdn70; 27.aug.2013, 10:30.

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          #42
                          Răspuns la: Soba de teracota

                          Cei 40 mc ai camerei, sunt izolati (pereti, pardoseala, tavan)? Au geamuri clasice sau termopan? Cati pereti exteriori aveti? Cati pereti spre camere neincalzite aveti?

                          Pentru curatare montati intr-adevar usita de vizitare in partea inferioara a cosului cum ati spus.

                          Aici aveti o filmare cu focul intr-o soba realizata de un coleg de pe alt forum. Aceasta soba functioneaza pe principiul gazeificarii lemnului si are randamentul net superior fata de sobele pe care le stim noi la ora actuala.
                          Aceasta soba odata intrata in "regim" (se incalzeste focarul) pe cos scoate doar fum incolor (ard atat gazele degajate de lemn cat si monoxidul de carbon).


                          Pe peretii laterali si in spate se observa niste gauri. Pe acele gauri se admite aer preincalzit pentru arderea gazelor de care vorbeam.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • asdn70
                            Incepator
                            • 06.aug.2009
                            • 19

                            #43
                            Răspuns la: Soba de teracota

                            Da, toti peretii sunt izolati (atat interior cat si exterior), 2 geamuri termopan Rehau, usa de interior din aluminiu, 3 pereti exteriori, 1 perete spre camera incalzita. Si daca montez portita de vizitare hornul nu va trage aer fals? Am inteles ca avand toata casa cu termopane(usi si ferestre) exista pericol de acumulare dioxid de carbon. Cum as putea evita aceasta? Multumesc pentru atentie. Respect.
                            Ultima editare de asdn70; 27.aug.2013, 13:19.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              #44
                              Răspuns la: Soba de teracota

                              Se recomanda abductiune de aer pentru soba, asemeni semineelor moderne (o teava de un anumit diametru, ce face legatura intre exterior si cenusarul sobei, pe traseul acesteia se intercaleaza un robinet/vana/dispozitiv de reglare a tirajului).

                              Usile de vizitare ale cosului se gasesc in comert si sunt etanse, deci nu exista pericolul scaparii de CO2 sau tragere de aer fals pe acolo.

                              Oricum, mai periculos decat CO2 este CO (monoxid de carbon), si in acest caz va recomand sa achizitionati un detector pentru siguranta dumneavostra.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • asdn70
                                Incepator
                                • 06.aug.2009
                                • 19

                                #45
                                Răspuns la: Răspuns la: Soba de teracota

                                Va multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...