Umiditate interioara optima

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DEKO
    Membru
    • 16.nov.2005
    • 229

    Umiditate interioara optima

    Stie cineva care este Umiditate interioara optima intr-un apartament (camera) , am vaga impresie ca am in casa o umiditate mult prea mare.
    Toate cele bune !!!
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Umiditatea relativa a aerului trebuie sa fie cuprinsa intre 50-60%.
    Cu stima.

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      #3
      Chiar 45-65%. Este bine ca nivelul de umiditate sa fie corelat cu temperatura cea mai scazuta a unei suprafete din incapere, astfel incat sa se evite posibilitatea condensarii.

      Comentariu

      • DEKO
        Membru
        • 16.nov.2005
        • 229

        #4
        re....

        Multumesc pt. raspunsuri....si daca umiditatea este mai ridicata cum ash putea scapa de ea , fara a cumpara un dezumificator care are pretul destul de piperat , si nici sa las zile intregi caloriferele pt. ca ma "rupe" la buzunar astia cu caldura lor.
        Toate cele bune !!!

        Comentariu

        • DEKO
          Membru
          • 16.nov.2005
          • 229

          #5
          re....

          Multumesc pt. raspunsuri....si daca umiditatea este mai ridicata cum ash putea scapa de ea , fara a cumpara un dezumificator care are pretul destul de piperat , si nici sa las zile intregi caloriferele pt. ca ma "rupe" la buzunar astia cu caldura lor.
          Toate cele bune !!!

          Comentariu

          • flo8200
            Membru
            • 01.nov.2005
            • 253

            #6
            Vezi produsul de mai jos. Nu stiu cat de eficient este. Intentionez si eu sa imi cumpar.

            Comentariu

            • Ogoiogo
              Incepator
              • 19.ian.2007
              • 93

              #7
              Re: Umiditate interioara optima

              Umiditatea relativa de confort a aerului intr-o incapere trebuie corelata cu temperatura interioara.
              Intr-adevar, umiditatea relativa optima intr-o camera de locuit este de 50% pentru perioada de vara si poate cobora pana la 40% in perioada de iarna.
              In primul rand trebuie sa gasesti sursa de umiditate si dupa aceea sa incerci sa o tratezi.
              O varianta de tratare ar fi in perioada de iarna, aerisiri mai dese (aerul esterior iarna este uscat).
              O incalzire mai mare nu elimina problema (scade umiditatea relativa insa continutul de umiditate din aerul interior ramane acelasi).
              O alta varianta ar fi umidificatoarele cu silicagel . Se gasesc in comert. Sunt niste cutiute cu o punga de silicagel (rezeva). Silicagelul este si cel
              "aruncat" in cutiile de pantofi noi pentru absorbtia de umiditate. Au un pret relativ mediu.
              Insa repet, cauta sursa de umiditate. Daca este casa noua...o sa ai ceva de investit in silicagel pana elimini umiditatea din ea

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #8
                Re: Umiditate interioara optima

                Postat în original de Ogoiogo
                O incalzire mai mare nu elimina problema (scade umiditatea relativa insa continutul de umiditate din aerul interior ramane acelasi).
                Umiditatea aerului deranjeaza in momentul in care aceasta condenseaza pe suprafetele reci, de aici decurgand alte neplaceri precum mucegaiul.
                Ridicarea temperaturii este una din metodele impiedicarii aparitiei condensului.

                Comentariu

                • Ogoiogo
                  Incepator
                  • 19.ian.2007
                  • 93

                  #9
                  Re: Umiditate interioara optima

                  In diagrama de stare a aerului umed (i-x) temperatura punctului de roua al aerului se gaseste la intersectia adiabatei cu curba de umiditate 100%.
                  Condensarea aerului se produce atunci cand acesta ajunge in contact cu o suprafata a carui temperatura este mai mica decat temperatura punctului de roua.
                  Astfel, incalzirea unui aer conduce la ridicarea temperaturii punctului de roua. Daca vrei sa incalzesti ceva, acesta nu este aerul.
                  Ca exemplu, intr-o camera incalzita ce are un geam cu coeficient de transfer termic mediocru, va aparea condens pe acesta. In aceeasi camera, neancalzita, acest condens nu va aparea.

                  Intr-adevar, incalzirea aerului elimina umiditatea, deoarece aceasta va condensa peste tot pe unde va gasi punti termice (geam/beton neizolat) insa nu este de dorit. Raman la concluzia ca o incalzire accentuata pentru eliminarea condensarii.....poate produce mari neplaceri arhitecturale.

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2348

                    #10
                    Daca am specificat ca aparitia condensului apare pe fuprafetele reci, sigur ca ridicarea temperaturii se refera la aceste suprafete. Nu am specificat ca este vorba de temperatura aerului, asa cum tendentios ati concluzionat.
                    Oricum completarile dvs. sunt de bun augur si ajuta la intelegerea fenomenului.
                    Pentru mai multe detalii puteti consulta link-ul: http://www.buildingpres.co.uk/Condensation.htm
                    Iar pentru aprofundare:
                    Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca este o instituție de învățământ superior tehnic de stat din municipiul Cluj-Napoca, județul Cluj, România.

                    Comentariu

                    • Ogoiogo
                      Incepator
                      • 19.ian.2007
                      • 93

                      #11
                      Imi cer scuze pentru ca am inteles gresit ....
                      Subiectul discutiei era umiditata aerului interior ...si am crezut ca la acesta v-ati referit.
                      In acest caz aveti perfecta dreptate....ramane de vazut cum poate sa ridice temperatura acestor suprafete...
                      Va multumesc pentru link....

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2348

                        #12
                        O termoizolare a peretilor exteriori in conformitate cu recomandarile producatorului ar diminua conditiile de aparitie a condensului.
                        Raman la parerea ca in cazul in care s-au montat ferestre cu geam termopan, nivelul de umiditate este variabila care se regleaza pentru a nu permite aparitia condensului. Adica, daca aerisim de un numar de ori rezonabil, si nu se produce condens, nu are rost sa se efectueze o termoizolare, doar de teama condensului.
                        Daca insa trebuie aerisit in mod exagerat, este cazul sa se efectueze o termoizolare.
                        Pe scurt, concluzia mea este ca toti factorii trebuie corelati astfel incat sa avem un confort suficient de bun. Nu trebuie urmarit doar nivelul de umiditate, sau temperatura suprafetelor reci.

                        Comentariu

                        • DEKO
                          Membru
                          • 16.nov.2005
                          • 229

                          #13
                          re...

                          THX to all

                          Comentariu

                          Procesare...