Identificare impamantare si nul

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • UnkiuL
    Incepator
    • 16.ian.2007
    • 5

    #16
    Postat în original de dmugurel
    Oare nu s-a electrocutat UnKiul ?
    Inca na-a aparut la stirile de la 5 ?
    oricum o sa postez dupa ce rezolv problema ... asa am spus atunci si am uitat sa mai postez... sa stiti ca am rezolvat problema si din 1 martie 2007 m-am mutat in noul apartament (care acum nu mai e nou) dar acum ma gandesc deja la ridicarea unei case...
    http://ioanforgaci.blogspot.com/

    Comentariu

    • komy
      Membru Marcant
      • 22.iul.2008
      • 442

      #17
      Prin ce metoda ati rezolvat problema? caci a trecut mult timp de atunci...

      Numai bine!
      Imi place lumina!

      Comentariu

      • UnkiuL
        Incepator
        • 16.ian.2007
        • 5

        #18
        Postat în original de komy
        Prin ce metoda ati rezolvat problema? caci a trecut mult timp de atunci...

        Numai bine!
        salut, problema am rezolvat-o atunci, am urmat sfatul lui 'gigibrici' si am folosit si aparatul de masura, numa' bine!
        http://ioanforgaci.blogspot.com/

        Comentariu

        • patcas marina
          Incepator
          • 19.iun.2009
          • 27

          #19
          buna ziua domnul unkiul! daca aveti conductoarele de o culoare,si cum s-a mai discutat mai sus.daca aveti un tablou automat.sigurante monopolare.2 la prize 2 la becuri atunci simplu puteti afla nulul de lucru si cel de protectie.decuplati nulul de la siguranta si cu un bec cu dulie cautati pe acele 3 conductoare.1 la mana faza sa fie identificate iar nulul de lucru e oprit si doar cu faza atingand pe nulul de protectie o sa se aprinda becul.ma rog doar daca nulul dumneavoastra de protectie are legatura cu pamantul.daca nu nu o sa se aprinda.in caz ca cu nulul de lucru oprit vi se aprinde becul pe ambele nuluri atunci aveti nulul de lucru impreuna cu cel de protectie si ii najpa situatia ca daca din pacate intervine problema la nulul de lucru tot o sa va mearga curentul dar najpa.puteti sa va defectati aparatele!!! daca nu o sa se aprinda cu nulul de lucru doar inpamantarea e OK.va identificati impamantarea si nulul de lucru e simplu.ce a mai ramas.daca aveti un modul diferential e si mai ok.aveti protejata viata la orice aparat defectat sau orice aparat care curenteaza sau intamplator sa atingeti cu mana faza veti fi protejati si instalatia dumneavoastra se va opri. pt circuite separate,ex la prize va recomand 30mA (0,03A) pe 16A sau 20A max.iar pt general va recomand de la 100mA pana la 300mA pe 32A. scrie pe ea 0,1A sau 0,3A. e alegerea dumneavoastra!!!
          Cu respect Ionut
          patcas marina

          Comentariu

          • patcas marina
            Incepator
            • 19.iun.2009
            • 27

            #20
            aveti modulul diferential de la Moeller CKN4/16/003
            Fișiere Atașate
            patcas marina

            Comentariu

            • patcas marina
              Incepator
              • 19.iun.2009
              • 27

              #21
              acest modul ar fi recomandat pe circuitul de prize.e cam scump ca pret dar merita sa-l aveti.ramane la alegerea dumneavoastra.sunt multe marci.moeller,legrand,abb,merlin gerin.etc
              oricare ar fi sa aiba valoarea identica
              patcas marina

              Comentariu

              • DanielF_67
                Membru marcant
                • 22.mar.2007
                • 336

                #22
                Postat în original de patcas marina
                buna ziua domnul unkiul! daca aveti conductoarele de o culoare,si cum s-a mai discutat mai sus.daca aveti un tablou automat.sigurante monopolare.2 la prize 2 la becuri atunci simplu puteti afla nulul de lucru si cel de protectie.decuplati nulul de la siguranta si cu un bec cu dulie cautati pe acele 3 conductoare.1 la mana faza sa fie identificate iar nulul de lucru e oprit si doar cu faza atingand pe nulul de protectie o sa se aprinda becul.ma rog doar daca nulul dumneavoastra de protectie are legatura cu pamantul.daca nu nu o sa se aprinda.in caz ca cu nulul de lucru oprit vi se aprinde becul pe ambele nuluri atunci aveti nulul de lucru impreuna cu cel de protectie si ii najpa situatia ca daca din pacate intervine problema la nulul de lucru tot o sa va mearga curentul dar najpa.puteti sa va defectati aparatele!!! daca nu o sa se aprinda cu nulul de lucru doar inpamantarea e OK.va identificati impamantarea si nulul de lucru e simplu.ce a mai ramas.daca aveti un modul diferential e si mai ok.aveti protejata viata la orice aparat defectat sau orice aparat care curenteaza sau intamplator sa atingeti cu mana faza veti fi protejati si instalatia dumneavoastra se va opri. pt circuite separate,ex la prize va recomand 30mA (0,03A) pe 16A sau 20A max.iar pt general va recomand de la 100mA pana la 300mA pe 32A. scrie pe ea 0,1A sau 0,3A. e alegerea dumneavoastra!!!
                Cu respect Ionut

                Comentariu

                Procesare...