Identificare impamantare si nul

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • UnkiuL
    Incepator
    • 16.ian.2007
    • 5

    Identificare impamantare si nul

    salut tuturor forumistilor
    am si eu o intrebare , la priza din bucatarie am trei fire rosii , faza am depistat-o cu creionul de tensiune , dar cum aflu care e nulu' si care e impamantarea , la verificarea cu un bec cu doua fire , becul se aprinde daca pun nu fir la faza si celalalt fir la oricare dintre celelalte doua.
    Va multumesc anticipat !
    Numai bine!
    http://ioanforgaci.blogspot.com/
  • gigibrici
    Incepator
    • 07.iul.2006
    • 78

    #2
    Salut!
    Faza si nulul trebuie sa vina de la tabloul electric prin cate o siguranta fiecare, pe care trebuie sa le identifici. Conectezi un consumator la priza si desurubezi pe rand cate o siguranta (sau o basculezi daca nu e fuzibila) pana cand se opreste consumatorul. Dupa ce le-ai identificat pe amandoua, cu creionul de tensiune identifici siguranta pentru faza. Deconectezi siguranta de la nul (cea de la faza ramana conectata) si apoi incerci iar smecheria cu becul la priza. Se va aprinde numai cu impamantarea. Spor la lucru si atentie marita! La curent electric poti sa gresesti doar o singura data!
    Numai bine,
    Gigi

    Comentariu

    • faraonu
      Membru
      • 23.oct.2005
      • 208

      #3
      Postat în original de gigibrici
      Salut!
      Faza si nulul trebuie sa vina de la tabloul electric prin cate o siguranta fiecare, pe care trebuie sa le identifici. Conectezi un consumator la priza si desurubezi pe rand cate o siguranta (sau o basculezi daca nu e fuzibila) pana cand se opreste consumatorul. Dupa ce le-ai identificat pe amandoua, cu creionul de tensiune identifici siguranta pentru faza. Deconectezi siguranta de la nul (cea de la faza ramana conectata) si apoi incerci iar smecheria cu becul la priza. Se va aprinde numai cu impamantarea. Spor la lucru si atentie marita! La curent electric poti sa gresesti doar o singura data!
      asta e valabila daca nu are panou de tip nou, unde faza si nulul comuta amandoua odata. sigur ca se poate scoate bucatica de metal de pe breaker-ul sigurantelor si pot comuta individual, sau poate nu au fost puse pereche, si atunci iar e ok.

      o alta metoda este aceea de a masura rezistenta intre impamantarea celei de-a doua prize din bucatarie( sau o alta priza cu impamantare din casa) si cele 2 fire care nu se stie ce sunt. sau in loc de impamantare se poate verifica rezistenta pe circuitul de nul, ca sunt mai multe prize ce au nul decat impamantare.
      mai intai trebuie verificat si notat cu creionul de tensiune care e faza si care e nulul, intrucat masurarea rezistentei tre sa se faca doar pe nul sau impamantare, daca se incearca conectarea unei faze in timp ce se incearca masurarea unei rezistente nu e de bine.

      masuratorile se pot face cu un multimetru si se pot face cu toate sigurantele oprite, avand in vedere ca toate circuitele sunt conectate intre ele, dar nu si la tensiunea ce intra in casa.

      atentie mare la ce faceti si nu va grabiti. multa bafta.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Toate cele 3 fire pe care le ai la priza au aceeasi grosime?

        La mine impamantarea este ceva mai groasa decat faza si nulul.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Consider ca verificarea cu aparatul de masura este cea mai indicata. Cu aparatul trecut pe domeniul de masurat rezistente si neaparat cu circuitele intrerupte de la panou aparatul ar trebui sa va indice "000" in cazul in care bornele aparatului sunt conectate la acelasi conductor.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • UnkiuL
            Incepator
            • 16.ian.2007
            • 5

            #6
            Postat în original de viorel.stanculescu
            Toate cele 3 fire pe care le ai la priza au aceeasi grosime?

            La mine impamantarea este ceva mai groasa decat faza si nulul.
            din pacate au aceeasi grosime.

            va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat.
            cred ca sambata dupa amiaza cand ies de la servici ma apuc de treaba.
            toate bune si numai bine !

            P.S. Pt. faraonu - tabloul este de tip vechi (din ala cu busoane)
            http://ioanforgaci.blogspot.com/

            Comentariu

            • unicplast
              Incepator
              • 26.nov.2006
              • 2

              #7
              Re: identificare impamantare si nul

              [b] daca vrei sa folosesti priza cu protectie (impamintare) sa stii ca poti folosi ori_care din firele alea doua nul de lucru sau impamintare este cam tot una si aceiasi asa ca nu-ti fa probleme ,unu dintre ele sigur isi va face treaba in caz de scurt circuit ,asa ca fa-ti treaba linistit.pa

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #8
                Asta nu
                Incercati una din metodele indicate si sigur veti reusi sa descoperiti care este impamantarea si care nulul.
                Inca o metoda simpla: deconectati de la tablou surubul in care vine prins firul de nul care pleaca in locuinta. Alimentati un consumator intre faza si unul din fire. Daca functioneaza, inseamna ca firul liber este impamantarea.

                Comentariu

                • faraonu
                  Membru
                  • 23.oct.2005
                  • 208

                  #9
                  Postat în original de Traian Dajma
                  Asta nu
                  Incercati una din metodele indicate si sigur veti reusi sa descoperiti care este impamantarea si care nulul.
                  Inca o metoda simpla: deconectati de la tablou surubul in care vine prins firul de nul care pleaca in locuinta. Alimentati un consumator intre faza si unul din fire. Daca functioneaza, inseamna ca firul liber este impamantarea.
                  de ce sa scoata firul de la surub?
                  ii ajunge un creion de tensiune...si vede care sunt firele calde, apoi deconecteaza siguranta de nul de la toate prizele, si mai incearca odata faza cu becul. nulul tre sa fie deconectat, deci pozitia pe care becul se aprinde este firul de impamantare.

                  impamantarea nu e acelasi lucru cu nulul, asa ca nu este DELOC indicata interschimbarea acestora. ca poate merge pt anumiti consumatori e cu totul altceva. folosirea in aceasta configuratie e una defectuoasa ce poate duce la electrocutari si defectarea echipamentelor electrocasnice.

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2348

                    #10
                    M-am gandit ca este mai simplu sa deconecteze firul de impamantare de la surub, deoarece faza trebuie conectata. Am corelat aceasta informatie cu posibilitatea sa aiba in dotare sigurante bipolare, sau sigurante care au clapetele cuplate intre ele, caz in care este mai dificil sa intrerupi doar nulul si sa lasi faza cuplata.

                    Comentariu

                    • faraonu
                      Membru
                      • 23.oct.2005
                      • 208

                      #11
                      Postat în original de Traian Dajma
                      M-am gandit ca este mai simplu sa deconecteze firul de impamantare de la surub, deoarece faza trebuie conectata. Am corelat aceasta informatie cu posibilitatea sa aiba in dotare sigurante bipolare, sau sigurante care au clapetele cuplate intre ele, caz in care este mai dificil sa intrerupi doar nulul si sa lasi faza cuplata.
                      aaaaaa, scuze, te refereai la panoul de distributie din afara apartamentului.
                      n-am fost f atent si am crezut ca te refereai la panoul din interiorul casei.
                      da, si asta e o metoda ~ la fel de buna.

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2348

                        #12
                        De fapt ma refeream la tabloul electric din interiorul locuintei.
                        S-au oferit atatea solutii, incat nu este cazul sa o particularizam pe fiecare in parte functie de conditiile de la fata locului.
                        Daca UnkiuL are un minim de cunostinte despre electricitate, va reusi sa inteleaga solutiile propuse si pe oricare ar alege-o, ar rezolva problema. In caz contrar, mai bine cheama o cunostinta priceputa.

                        Comentariu

                        • pitonul
                          Membru Marcant
                          • 28.nov.2006
                          • 828

                          #13
                          Postat în original de Traian Dajma
                          ..............
                          Daca UnkiuL are un minim de cunostinte despre electricitate, va reusi sa inteleaga solutiile propuse si pe oricare ar alege-o, ar rezolva problema. In caz contrar, mai bine cheama o cunostinta priceputa.
                          Brrr... , deja UnkiuL n-a prea mai raspuns de ceva vreme...
                          Pitonul Constructor
                          :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                          Comentariu

                          • UnkiuL
                            Incepator
                            • 16.ian.2007
                            • 5

                            #14
                            Brrr... , deja UnkiuL n-a prea mai raspuns de ceva vreme... [/quote]

                            ba am raspuns , am multumit tuturor celor care m-au ajutat... numai ca nu am ajuns la apartament... sa pun in practica.... am un job care imi mananca tot timpu'
                            numa bine
                            oricum o sa postez dupa ce rezolv problema
                            http://ioanforgaci.blogspot.com/

                            Comentariu

                            • dmugurel
                              Membru marcant
                              • 14.feb.2006
                              • 306

                              #15
                              Oare nu s-a electrocutat UnKiul ?
                              Inca na-a aparut la stirile de la 5 ?
                              Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                              Comentariu

                              Procesare...