Care sunt etapele instalarii microcentralei?(de la A la Z)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sig
    Incepator
    • 06.dec.2006
    • 14

    Care sunt etapele instalarii microcentralei?(de la A la Z)

    Buna tuturor,
    doresc sa stiu care sunt etapele complete ptr. a putea utiliza o microcentrala,incepand de la cerere cota de gaz sau care o fi inceputul.
    Zic asta pentru ca toata lumea iti spune doar partea lor de interes si e greu de pus cap la cap asa.(vanzatorul de microcentrale anumite aspecte,instalatorul iar doar o parte si firma autorizata ISCIR la fel).
    Sa fie prezentate insiruite faza dupa faza pana la final cred ca ar' ajuta pe multi.
    Multumesc.
  • sig
    Incepator
    • 06.dec.2006
    • 14

    #2
    Ma refer la birocratie,proiect,autorizatii,punere in functiune,etc.

    Comentariu

    • valeriu ciprian
      Membru Marcant
      • 09.feb.2006
      • 918

      #3
      Prima data se ia legatura cu o firma autorizata de catre Distrigaz pentru realizarea bransamentului pana la locul unde va fi montata centrala.
      Tot ei va spun daca aveti de platit cota parte altor cetateni.
      Dupa ce s-a efectuat lucrarea si s-a montat si ceasul de gaz se ia legatura cu o firma care comercializeaza centrale termice (este de preferat sa le si monteze) si se respecta indicatiile date de catre ei.In cazul meu a fost mai simplu deoarece am platit o suma de bani si s-au ocupat de debransarea de la vechea instalatie de incalzire.
      Si mai indicat ar fi ca firma care face bransamentul de gaz sa vanda si centrale si sa le si monteze...pentru a nu fi discutii.
      Revin iarasi la cazul meu...dupa ce au montat centrala nu mi-au pututo racorda la reteaua de gaze pentru ca trebuiau sa o lege cei care au facut bransamentul...dupa ce au facut bransamentul nu mi-au pus-o in functiune deoarece se ocupa cei care au montat-o...cand au venit cei care mi-au montat-o mi-au montat doar stecherul siau spus ca nu au autorizatia de punere in functiune...si multe altele.
      Trebuie sa va innarmati cu multa rabdare...dar in final va merita.
      Pentru alte nelamuriri va stau la dispozitie.

      Comentariu

      • sig
        Incepator
        • 06.dec.2006
        • 14

        #4
        Tocmai asa am intuit ca stau lucrurile,te trimite de la Ana la Caiafa pana te imbeti de cap.
        Eu m-am dus la o firma autorizata ISCIR si mi-am facut contract de service la ei si tot de la ei am luat o centrala pe condensatie.Am avut proiectul de la fostul locatar dar in proiect microcentrala figura in bucatarie pe cand de fapt microcentrala,pe care am schimbat-o cu cea pe condensatie,era intr-o debara,era mai estetic oricum decat in bucatarie.
        Prin urmare daca tot am inceput hora am zis sa refac proiectul sa corespunda realitatii,microcentrala cea noua tot in debara vroiam sa o pun.
        I-am intrebat daca colaboreaza cu ceva proiectanti si instalatori.Au vorbit telefonic cu proiectantul daca poate face un proiect in debara,a intrebat daca am geam, si a zis ,telefonic ,ca se poate.Au venit instalatorii si si-au facut treaba foarte bine.La o luna trece si proiectantul se uita,face ceva notite si pleaca.Peste cateva luni aflu intamplator de la cineva de la firma de service ca in proiect microcentrala mi-a pus-o tot in bucatarie.
        Deci am dat 1 milion si jumatate ca sa-mi faca acelasi proiect pe care il aveam.
        M-am suparat pe firma de service si nici n-am mai trecut pe la ei sa-mi platesc taxa anuala de service.Inainte am precizat ca iau microcentrala de la ei dar sa-mi spuna toate fazele birocratice si unde trebuie sa platesc dar sa fiu cu toate la punct si in final am dat 1,5 milioane degeaba.

        P.S. Am citit undeva ca microcentralele in condensatie au schimbatorul de caldura din Aluminiu-Siliciu care nu se colmateaza.Este adevarat?
        Merci.

        Comentariu

        • valeriu ciprian
          Membru Marcant
          • 09.feb.2006
          • 918

          #5
          Postat în original de sig
          P.S. Am citit undeva ca microcentralele in condensatie au schimbatorul de caldura din Aluminiu-Siliciu care nu se colmateaza.Este adevarat?
          Merci.
          La asta chiar nu ma pricep...

          Comentariu

          Procesare...