Probleme cu centrala?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 918

    Probleme cu centrala?

    Presiunea apei calde este mai mica decat presiunea apei reci atat in baie (cada,chiuveta) cat si in bucatarie...parca la inceputul functionarii centralei nu era asa..Apa calda este setata la 45-50 grade.
  • Ogoiogo
    Incepator
    • 19.ian.2007
    • 93

    #2
    Re: Probleme cu centrala?

    Probabil ca schimbatorul de caldura pentru preparare apa calda menajera are un grad de colmatare ridicat...

    Comentariu

    • valeriu ciprian
      Membru Marcant
      • 09.feb.2006
      • 918

      #3
      se poate curata de catre mine sau trebuie sa ii chem pe cei de la service?Sau ce as putea face eu singur?

      Comentariu

      • Ogoiogo
        Incepator
        • 19.ian.2007
        • 93

        #4
        Dupa cate stiu eu este destul de complicat...
        Dimensiunile reduse ale schimbatorului la centralele murale face foarte dificila curatarea lui prin desfacere..si spalare ...unde mai pui ca 90%dintre ele sunt capsulate...
        Exista si solutii speciale pentru curatat...insa tot trebuie dat jos de la locul lui...
        Recomand un sevice autorizat...
        Oricum trebuie stiut ca se poate schimba...si costa in jur de 120 euro...functie de producator..

        Comentariu

        • valeriu ciprian
          Membru Marcant
          • 09.feb.2006
          • 918

          #5
          O ultima intrebare daca o las asa sa fumctioneze se poate strica cevala centrala?Care este cel mai bun filtru pentru centrala?In prezent am filtru magnetic.Filtru anticalcar???

          Comentariu

          • Ogoiogo
            Incepator
            • 19.ian.2007
            • 93

            #6
            Postat în original de valeriu ciprian
            O ultima intrebare daca o las asa sa fumctioneze se poate strica cevala centrala?Care este cel mai bun filtru pentru centrala?In prezent am filtru magnetic.Filtru anticalcar???
            Daca o lasi sa functioneze asa...nu se va intampla decat ca la un moment dat nu vei mai avea de loc apa calda...
            Filtrele....parerile sunt impartite...
            Cele mai bune sunt statiile de dedurizare...
            Dupa aceea as opta pentru filtrele electromagnetice
            Insa dintre cele ce ni le permitem, eu unul agreez filtrele magnetice...
            Cele cu polifosfati...se consuma functie de duritatea apei si nu fuctie de timp dupa cum spun unii producatori...

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3481

              #7
              1.cea mai eficienta dedurizare cu filtre accesibile, este totusi cea cu polifosfat....
              2.este normal ca presiunea apei calde sa fie mai mica..., prin traseul catre centrala si in continuare la chiuveta, cada..., apa trece prin filtre, prin robinete.......

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1658

                #8
                Postat în original de valeriu ciprian
                se poate curata de catre mine sau trebuie sa ii chem pe cei de la service?Sau ce as putea face eu singur?
                Îndepãrtara calcarului depus, care misºareazã secþiunea, se face prin spãlare chimicã de cãtre cei specializaþi. Au pompe, au soluþii, etc...
                În toamnã am spãlat chimic un calorifer ºi apoi ºi instalaþia de încãlzire cu o firmã care avea o pompã cu inversarea sensului. Ulterior am în þeles cã spãlarea se putea face(ainstalaþiei de încãlzit) ºi cu pompa centralei ºi cu o uºoareã încãlzire a agentulzui de curãþire.
                Dar circuitul de apã caldã e separat ºi se face cu demontarea centralei ºi transportul ei la firma care face spãlarea.


                ªi la mine, debitul pe caldã e mai mic decât pe rece!
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • valeriu ciprian
                  Membru Marcant
                  • 09.feb.2006
                  • 918

                  #9
                  Astept atunci pana in septembrie cand se implinesc 2 ani sa ii faca si revizia...

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1658

                    #10
                    Postat în original de valeriu ciprian
                    Astept atunci pana in septembrie cand se implinesc 2 ani sa ii faca si revizia...
                    Un semn cã are depunere de calcar pe înãlzire e faptul cã dupã ce ai utilizat apa caldã, la o nouã folosire dupã un anumit timp, prima apã care curge e mai fierbinte decþt temeratura la care a fost prestabilitã!
                    Aºa mi se întâmplã mie!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • Seni
                      Living Legend
                      • 05.mar.2006
                      • 3481

                      #11
                      Postat în original de valeriu ciprian
                      Astept atunci pana in septembrie cand se implinesc 2 ani sa ii faca si revizia...
                      revizia....., nu inseamna si spalare!!
                      este operatie distincta, ii poti solicita oricand...

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1658

                        #12
                        Postat în original de seni
                        Postat în original de valeriu ciprian
                        Astept atunci pana in septembrie cand se implinesc 2 ani sa ii faca si revizia...
                        revizia....., nu inseamna si spalare!!
                        este operatie distincta, ii poti solicita oricand...
                        Corect!
                        Ca la auto : îþi dã sau nu îþi dã autorizarea pe mai departe!
                        Dar nici acum în prag de iarnã nu poþi renunþa la centralã ptr câteva zile, nu?
                        Sal'tare!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • valeriu ciprian
                          Membru Marcant
                          • 09.feb.2006
                          • 918

                          #13
                          Postat în original de Baboo
                          Dar nici acum în prag de iarnã nu poþi renunþa la centralã ptr câteva zile, nu?
                          Sal'tare!
                          Sub nici o forma (echipa este prea mare )dar pana la vara cred ca nu o crapa...oricum ma voi interesa cat costa cat timp sta centrala la ei etc.

                          Comentariu

                          • aless
                            Membru
                            • 20.iun.2005
                            • 266

                            #14
                            Ambele fenomene expuse aici sunt prezente la mine inca de la instalarea centralei. Vorbesc de:

                            Presiunea apei calde este mai mica decat presiunea apei reci ...
                            si

                            ... dupã ce ai utilizat apa caldã, la o nouã folosire dupã un anumit timp, prima apã care curge e mai fierbinte decat temeratura la care a fost prestabilitã!
                            Deci nu cred ca este vorba de colmatare, depuneri, etc...
                            Pur si simplu asa functioneaza centralele termice.

                            Comentariu

                            • Ogoiogo
                              Incepator
                              • 19.ian.2007
                              • 93

                              #15
                              Re: Probleme cu centrala?

                              Postat în original de valeriu ciprian
                              Presiunea apei calde este mai mica decat presiunea apei reci atat in baie (cada,chiuveta) cat si in bucatarie...parca la inceputul functionarii centralei nu era asa...
                              De obicei diferenta de presiune apare atunci cand nu se monteaza clapeta de sens pe alimentarea cu apa rece a centralei.
                              Pierderile de presiune in schimbatorul de caldura sunt "invinse" de presiunea obtinuta prin dilatarea apei calde menajere. Daca nu este montata clapeta de sens...dilatarea va avea loc intrs-un volum mai mare (conducte apa rece+conducte apa calda)..si poate aparea diferenta de presiune....sau pur si simplu traseele de apa calda menajera sunt subdimensionate....(teava de 1/2" de la cap la coada)

                              Comentariu

                              Procesare...