Gard viu

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ghimpe--
    Membru Marcant
    • 22.iun.2008
    • 400

    #16
    Esti pe drumul cel bun
    It's nice to be important, but it's more important to be nice!

    Comentariu

    • Arhitect Peisagist
      Incepator
      • 14.mai.2009
      • 6

      #17
      scurt

      Una este un gard viu si alta este un gard de sarma imbracat intr-o liana, ce putin probabil sa imbrace foarte curand acel gard si sa si sa fie si semprevirescenta.

      Mesaj modificat de moderator

      Va rog sa respectati regulamentul forumului.

      Comentariu

      • DM7
        Membru
        • 13.apr.2006
        • 290

        #18
        pyracantha
        Infloreste in perioada aprilie mai, fructele care pot fi portocalii sau rosii au rol ornamental (nu sunt comestibile) si tin pana iarna. Eu l-am vazut inalt pana in 4 metri. Devine impenetrabil plus ca are tepi de cca 4 cm lungime. Pretul unei plante de cca 50 cm inaltime a fost de 7 lei, si in doi ani a ajuns la la 1,7 m, dezvoltandu-se atat pe verticala cat si pe orizontala devenind impenetrabil. Pentru un front de 10 m am folosit 8 bucati.

        Comentariu

        • Arha
          Membru
          • 24.iul.2007
          • 260

          #19
          Postat în original de DM7
          pyracantha
          Infloreste in perioada aprilie mai, fructele care pot fi portocalii sau rosii au rol ornamental (nu sunt comestibile) si tin pana iarna. Eu l-am vazut inalt pana in 4 metri. Devine impenetrabil plus ca are tepi de cca 4 cm lungime. Pretul unei plante de cca 50 cm inaltime a fost de 7 lei, si in doi ani a ajuns la la 1,7 m, dezvoltandu-se atat pe verticala cat si pe orizontala devenind impenetrabil. Pentru un front de 10 m am folosit 8 bucati.

          Ne puteti pune o poza cu frontul dvs. de 10 m ? Suporta tunderea ?

          Comentariu

          • Arhitect Peisagist
            Incepator
            • 14.mai.2009
            • 6

            #20
            Pyracantha

            Pyracantha este in primul rand o planta extrem de toxica, atat frunzele cat fi fructele ca sa nu mai vorbim ca are tepi ce provoaca rani (genul zgarieturilor de pisica). Daca aveti animale de casa, copii sau curiozitatea de a va apropia de noul gard imbracat in pyracantha... va recomant totusi sa stati departe.
            Cel ma buna este Hedera helix, dar pentru a acoperi gardul asa cum vrem cu totii, are nevoie de umbra, umiditate si un suport vegetal, adica trebuie sa puneti pe langa gardul de plasa si cativa pari de lemn (decorativi de ce nu) , pe care planta sa-si poata fixa principalele ramuri, apoi singurica o sa acopere tot ce-i iese in cale. Trebuie ajutata la inceput. Gasiti cam la 1 milion Hedera helix 'Aureo Marginata", in ghiveci, cu o lungime de 4-6 metrii.
            Va recomand la plantare sa tundeti planta, cu 50 cm si desigur in funcie de orientarea dorita, pentru a stimula radacinile. Primul si al doilea an vegetal nu va fi impresionata dar... ai tarziu ve-ti avea surprize placute.
            Ca orice organism, Hedera este de sex, ca sa ma exprim mai uzual, si daca vreti flori multe si frumoase, aveti grija sa cumparati ce trebuie.

            Comentariu

            • Arhitect Peisagist
              Incepator
              • 14.mai.2009
              • 6

              #21
              ops

              sa explic ultma fraza ca a iesit o tampenie. Cand cuparati intrebati pe cineva de meserie, (probabil vanzatorul nu stie), daca este de gen femini sau masculin. E bine sa luati cuplat, pentru sanatatea plantelor.

              Acelasi lucru este valabil in cazul multor plante care sunt "DIOICE", adica sunt de sexe diferite, si mai sunt cele "MONOICE" , pe aceeasi planta ambele sexe, adica polenizarea are la nivel "local".
              Atentie cand luati de exemplu mar... din vre-un supermarchet, sau stiu eu de unde...! Marul ala, ca sa fuctifice cum arata in poze, trebuie sa aibe un pom de sex opus din aceeasi specie si varietate. Cam toti isi iau teapa... ca marul lor cel bengos se combina cu marul salbatic a lu; vecinu si... iese o corcitura! :P astfel se expune la boli , si chestii de genul!

              Cum este si reclama la mezeluri.... Gradinaritul asta ...nu e chiar asa cum crede lumea! glumesc....

              Comentariu

              • ombun
                Membru marcant
                • 12.feb.2007
                • 580

                #22
                pt DM...am facut rost de asemenea fructe de Pyracanta...si le-am sadit....nu stiu ce o sa iasa....dar ce stii despre ele mai mult...suporta tunderea...?cand...? cum...?
                vreau sa fac o casa !

                Comentariu

                • DM7
                  Membru
                  • 13.apr.2006
                  • 290

                  #23
                  ptr arha - voi pune si poze
                  Aici am gasit scris cel mai concret despre ea, inclusiv tunderea.
                  Aici am pus varianta tradusa ptr a fi mai usor de luat informatii din ceea ce va intereseaza.
                  Dar totusi sunt unele erori sau neconcodante sau lipsuri in traducere
                  "pruning" - taiere tundere
                  la inaltime din 8 - 10 feet au tradus in 8-10 metri
                  si altele...
                  Eu personal am tuns doar acele ramuri care intrau in zona trotuarului, respectiv in zona carosabila
                  cea ce a spus dl Arhitect Peisagist
                  Pyracantha este in primul rand o planta extrem de toxica, atat frunzele cat fi fructele ca sa nu mai vorbim ca are tepi ce provoaca rani (genul zgarieturilor de pisica). Daca aveti animale de casa, copii sau curiozitatea de a va apropia de noul gard imbracat in pyracantha... va recomant totusi sa stati departe.
                  Eu zic ca prea suna a bau bau. Si nu spun asta citind din manuale ci din propria experienta. Da m-am intepat si zgariat cu acele ace cand le-am transbordat. M-a usturat. Insa nu am avut reactii adverse la aceste zgarieturi. Cat despre toxicitatea fructelor. Va spun ca a fost cineva care le-a mancat sustinand (confundand) ca e catina alba si fructele ei sunt foarte sanatoase ptr organism. Si nu a patit nimic si nici nu a acuzat niste simtome deosebite. Acum cand am cautat date despre ea am gasit ca intra intr-adevar pe lista plantelor toxice dar inginerate in cantitati mari sau consumand extractele acestei plante.
                  Defapt efectul acestei plante a fost primordiala ptr a o planta in gradinita din fata casei. Cand m-am mutat la aceasta casa aveam buxus si visini. Totul a fost OK Sunt la strada, poate sa manance si trecatorul din ei. Asta era singura satisfactie. Insa a culminat cand am gasit o ramificare a unui visin rupta pana pe tulpina in jos. I-am scos afara ptr a nu a mai avea probleme cu oamenii. Am scosi si buxusi care erau ghetouri de tantari si musculite. Am plantat flori: lalele narcise si altele. Intr-o seara am surprins o batrana ce imi rupsese un brat de flori. Ce-am putut sa fac decat sa o rusinez. In plus ca zi de zi vin oameni ce parcheaza masinile in fata casei ptr ca nu au loc langa blocurile unde locuiesc si calcau prin flori in timp ce se urcau sau coborau din masina. Si aici a culminat cand fetita unui vecin a rupt din nou un brat de flori sub atentia blajina a bunicului ei, in timp ce eu imi instruiam fetita ca nu e bine sa rupa flori ca "le dor si noi le-am pus acolo ca sa incante privirea trecatorilor". Asa ca am scos tot si am pus aceste pyrachanta
                  De atunci e liniste Nimeni nu imi rupe o creanga, nimeni numai rupe un brat de flori si nimeni nu imi calca prin gradinita din fata casei.
                  A si mi-am amintit: A avut dreptate dl Arhitect Peisagist nici patrupezii plimbati de stapanii lor, nu se mai opresc in dreptul "tufelor" mele, nemai fiind obligat sa strang cu matura si lopata suvenirurile lasate.
                  Partile bune? Ramane vesnic verde. Primavara e o splendoare cand se imbraca in florile albe marunte si dese. Iar fructele arata bine si sunt de lunga durata
                  Gata ca m-am prea ambalat

                  Comentariu

                  • alfa
                    Membru
                    • 17.apr.2008
                    • 171

                    #24
                    Re: ops

                    Postat în original de Arhitect Peisagist
                    Atentie cand luati de exemplu mar... din vre-un supermarchet, sau stiu eu de unde...! Marul ala, ca sa fuctifice cum arata in poze, trebuie sa aibe un pom de sex opus din aceeasi specie si varietate.
                    Cum este si reclama la mezeluri.... Gradinaritul asta ...nu e chiar asa cum crede lumea! glumesc....
                    Dle Arhitect Peisagist, de unde pana unde are marul sex? E prima data cand aud asa ceva, mai mult, nu am auzit vreodata ca pomii fructiferi obisnuiti sa ai vreunul sex?

                    De unde ati mai scos-o pe asta?

                    Comentariu

                    • DM7
                      Membru
                      • 13.apr.2006
                      • 290

                      #25
                      Aici sunt poze cu pyracanta. Floarea este deja trecuta. Si a fost si o zi ploioasa
                      Prima este facuta acolo unde am zis ca am vazut-o la 4 m . Am exagerat ca sunt 4 metri. Sunt pana in 3,5 metri
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #26
                        Re: ops

                        Postat în original de Arhitect Peisagist
                        Cand cumparati intrebati pe cineva de meserie, (probabil vanzatorul nu stie), daca este de gen femini sau masculin. E bine sa luati cuplat, pentru sanatatea plantelor..
                        Daca mai cititi pe aici ... am un ilex si de aproape doi ani " doarme " ! Sta bine merci dar nu creste , a inflorit putin dar n-a facut fructe ...cum pot afla daca este ' baiat " sau " fata " pt a cumpara o pereche ??? Am citit ca nu se simte tocmai bine daca este stingher ...
                        Ps. pt circotasi ...si plantele au sex si se simt bine in pereche ...nu sint ca poporul roman , nascut din doi tati ....
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • DM7
                          Membru
                          • 13.apr.2006
                          • 290

                          #27
                          Dle Mircea G
                          Din cate am inteles denumirea ilex-ului arata sexul. Cred ca ar trebui sa o recunoasteti pe dvs ce soi (denumire) este ptr a o putea incadra. De genul acesta am citit aici
                          Sau am mai gasit o documentatie
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • alfa
                            Membru
                            • 17.apr.2008
                            • 171

                            #28
                            Da asa este.... unele plante au sex, fac flori masculine sau feminine.

                            Dar nu este cazul la mar si par. Asta se face la bilogie din clasa a 8a.

                            Sexul plantei se paote deduce dupa floarea pe care o face.

                            Pt Dvs dl Mircea : http://www.gardening-howto.com/pruni...evergreens.htm

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #29
                              Va multumesc , am sa studiez sa vad ce aflu ... In tot cazul pt mine este o nutate ca trebuie sa " imperechez " plantele ...
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • tanasie
                                Living Legend
                                • 15.oct.2008
                                • 2501

                                #30
                                Re: ops

                                Postat în original de Mircea G
                                [...nu sint ca poporul roman , nascut din doi tati ....
                                Traian si cine
                                Cu respect.

                                Comentariu

                                Procesare...