Gard viu

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ghimpe--
    Membru Marcant
    • 22.iun.2008
    • 419

    #31
    Re: ops

    Postat în original de tanasie
    Traian si cine
    si Decebal...
    It's nice to be important, but it's more important to be nice!

    Comentariu

    • Nightwishh
      Incepator
      • 07.nov.2008
      • 52

      #32
      Stalin?

      Comentariu

      • veco
        Membru
        • 18.iun.2008
        • 127

        #33
        Gardul viu

        Asa arata gardul meu viu pe care l-am comandat de la o firma din jud. Covasna, parca. L-am sadit in luna martie si l-am tuns la 15 cm.Poza este facuta cu cca. 2 saptamani in urma.Acum s-a mai inaltat ceva, are aproximativ 40 cm.

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	gard_viu_198.jpg 
Afișări:	4473 
Mărime:	246,0 KB 
ID:	572074
        Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

        Comentariu

        • Nightwishh
          Incepator
          • 07.nov.2008
          • 52

          #34
          I bet is " gardul viu - minune", nu?
          Si eu am luat de vreo 6 milioane de la ei si sunt foarte multumit, cam la fel a evoluat si la mine...

          Comentariu

          • veco
            Membru
            • 18.iun.2008
            • 127

            #35
            Gardul viu minune

            Da, este vb. de gardul viu minune, Ulmul din Turkestan. Eu nu am avut curajul sa iau decat de 400 lei. Sunt totusi curios sa vad posturi ale celor care au cumparat cu 1 an sau 2 in urma si sa vedem rezultatul. Eu sunt dispus sa pun de jur imprejurul curtii dar mai intai sa ma conving ca merita bani

            ulm din turkestan

            "Gardul minune" s-a mai inaltat cu cca. 10 cm.
            Ma uimeste totusi cum arata Prunus laurocerasus.Are cineva un astfel de gard viu?! Ma bate gandul sa achizitionez si eu mai ales pt. ca ramane verde si pe perioada rece a anului.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	gard_257.jpg 
Afișări:	4191 
Mărime:	250,3 KB 
ID:	572084 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	gard_viu_151.jpg 
Afișări:	4263 
Mărime:	237,8 KB 
ID:	572319
            Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

            Comentariu

            • Arha
              Membru
              • 24.iul.2007
              • 259

              #36
              Aici aveti evolutia gard viu pana ieri 20/06/2009. Cu mentiunea ca saptamana trecuta am tuns gardul pentru indesire. A crescut cam 50-60 cm.

              Este udat o data pe saptamana.

              Click image for larger version  Name:	stefanesti_20090620img_5368_150.jpg Views:	4222 Size:	68.9 KO ID:	572448

              Comentariu

              • veco
                Membru
                • 18.iun.2008
                • 127

                #37
                Gardul viu minune

                Nu mai fiti necajit in legatura cu dimensiunea pozelor si primiti urarile mele pt. gardul viu minune pe care il avetii. Sa aveti parte si sa va bucurati pana la adanci batraneti de el.
                Sincer, al dvs. arata mult mai bine decat al meu. Ca al dvs. arata doar cel care are mai multa umbra. Cel care sta toata ziua la soare nu a crescut asa de mult. Deci, concluzia mea este ca ii place mai mult umbra sau faptul ca la umbra se pastreaza umiditatea de la radacina mai mult decat cel care sta la soare.

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	graphic1_102.jpg 
Afișări:	5125 
Mărime:	257,4 KB 
ID:	572470
                Daca nu-ti pui banii sa lucreze pt. tine, vei lucra tu pt. bani !!!

                Comentariu

                • Arha
                  Membru
                  • 24.iul.2007
                  • 259

                  #38
                  Re: Gardul viu minune

                  Postat în original de veco
                  Sincer, al dvs. arata mult mai bine decat al meu. Ca al dvs. arata doar cel care are mai multa umbra. Cel care sta toata ziua la soare nu a crescut asa de mult. Deci, concluzia mea este ca ii place mai mult umbra sau faptul ca la umbra se pastreaza umiditatea de la radacina mai mult decat cel care sta la soare.

                  Eu am pus in total 20 ml de gard viu.
                  Portiunea pe care am prezentat-o are cam 4 ml si este undeva in spatele casei mai la umbra. Si eu ma asteptam ca aici sa creasca mai putin, dar se pare ca m-am inselat.
                  Si eu am impresia ca un pic de umbra nu strica la aceasta planta. Totusi am si portiuni in soare care s-au dezvoltat destul de bine.

                  In poza vad ca dvs. nu ati pus folie pe sol. Folia nu-l lasa solul sa se buruienesca si pastreaza si umiditatea in sol. Eu am pus la tot gardul plantat si se pare ca ii face bine.

                  In plus l-am udat o data pe saptamana indiferent daca afara a plouat sau nu.

                  Data viitoare o sa pun poze si cu restul de gard plantat.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    #39
                    Cert este ca arata bine . Sa ne spuneti daca ati observat sa fie atacat de puricei , musculite si alte animale ...daca nu este , inseamna ca e si mai bine !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6452

                      #40
                      Re: Gardul viu minune

                      @ Arha: Cum se pot uda plantele acestui gard viu dacă sînt protejate de folia de care spuneaţi? Se introduce furtunul pe sub aceasta?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        #41
                        Re: Gardul viu minune

                        Postat în original de RaduCA
                        @ Arha: Cum se pot uda plantele acestui gard viu dacă sînt protejate de folia de care spuneaţi? Se introduce furtunul pe sub aceasta?
                        Ati uitat : " " !
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Arha
                          Membru
                          • 24.iul.2007
                          • 259

                          #42
                          Postat în original de Mircea G
                          Cert este ca arata bine . Sa ne spuneti daca ati observat sa fie atacat de puricei , musculite si alte animale ...daca nu este , inseamna ca e si mai bine !
                          O sa aflam cu timpul. Pana acum n-am observat nimic suspect.

                          Postat în original de RaduCA
                          Cum se pot uda plantele acestui gard viu dacă sînt protejate de folia de care spuneaţi? Se introduce furtunul pe sub aceasta?
                          Pun furtunul la radacina, pe folie, si il las sa curga. Apa se duce in pamant prin gaurile prin care trece planta, pe langa folie, si ca sa fiu sigur 100% am intepat folia si cu furca. IN orice caz ajunge 90% din apa in pamant
                          Dar se poate pune furtunul si sub folie !!!

                          Ideal ar fi fost sa pun folie de mulcire adica asta:

                          dar in momentul in care am ajuns la folie inca nu o gasisem in magazin.


                          Cu tot cu folie gasesc diferite buruieni crescute langa tulpina plantei. Cred ca fara folie eram plin de buruieni acum.
                          Orium am fost fost foarte atent cu acest grad viu !
                          Sambata 11.07.2009 am tuns gardul viu a doua oara.

                          Dupa cum spuneam am plantat gardul viu in mai multe locuri din gradina.
                          Intr-un singur loc a ajuns deja la 1 m, in rest are cam 70-80 cm.

                          Cei care il vand spun ca in primul an e bine sa nu-l lasi sa creasca mai mult de 1.2 m.

                          Click image for larger version  Name:	stefanesti_3901_134.jpg Views:	3905 Size:	42.1 KO ID:	572477

                          Comentariu

                          • bubu_vasile
                            Incepator
                            • 23.aug.2006
                            • 6

                            #43
                            trandafirul este superb ... sa va creasca mari si frumosi si sa aveti parte de ei.
                            de unde i-ati cumparat ? si ce fel de ingrasamant a-ti folosit la ei ?
                            multumesc

                            Comentariu

                            • rapatzzo
                              Incepator
                              • 10.ian.2007
                              • 27

                              #44
                              superb

                              M-ai convins cu imaginile alea cu gardul viu.E clar ca vi unul din elementele viitoarei mele curti amenajate.

                              Sa mai postezi imagini cu evolutia in viitor.Succes

                              Comentariu

                              • Arha
                                Membru
                                • 24.iul.2007
                                • 259

                                #45
                                Postat în original de bubu_vasile
                                trandafirul este superb ... sa va creasca mari si frumosi si sa aveti parte de ei.
                                de unde i-ati cumparat ? si ce fel de ingrasamant a-ti folosit la ei ?
                                multumesc

                                I-am cumparat de la RonaLand. Initial am comandat 2 Kormun (rosi) si 2 Golden Showers (galbeni), ambi trandafiri cataratori. Cand a venit sa mi livereze mai avea in cos si alte tipuri de trandafiri asa ca am mai cumparat inca doi cataratori si doau tufe, din pacate nu mai stiu cum se numesc. Din toti acesti trandafiri doar o tufa a dat cateva frunze apoi s-a uscat, in rest sunt bine sanatosi.

                                Am mai completat fotografii cu trandafirii in album.

                                Am cumparat un ingrasamnt... dar nu mai stiu cu se numeste si am uitat sa-l fotografiez. Oricum l-am ales din raft dupa ce am citit instructiunile.

                                Comentariu

                                Procesare...