Montare Hota

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #16
    Daca este geam obisnuit si nu este unul termoizolant se poate taia si se etanseaza cu silicon sau se lipesc rame de plastic.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • klaus
      Membru Marcant
      • 24.iun.2005
      • 959

      #17
      Niste poze cred ca ar spune si mai mult
      Viata e complexa si are multe aspecte...

      Comentariu

      • van den plas
        Incepator
        • 20.apr.2006
        • 65

        #18
        Zidul din ce material este ? Daca este caramida sau BCA, ma gandesc ca s-ar putea face gaura de evacuare in peretele de sub geam. In acest caz va recomand, din cauza circuitului mai sinuos al evacuarii, o hota puternica, cu doua motoare.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #19
          Nu se trage tubulatura sub nivelul cotei de evacuare din hota.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6880

            #20
            Re: instalare hota in bucatarie

            Postat în original de Cristian D.
            ...Vreau sa-mi instalez o hota in bucatarie si nu stiu ce ideie sa folosesc....
            Domnule Cristian peretele pe care doriti sa montati hota deliminteaza spatiul dintre bucatarie si ...?

            Poate e posibil sa strapungeti peretele si sa continuati pe partea opusa cu tubulatura. Ulterior acesta tubulatura se poate masca cu o scafa din rigips.
            Cu stima.

            Comentariu

            • van den plas
              Incepator
              • 20.apr.2006
              • 65

              #21
              @D-nul Stanculescu
              Asta probabil pt. ca se mizeaza si pe ascensiunea naturala a aerului cald din zona aragazului. Nu cred insa ca mai conteaza, in cazul in care "usita" de evacuare se deschide doar ca urmare a debitului de aer produs de turbina. Bineinteles ca este de preferat ca traseul tubului de evacuare sa fie cat mai scurt si cat mai drept. De aceea pt. a compensa neajunsul unei evacuari mai curbate am spus ca ar fi nevoie de o hota cat mai puternica.

              Comentariu

              • Cristian D.
                Incepator
                • 15.nov.2006
                • 9

                #22
                Am uitat sa spun ca geamul e termopan. Sincer as prefera sa stiu ca se poate da o gaura in geam decat sa sparg grinda aia de sus, care are si armaturi de fier beton garantaat. Mai mult as fi curios sa-mi spuneti, din experienta voastra, daca se poate comanda la o firma ce executa termopane, un geam (sticla asa cum o pregatesc ei cu etansare, gel silicat sau ce mai pun in interior) care sa fie gata fabricata cu gaura in el si cu etansare prevasuta in jurul gaurii. Astel numai as schimba sticla vechi cu o alta gata gaurita si etansata, la aceleasi dimensiuni cu cea veche.

                O alta solutie la care m-am gandit ar fi sa-mi inlocuiesc sticla cu un sistem 2/3 geam si 1/3 superioara din panou termopan (panou cu spume intre placi) ce poate fi usor decupat. Da ideia nu prea sta in picioara ca nu stiu cum s-ar putea imbina astea doua fara a aduce modificari tocului de plastic existent deja.

                Cat despre grinda un amic de-al meu mi-a spus ca ar fi de bocamit cu un ciocan rotopercutor o jumate de zi, dar mai important ar fi ca se diminiaza rezistenta grindei.

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	geam_bucatarie_205.jpg 
Afișări:	1587 
Mărime:	84,0 KB 
ID:	557663

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13007

                  #23
                  La gauritul grinzii nici sa nu te gandesti.

                  Geam termoizolant gaurit pentru hota nu am vazut si nu cred ca este indicat sa faci asa ceva. Se vor pierde propritatile geamului termoizolant.

                  In partea din stanga, sub grinda, intre tamplarie si perete nu ai loc suficient?
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6880

                    #24
                    Eu as sparge peretele inspre baie si pe acolo sa continui traseul tubulaturi.
                    E cea mai simpla solutie.
                    De grinda de beton sa nu va atingeti, e grida de rezistenta.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • cristian puscas
                      Incepator
                      • 03.iul.2006
                      • 80

                      #25
                      poti ... sa schimbi tamplaria la geamul mai mic ma gandesc.
                      trebuie sa vezi daca nu se poate sa il imparti in doua, in partea de sus sa pui un blat prin care sa faci gaura, dar asta presupune inlocuirea geamului termopan cu unul mai mic...

                      Edit: dar parca ideea domnului MaistruMax

                      Comentariu

                      • klaus
                        Membru Marcant
                        • 24.iun.2005
                        • 959

                        #26
                        1. Poate ar trebui avuta in vedere propunerea lui MaistrulMax, cred ca e cea mai buna
                        2. Exista si posibilitatea creerii unui geam "termopan" cu gaura, insa nu este foarte estetic, si trebuie facut la niste cetateni care se pricep.
                        3. Se poate monta panoul ala de spuma intre placi in partea superioara, insa va trebui adaugata pe rama o bucatica de rama despartitoare, intre cele doua materiale (geamul dublu si panoul cu spuma)
                        Viata e complexa si are multe aspecte...

                        Comentariu

                        • mmarius
                          Incepator
                          • 20.mar.2005
                          • 87

                          #27
                          Problema- condens la hota

                          Am montat o hota, ea necesita o teava de evacuare de 150. Inainte de finisari am fixat in zidarie o teava de 150. Am montat hota si cu un racord flexibil am conectat-o la teava eistenta in perete. Cind m-am intors din concediu in partea de jos pe la "site" hota avea gheata, iar tubul flexibil era foarte umed (condens) si pe aragaz am vazut picuri de apa. Din pacate nu imi mai functioneaza nici hota, o sting iar spoturile raman aprinse, acum nu mai merge deloc. Am observat ca tubul flexibil are mereu condens pe el. Ce se poate face

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6880

                            #28
                            Pe exterior puteti fixa o grila de aerisire cu clapete automate.
                            La uni comercianti are denumirea de grila de evacuare aer unisens din PVC.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13007

                              #29
                              Ce tub flexibil ati folosit?

                              Asa cum ati montat partea de evacuare exista posibilitatea de a patrunde apa din exterior prin tubulatura?
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • mmarius
                                Incepator
                                • 20.mar.2005
                                • 87

                                #30
                                Nu are cum sa patrunda apa de la exterior. Este pur si simplu condensul care se formeaza pe partea exterioara a tubului flexibil, care apoi se prelinge si curge pe la mecanismul hotei si scurtcircuiteaza partea electrica. Teava are la capat o protectie impotriva pasarilor sa spun asa. Nu este sistemul cu clapeta, este un sistem care se poate inchide prin actionarea unei sfori dar care este ineficient datorita faptului ca este la exterior. Si in concluzie nu o sa tot ies afara sa inchid si sa deschid gura de aerisire. Asa ca l-am adaptat si il folosesc doar pentru protectie.
                                Nu stiu daca sistemul cu clapeta va asigura o etanseitata si o izolatie incat sa nu mai faca condens tubul respectiv. Sunt curios daca a mai intalnit cineva aceasta problema. Mai am tub flexibil si la bloc si nu am avut probleme de genul asta.
                                Pentru ca tubul flexibil nu intra perfect in teava de evacuare am pus silicon in jurul lui. Oare nu am reusit sa il etansez perfect, s-au l-am etansat prea bine.

                                Comentariu

                                Procesare...