Montare Hota

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #31
    Asigurarea unei pante adecvate va duce la dirijarea spre exterior a condensului.

    De regula hota nu are nevoie de o zona verticala de evacuare - pozitionata in afara locuintei - pe perete (asemanatoare cosului de fum) pentru a functiona.

    Probabil zona verticala exterioara provoaca neplacerea, se poate realiza un orificiu pentru drenarea condensului in partea inferioara combinat cu panta respectiva care va impidica condensul sa patrunda spre interiorul hotei.

    Comentariu

    • mmarius
      Incepator
      • 20.mar.2005
      • 87

      #32
      Vad ca nu ati inteles bine despre ce e vorba. Hota se afla la o inaltime de aprox 160cm de pardoseala. Gura de evacuare la 220cm. Pina la gura de evacuare exista un tub flexibil care leaga gura hotei de exterior. Este vorba de o hota Ariston. nu mai stiu exact modelul. Tubul flexibil nu am cum sa-l pun orizontal sau cum se sugereaza. Tubul este din aluminiu cred.
      Daca ma gandesc logic, de ex. la cosurile de evacuare din inox exista modele cu izolatie tocmai pentru a impiedica condensul. Oare ar trebui sa izolez racordul flexibil>

      Comentariu

      • ssilvviu
        Membru
        • 09.aug.2006
        • 245

        #33
        Nu prea reusesc sa-mi imaginez situatia dumneavoastra. Nu puteti posta o poza? Sau macar o schema.
        Eu ma gandesc la un burlan de metal in perete, in care intra burlanul flexibil de la hota. Ori cel flexibil nu e in casa? Daca da nu face el condens. Acesta se scurge din burlanul de metal.

        Comentariu

        • mmarius
          Incepator
          • 20.mar.2005
          • 87

          #34
          Nu sunt acasa sa fac o poza. Pai sa va spun, am asistat la montarea hotei, pas cu pas.
          In vara am spart peretele de la bucatarie, am introdus o teava de PVC de 150 (in prealabil m-am uitat in cartea tehnica a hotei pe care trebuia sa o achizitionez si am vazut ca este prevazuta cu o gura de evacuare de 150). Am finisat casa, interior si exterior. La exterior am lasat teava de PVC cu 15 cm sa treaca de exteriorul casei si am montat un capac din Brico care sa impiedice intrarea pasarilor, etc Era prevazut cu un snur cu care se putea bloca complet gura de aerisire. Datorita faptului ca era la exterior am anulat acest sistem datorita ineficientei, folosind doar pozitia deschis.
          Am inceput montarea hotei, am prins-o in perete etc. apoi gura de evacuare trebuia legata la exterior. Am infipt un tub flexibil de aluminiu in gura de la hota si celalalt capat l-am bagat in tubul de PVC din perete. A intrat destul de greu. Sa fiu sigur ca a intrat perfect am pus silicon in jurul lui. Hota functiona fara probleme. Cum nu locuiam in casa respectiva dupa vreo 3,4 zile am revenit. Hota nu functiona, pe aragaz am vazut picuri de apa. Mi-am ridicat privirea si pe locul unde sunt filtrele am vazut gheata. Le-am desfacut si am vazut ca era ceva gheata. Am desfacut masca care inconjura tubul flexibil si am vazut ca tubul era plin de condens si apa se scurgea de pe el la mecanismul electric al hotei. Deci nu curge aa din exterior pt ca racordul flexibil are CONDENS pe toata suprafata lui. Este plin de broboade de apa.
          Parerea mea de nespecilist este ca intra aer rece in cantitate mare( prin teava de pvc de 150) si implicit tubul de aluminiu se raceste tare si acolo se formeaza condens. Mai precis exteriorul racordului.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6878

            #35
            Eu la exterior am montat ce v-am povestit in mesajul anterior.
            Aerul rece nu mai patrunde fiind oprit de clapetele guri de aerisire.
            Cu stima.

            Comentariu

            • bbusiness
              Membru
              • 05.iun.2006
              • 149

              #36
              Montare Hota

              Salut,

              Am urmatoarea dilema referitoare la montarea hotei.

              Am atasat o poza din interior si iesirea e destul de departata de locul unde ar trebui sa intre in hota.

              La fel la exterior trebuie traversat spatiul balconului cat mai discret cu putinta. Ma gandeam sa fac o trecere de la tubulatura circulara la cea dreptunghica si sa o duc cat mai aproape de perete.

              Poate sa ma ajute cineva cu sfaturi?

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	hota_exterior_148.jpg 
Afișări:	3624 
Mărime:	42,4 KB 
ID:	557901 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	hota_interior_125.jpg 
Afișări:	5347 
Mărime:	47,1 KB 
ID:	557902

              Multumesc

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6878

                #37
                De ce nu ati venit mai lipit de coltul peretelui. Asa o sa trebuiasca sa faceti o masca din gipscarton mare.
                Cu stima.

                Comentariu

                • bbusiness
                  Membru
                  • 05.iun.2006
                  • 149

                  #38
                  Nu am venit mai aproape pentru ca acolo se afla aerisirea originala spre balcon. Mai langa perete e un perete de aproape 40cm grosime si in plus sunt si toate tevile de gaz si caldura. Trebuie sa ma folosesc de ce am.

                  Un sfat la situatia curenta?

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13008

                    #39
                    Pentru traversarea balconului poti apela la o solutie de mascare cu PAL, intr-o culoare care te avantajeaza.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • bbusiness
                      Membru
                      • 05.iun.2006
                      • 149

                      #40
                      Multumesc,

                      Dar momentan ma preocupa pozarea tubului pe perete si mai tarziu mascarea. Pentru traversarea balconului m-am gandit sa folosesc tub din acela rectangular de pvc si nu tub din aluminiu de hota. Ce parere aveti?

                      Tuburile rectangulare de pvc sunt albe la culoare si destul de subtiri...pot sa folosesc o trecere de la circular la cel rectangular si sa ma lipesc cu el de perete...?

                      Comentariu

                      • valeriu ciprian
                        Membru Marcant
                        • 09.feb.2006
                        • 895

                        #41
                        eu am folosit teava de pvc de 110...

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	m5_612_388.jpg 
Afișări:	2055 
Mărime:	58,7 KB 
ID:	557909

                        Comentariu

                        • stefandreii
                          Incepator
                          • 01.mar.2007
                          • 2

                          #42
                          Gaura hota

                          Buna ziua .
                          Am si eu o intrebare destul de controversata, pentru o gaura pentru burlan de hota la bucatarie trebuie ceva avize sau alta papetarie ,mentionez ca blocul este din beton(placi prefabricate), pun aceasta intrebare ca ,cautand pe internet nu am reusit sa ma lamuresc ,la mai cu ceva ani in urma cicula zvonul ca ar fi nevoie de ceva avize pentru o simpla "gaurica de 12 cm".

                          Comentariu

                          • taz21
                            Membru
                            • 20.feb.2006
                            • 296

                            #43
                            Unii isi fac case fara autorizatie sau darama peretii de rezistenta ai apartamentelor, si tu intrebi de o gaura pt. hota

                            Comentariu

                            • calin.diaconu
                              Administrator
                              • 17.mar.2005
                              • 420

                              #44
                              Nu cred ca e corect sa incurajam haiducia - ci, mai degraba sa avem in vedere legalitatea actelor noastre. multumesc frumos.
                              www.calindiaconu.com

                              Comentariu

                              • klaus
                                Membru Marcant
                                • 24.iun.2005
                                • 959

                                #45
                                Nu
                                Viata e complexa si are multe aspecte...

                                Comentariu

                                Procesare...