Montare Hota

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pchitonu
    Incepator
    • 27.iun.2006
    • 18

    Montare Hota

    Caut un mseraias pentru a gauri peretele de la bucatarie si sa scot burlanul hotei afara. Grosime aproximativ 30 cm.
    Am inteles ca exista chiar o freza speciala si nu mai este nevoie sa dai mii de gauri pe contur.
    Caut ajutor oricare ar fi solutia. Am copil mic si fierb la biberoane si restul, asa ca trebuie neaparat sa evacuez aburul de la hota afara.
    amator pasionat
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Re: perforare zid pentru hota

    Postat în original de pchitonu
    Caut un mseraias pentru a gauri peretele de la bucatarie si sa scot burlanul hotei afara. Grosime aproximativ 30 cm.
    Am inteles ca exista chiar o freza speciala si nu mai este nevoie sa dai mii de gauri pe contur.
    Caut ajutor oricare ar fi solutia. Am copil mic si fierb la biberoane si restul, asa ca trebuie neaparat sa evacuez aburul de la hota afara.
    Poate gasiti sa imprumutati de la cineva o masina de gaurit rotopercutoare si puteti executa dumneavoastra lucrarea.
    Cu stima.

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      #3
      Aveti posibilitatea de a vorbi cu o echipa de la firma de cablu-tv care sigur au in dotare asemenea ciocane rotopercutoare. De asemenea puteti merge la un dealer care vinde aceste scule deoarece ei mai stiu meseriasi care efectueaza astfel de lucrari. Sau alta varianta este sa luati legatura cu o firma care monteaza aparate de aer conditionat.
      Succes in rezolvarea problemei!

      Comentariu

      • ssilvviu
        Membru
        • 09.aug.2006
        • 247

        #4
        Eu unul execut astfel de gauri, dar......locuiesc in Roman . Incercati la firmele care monteaza centrale termice. Si ei trebuie sa faca astfel de gauri pentru burlanul centralei.

        Comentariu

        • iubescfemeilefrumoase
          Incepator
          • 02.nov.2005
          • 54

          #5
          da exista carota speciala diamantata care da gaura in zid fara sa faca atata zgomot si fara sa provoace acele vibratii specifice ciocanelor rotopercutoare. este mult mai buna. in cazul in care dati cu o bormasina..puteti folosi burghiu de 12 mm si dati citeva gauri in cerc. apoi cu o dalta groasa si baros spargeti pe linga gauri.
          Daca va fi sa furi fura o sarutare !

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            Postat în original de iubescfemeilefrumoase
            ...in cazul in care dati cu o bormasina..puteti folosi burghiu de 12 mm si dati citeva gauri in cerc. apoi cu o dalta groasa si baros spargeti pe linga gauri.
            Parerea mea, bazata pe experienta, este ca nu veti reusi sa realizati lucrarea folosind o bormasina cu percutie. Doar un ciocan rotopercutor v-ar putea ajuta.

            Comentariu

            • VictorMihai
              Incepator
              • 29.mai.2006
              • 52

              #7
              Eu am dat o gaura pentru hota utilizand o bormasina rotopercutore. Am dat cateva gauri si am spart cu un ciocan si o dalta. Mai exista un ingredient" care ajuta foarte mult : apa ( udati si apoi spargeti cu dalta - cel putin la mine a dat rezultate - aprox. 3 ore)

              Comentariu

              • marius.ropotica
                Incepator
                • 15.nov.2006
                • 28

                #8
                Mascare gaura hota

                Buna,

                Mi-am montat hota de bucatarie, cu evacuare in exterior. Gaura data in perete, nu arata asa de bine. Probabil o voi indrepta putin cu ipsos, dar tot nu o sa arate perfect. Am mai vazut pe la altii niste chestii de plastic, care faceau un tunel prin gaura, si la exterior masca gaura. Se gasesc de cumparat? Daca da, unde?

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Incercati la un magazin Praktiker.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • valeriu ciprian
                    Membru Marcant
                    • 09.feb.2006
                    • 918

                    #10
                    la evacuarea centralelor termice exista un manson de cauciuc care mascheaza gaura .Multa bafta

                    Comentariu

                    • marius.ropotica
                      Incepator
                      • 15.nov.2006
                      • 28

                      #11
                      Postat în original de MaistrulMax
                      Incercati la un magazin Praktiker.
                      Sunt din Iasi. Aici nu este inca Praktiker... este in stadiu de proiect... Dar am fost la Dedeman, un hipermarket asemenator Praktiker, cred. Mi-au zis ca nu au si ca nu o sa gasesc asa ceva...

                      Comentariu

                      • valeriu ciprian
                        Membru Marcant
                        • 09.feb.2006
                        • 918

                        #12
                        nu am inteles prea bine ce fel de [chestii de plastic, care faceau un tunel prin gaura, si la exterior masca gaura] dar va arat doua poze ...prima se monteaza la capatul tevii de evacuare si se poate cumpara de la orice magazin de sanitare, iar a doua mascheaza gaura si s-ar putea sa o gasiti la un magazin care comercializeaza centrala termice...Este vreouna dintre cele doua foto "chestia" care va trebuie?
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • marius.ropotica
                          Incepator
                          • 15.nov.2006
                          • 28

                          #13
                          Postat în original de valeriu ciprian
                          nu am inteles prea bine ce fel de [chestii de plastic, care faceau un tunel prin gaura, si la exterior masca gaura] dar va arat doua poze ...prima se monteaza la capatul tevii de evacuare si se poate cumpara de la orice magazin de sanitare, iar a doua mascheaza gaura si s-ar putea sa o gasiti la un magazin care comercializeaza centrala termice...Este vreouna dintre cele doua foto "chestia" care va trebuie?
                          Da, de asa ceva am nevoie. Nu stiu cum sa-i zic, i-am zis "chestie" . Aerisiri am gasit intr-adevar. Partea care se monteaza in interior... nu. Mi-au zis la magazin ca nu sunt asa de mari, diametru 120... Dar voi cauta cum mi-ati sugerat, la un magazin cu centrale termice. Va multumesc.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Intrati la un atelier de tinichigerie cand umblati sa cautati. Acolo sigur au sau daca nu au o sa va confectiuoneze una dupa dimensiunile dorite.

                            Daca nu m-a insel se cheama: gura trecere cos fum prin pereti.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • Cristian D.
                              Incepator
                              • 15.nov.2006
                              • 9

                              #15
                              instalare hota in bucatarie

                              Vreau sa-mi instalez o hota in bucatarie si nu stiu ce ideie sa folosesc.
                              In partea superioara am geam termopan pe tot peretele iar deasupra lui este o grinda lata de 40 cm si grosa de 50 cm. Initial ma gandeam sa starg grinda aia da cred ca e multa munca si atentez si la siguranta blocului. Asa ca am coborat si m-am gandit daca nu se poate gauri geamul.
                              Se poate face o decupare prin ambii pereti de sticla ai geamului si apoi etansa corespunzator impotriva condensului. ? Geamul e din doua elemente doua elemente una fixa si alta mobila. Ma gandeam sa dau comanda de o sticla gata gaurita si s-o inlocuies pe cea existenta.
                              ce solutii imi dati?
                              multumesc anticipat

                              Comentariu

                              Procesare...