Adeziv oglinda retrovizoare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gaskoe
    Incepator
    • 08.apr.2006
    • 63

    Adeziv oglinda retrovizoare

    Bun gasit. Va rog sa imi recomandati un adeziv bun, capabil sa lipeasca (si sa o tina acolo mult timp) oglinda retrovizoare pe parbriz. Am citit pe pagina Misiuneacasa, printre altele, urmatorul fragment:
    "Adezivii metalicrati sunt destinati lipirii sticlei si repararii suprafetelor mici. Acestia au in compozitie doua elemente: rasina si activatorul, lichide perfect incolore care nu trebuie amestecate. Ele au o buna rezistenta la umiditate si caldura, ceea ce permite lipirea cu success a oglinzilor retrovizoare de parbriz, etc...". Cum identific un asemenea adeziv metalicrat? Multumesc.
  • mutilaila
    Membru marcant
    • 11.oct.2006
    • 911

    #2
    incearca cu silicon ptr sticla

    Comentariu

    • Mina
      Living Legend
      • 24.iun.2006
      • 1106

      #3
      Direct pe parbriz doriti sa o lipiti?

      Comentariu

      • valeriu ciprian
        Membru Marcant
        • 09.feb.2006
        • 918

        #4
        Pentru lipit oglinda retrovizoare pe parbriz exista in staiile de carburanti solutii speciale pentru asa ceva.

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #5
          Sticla parbrizului trebuie sa aiba acelasi coeficient de dilatare ca al adezivului folosit, sau acesta sa compenseze dilatarile termice diferite. In caz contrar la variatii de temperatura fie va cadea pastila suportului, fie se va fisura parbrizul.
          Adezivul pe care il veti folosi sa aiba specificat clar faprul ca este indicat pentru parbriz. Altfel este pacat ca din tratarea cu superficialitate a problemei sa ajungeti sa schimbati parbrizul care costa aproape 100 euro.
          Puteti folosi un adeziv de la Loctite (pentru parbriz!), cu timpul de fixare de doar 30 secunde.

          Comentariu

          • gaskoe
            Incepator
            • 08.apr.2006
            • 63

            #6
            Direct pe parbriz doriti sa o lipiti?
            Da, pe parbriz, pentru ca e oglinda de parbriz.

            Adezivul pe care il veti folosi sa aiba specificat clar faprul ca este indicat pentru parbriz
            Am mai incercat cu un adeziv special pt lipit oglinda pe parbriz, made in USA cica, cu timp de uscare de max 2 minute. S-au chinuit "meseriasii" o juma de ora sa o lipeasca si s-au lasat pagubasi.


            Puteti folosi un adeziv de la Loctite (pentru parbriz)
            Voi tine cont de sugestia dvs.

            Multumesc pentru raspunsuri.

            Comentariu

            • valeriu ciprian
              Membru Marcant
              • 09.feb.2006
              • 918

              #7
              Am mai incercat cu un adeziv special pt lipit oglinda pe parbriz, made in USA cica, cu timp de uscare de max 2 minute. S-au chinuit "meseriasii" o juma de ora sa o lipeasca si s-au lasat pagubasi.


              Sigur nu au respectat indicatiile inscrise pe ambalaj sau produsul era expirat...

              Comentariu

              • anduvirgil
                Membru Marcant
                • 25.feb.2006
                • 527

                #8
                saut. eu am lipitm lampa de stop frana centrala direct pe luneta cu silicon universal. a trecut un an de atunci si inca mai sta la locul ei
                anda panda din ...

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Incearca MOMENT SOS Repara sau Moment Super Epox.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • valeriu ciprian
                    Membru Marcant
                    • 09.feb.2006
                    • 918

                    #10
                    Postat în original de viorel.stanculescu
                    Incearca MOMENT SOS Repara sau Moment Super Epox.
                    rezista la caldura mare?

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      SUPER EPOX LA -30C...+150C

                      Celalalt nu stiu.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2348

                        #12
                        Loctite 319. Pret 4,6 euro.

                        Comentariu

                        • gaskoe
                          Incepator
                          • 08.apr.2006
                          • 63

                          #13
                          Am rezolvat problema.
                          Am fost indrumat de catre asistenta tehnica de la Loctite (multumiri Dl. Traian Dajma) sa folosesc un adeziv special pt. lipirea oglinzii ( nu i-am retinut denumirea, are un cod - pt cine este interesat, sa imi dea un mesaj pe messenger - acelasi ID). A fost super, intr-un minut oglinda a fost fixata; am lasat masina nemiscata citeva ore ca sa isi faca adezivul efectul cit mai bine. Cam asta e.... sa nu uit: adezivul a costat 9 RON (un tubulet gen superglue). Daca il comandati de pe net, aveti grija la costurile de expeditie ... In fine.

                          Multumesc tuturor ce au contribuit la acest topic. Toate cele bune.

                          Comentariu

                          • florinul
                            Incepator
                            • 05.nov.2011
                            • 1

                            #14
                            Eu am lipit cu super glue "picatura" si a doua zi am gasit parbrizul fisurat, iar cand am miscat de oglinda s-a desprins de pe parbriz cu tot cu un strat de sticla.
                            Am apelat pentru schimbarea geamului la o firma de parbrize si am vazut ca ei au lipit suportul oglinzii cu adezivul cu care au lipit parbrizul de caroserie ceea ce este foarte bine, s-a transformat in cauciuc, deci flexibil.
                            Asa ca nu mai incercati sa lipiti cu tot felul de solutii pentru ca este adevarata teoria cu dilatarea diferita a sticlei, adezivului si metalului.

                            Comentariu

                            • balaurul
                              Incepator
                              • 23.nov.2011
                              • 1

                              #15
                              Salut,incearca sika silicon special pentru lipirea parbrizelor.Merge foarte bine intre pastila oglinzi si parbriz.

                              Comentariu

                              Procesare...