siguranta automata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaiela1977
    Incepator
    • 28.ian.2007
    • 84

    siguranta automata

    la o siguranta automata cu faza si nul conteaza pe unde intra si pe unde iese faza si nulul.adica sa o alimentezi pe sus sau pe jos
  • dmugurel
    Membru marcant
    • 14.feb.2006
    • 306

    #2
    La orice sigurenta indiferent ca este P+N, bipolara sau monopolara intrarea prin partea superioara.
    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

    Comentariu

    • cristipescaru
      Membru
      • 25.ian.2007
      • 108

      #3
      eu am vazut la cineva intrarea facuta pe jos,si finctioneaza bine.ciar din gresala am facut un scurt si a sarit imediat.de ce nu are nici un semn pe ia pe unde intra si iese?

      Comentariu

      • leon
        Membru Marcant
        • 19.sep.2006
        • 905

        #4
        Postat în original de cristipescaru
        nu are nici un semn pe ia pe unde intra si iese?
        Totusi exista cateva "semne":

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #5
          Intradevar, scrie 1 si 2 dar... nu scrie care este intrarea si care iesirea.
          Mai demult am desfacut o siguranta automata si imi aduc aminte ca in interior era o bobina de curent mare care declansa la supracurenti. Din modul cum se prezenta montajul, exista intradevar o ordine de conectare "de bun simt", dar practic poate fi conectata oricum in circuit pentru ca isi exercita rolul.

          Comentariu

          • leon
            Membru Marcant
            • 19.sep.2006
            • 905

            #6
            Aceasta "regula de bun simt" a ramas probabil de pe vremea cand se foloseau elementi de sig. ceramici.
            Acesti elementi erau intotdeauna asa montati incat intrarea sa fie in partea superioara.

            Comentariu

            • mariuselectric
              Incepator
              • 17.feb.2007
              • 72

              #7
              Re: siguranta automata

              Postat în original de mihaiela1977
              la o siguranta automata cu faza si nul conteaza pe unde intra si pe unde iese faza si nulul.adica sa o alimentezi pe sus sau pe jos
              nu are importanta,eu am montat sute de sigurante automate,si dupa cit de lungi erau firele de intrare -iesire ma orientam la fata locului.
              succes

              Comentariu

              Procesare...