Loc de dat cu CAPUL

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6889

    Loc de dat cu CAPUL

    Deschid un nou topic cu Probleme de perspicacitate.
    Sper sa fie pe placul vostru si va invit sa le rezolvati.

    1) Un mos si o baba aveau o gaina . Intr-o zi baba trimite mosul la targ sa vanda gaina ( ii specifica sa o vanda cu 20 de lei ).
    Mosul pleaca si in drum se intalneste cu doua babe ( prietene de-ale babei ) .
    Babele il intreaba cat cere pe ea . Mosul speculant de felul sau le spune 25 de lei .
    Babele se hotarasc sa o cumpere impreuna neavand bani suficienti fiecare si pun cate 12,5 lei si cumpara gaina de la mos .
    Mosul se intoarce bucuros acasa cu banii .
    Baba il intreaba cui a vindut el gaina cu pretul asta asa de bun .
    Cand aude despre cine e vorba ii spune sa le duca imediat 5 lei inapoi altfel babele nu o sa o scoata din speculanta toata viata.
    Zis si facut .
    Dar mosul escroc in drum spre babe bea de 3 lei o tuica iar cind ajunge la ele le da cite un leu fiecareia .

    Intrebare :
    Cati lei a dat fiecare baba pe gaina ?

    (C)fanclub
    Cu stima.
  • robi69
    Membru
    • 12.ian.2007
    • 143

    #2
    cred ca totul se rezuma in a transforma LEII in BANI.Restul este contabilitate

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6889

      #3
      Ce simplu ar fi .

      Nu este nevoie de transformare in bani.
      Am sa modific mesajul ca sa nu se intleaga gresit.
      Cu stima.

      Comentariu

      • robi69
        Membru
        • 12.ian.2007
        • 143

        #4
        Pare simplu dar nu este:
        25-3=22 dar 12.5-1=11.5*2=23 nu stiu de unde 1 leu.

        Comentariu

        • smm
          Incepator
          • 24.nov.2006
          • 8

          #5
          10 lei pe gaina si 1,5 pe tuica

          Comentariu

          • ssilvviu
            Membru
            • 09.aug.2006
            • 245

            #6
            Pai daca fiecare baba a dat cate 12.5 lei si a primit inapoi 1 leu, atunci fiecare a dat 11.5.
            Nu vad problema.
            Gaina a costat in final 23 lei, din care mosu a lasat acasa 20 lei si a baut un rachiu de 3 lei.

            Comentariu

            • aless
              Membru
              • 20.iun.2005
              • 270

              #7
              Cati lei a dat fiecare baba pe gaina ?
              Raspunsul este unul singur si logic. 12.5 lei -1 leu= 11.5 lei

              Confuzia vine atunci cand vreti sa puneti semn de egalitate intre banii care ii raman mosului in buzunar dupa ce a baut tuica (22 lei) si banii care i-au dat babele pe gaina dupa ce le da mosul cate un leu (23 lei).

              Deci, mosul a luat pe gaina 11.5 + 11.5 = 23 lei, a baut tuica de 3 lei si a dus acasa 20 lei.
              Sau altfel: mosul a baut tuica de 3 lei, i-au mai ramas 22 lei din care a dat babelor cate un leu si restul de 20 i-a dus acasa.

              Comentariu

              • robi69
                Membru
                • 12.ian.2007
                • 143

                #8
                CORECT.

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2398

                  #9
                  Adoba, mare bandit esti...
                  Eu stiam ca totusi tie nu prea iti plac problemele de logica.
                  Insa daca tot ai lansat provocarea pe forum, nu ma simt bine daca nu o rezolv.
                  Prin urmare, facem urmatorul rationament:
                  fiecare tanti da cate 12,5, si strangem 25. Bun. Lasam acasa in sertar 20 si plecam cu 5 in buzunar. Dam aiurea 3lei si mai ramanem cu 2 pe care ii impartim cate 1 la fiecare. Deci un rationament scurt ne da ca din 12,5 cat a dat fiecare la inceput, dam inapoi 1 si inseamna ca fiecare a platit cate 11,5lei. Acesta este raspunsul corect.
                  Insa, bandit cum esti, topicul nu prezinta doar problema in sine, ci si un rationament care are ca finalitate o imposibilitate. De fapt, nu problema trebuie rezolvata, ci trebuie gasita greseala din rationamentul atasat.
                  Pentru asta procedam astfel:
                  25=2x(10+1,5+1) Adica fiecare a platit cate 10 pentru gaina, 1,5 bautura si 1 platit in plus. Daca din 12,5 le dau cate 1 inapoi, ajung la 11,5 adica 10 gaina +1,5 bautura. Din rationamentul atasat de tine, la cei 11,5x2=23 adaugi bautura de 3 si obtii 26, dar in realitate cei 3 lei sunt deja inclusi in cei 23, si de fapt tu trebuie sa adaugi cate 1 de fiecare, nu cate 1,5.
                  Pe scurt, fiecare da cate 11,5, care are inclusa bautura si gaina, nu la acest total se adauga iar bautura, ci daca vrei adaugi cate 1 leu de fiecare si ajungi la 25. In mod eronat se ajungea la 26. Adica tu... adugai bautura in loc de suma data inapoi.
                  25=2x(10+1,5+1)
                  26=2x(10+1,5+1,5) Cand ele au platit 11,5 bautura este deja inclusa.
                  Sper ca am reusit sa exprim suficient de bine modul in care am gandit demonstratia.
                  Apreciez existenta acestui topic.
                  Vad ca intre timp a aparut solutia.

                  Comentariu

                  • pitonul
                    Living Legend
                    • 28.nov.2006
                    • 1015

                    #10
                    Postat în original de Traian Dajma
                    .........
                    ............
                    Cand ele au platit 11,5 bautura este deja inclusa.
                    Sper ca am reusit sa exprim suficient de bine modul in care am gandit demonstratia.
                    .............
                    Foarte bine, dar lung si fara morala .Uite si altfel :
                    Mosul a dat restul la 25 lei la babe 2 lei. Ele au platit 11,5 lei. Adica 23 impartit la 2.
                    Pe cei 23 de lei i-a spart cu baba....lui.
                    In final mosul a fost pacalit fiindca a umblat mult si la varsta lui e greu...
                    Baba mosului e onorabila in aceasta poveste.
                    Babele celelalte nu sunt multumite ca au primit numai 1 leu si tot o considera pe baba mosului profitoare.
                    Cand s-o intalni vai de mosul , dupa ce ca-l dureau picioarele o sa-l doara si burta de la mancarea babei...
                    Deci mosul desi a scapat cu o tuica bonus si pare smecher... , la finalul calculului economic este in pierdere din cauza babei lui.
                    Morala: Cine vrea sa fie smecher , sa aiba mare grija ce spune...babei.
                    Pitonul Constructor
                    :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13005

                      #11
                      Hai ca imi place.

                      Am observat o chestie draguta si trebui sa o spun neaparat:

                      Nenea MAX cred ca se tine de glume.... smecherul de el a postat o chestie .... insa nu testul ca atare este interesant.

                      Sa vedem cum se numeste TOPICUL: LOC DE DAT CU CAPUL

                      Asadar va invitat im mod politicos sa va automutilati (nu are legatura cu mutilaila )

                      Sper ca nu are cineva nevoie de ambulanta! :P
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • pitonul
                        Living Legend
                        • 28.nov.2006
                        • 1015

                        #12
                        Postat în original de viorel.stanculescu
                        Hai ca imi place.

                        Am observat o chestie draguta si trebui sa o spun neaparat:
                        ..........................
                        Asadar va invitat im mod politicos sa va automutilati (nu are legatura cu mutilaila )
                        ................
                        Nu cred, Maistrul il cunosc eu, nu s-a gandit la ce ai scris. E o chestie cool problema si la fel titlul postului.
                        Fiecare dintre noi are un loc de dat cu capul. Cand zici : da mai asa e!, firrar...! cum fac eu...! etc,... si zbang una cu palma pe frunte.
                        Ei bine asta e locul fiecaruia( in cea mai mare parte) de dat cu capul , palma (partea interioara). Maistrul a ales titlul topicului fiindca are experienta. V-am spus eu intr-o poezie anterioara ca e sprintar desi zice ca e tanar pensionar...
                        Hai, cine mai propune un subiect la fel de bun?
                        Pitonul Constructor
                        :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6889

                          #13
                          Iaca una mai simpla :

                          Un barbat iese dintr-un bar pentru a pleca acasa. E imbracat complet în negru.
                          Fiind beat,merge mai mult pe strada. O masina neagra, fara faruri aprinse se apropie în viteza. Totusi, inainte de a-l lovi, masina franeaza brusc si barbatul nu este accidentat. Cum de l-a zarit soferul?

                          O singura mentiune...Nu e nici un bec/felinar aprins pe strada!!








                          (C)fanclub
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2398

                            #14
                            Era zi.
                            Eu zic ca mai bine revenim la problemele care necesita demonstratie.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6889

                              #15
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...