Parchet laminat

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MihaiCiobotaru
    Incepator
    • 19.iul.2022
    • 35

    Recomandari pentru lucrari de finisare pentru parchet: goluri intre vechea dusumea si perete.

    Salutare tuturor,


    Tocmai mi-am montat parchet laminat pe dusumea de scandura, cu ajutorul unui meserias si urmeaza sa montez plinte si profile. Pentru plinte nu am nevoie de unelte speciale, asa ca, de plinte o sa ma ocup singur.

    In unele locuri scandura nu ajunge fix pana in perete. Inainte de montarea parchetului, acele goluri erau acoperite de vechile plinte de scandura. Dupa ce am scos vechile plinte, am crezut ca acele goluri vor fi acoperite de isofloor, dar peretele nefiind drept, in unele locuri isofloor-ul nu a ajuns pana la perete.
    Astfel in unele locuri, golul dintre scanduri si perete se suprapune cu golul dintre isofloor si perete.

    Scopul isofloor-ului care contine si bariera de vapori e sa impiedice umezeala de dedesupt sa ajunga la parchet. Problema in cazul meu e ca prin acele goluri, umezeala poate ajunge la parchet.

    Cel mai bine ar fi fost sa rezolv acele goluri inainte de montarea parchetului. Dar nestiind ce sa fac, am trecut direct la montarea parchetului.

    Ma gandesc sa umplu acele goluri cu bucati de isofloor pe care o sa le fixez cu banda de aluminiu.

    Cum altfel as putea sa procedez?
    Ar fi indicat sa umplu si spatiul dintre scandura si perete?
    Daca da, cum anume, ce etansant ar fi potrivit pentru aceasta treaba?
    Voi ce ati face in acest caz?


    La ultimul rand am fost nevoit sa montez ultimul rand pe orizontala, din cauza tevii de apa. Ca sa se poata imbina placile pe orizontala, am luat partea de jos a nutului, adica mecanismul de blocare, pe latura lunga. In acest caz, placile trebuie lipite.
    Care e recomandarea pentru lipirea ultimului rand: E bine sa lipesc placile si pe latura scurta, sau e mai bine sa le lipesc doar pe latura lunga?
    Ultima editare de Gabriel Dobrin; 15.mar.2024, 02:47.

    Comentariu

    Procesare...