Parchet laminat

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dandutz
    Membru
    • 17.apr.2007
    • 192

    #31
    Daca apartamentul de dedesupt este incalzit, nici eu nu cred ca se produce condens sub parchet. Daca nu este incalzit... posibil.

    Am vazut ca majoritatea producatorilor de parchet laminat recomanda intodeauna folsirea foliei PE pe suprafete reci (sapa,beton,mozaic), fara sa dea alte amanunte. Poate pentru mai multa siguranta - daca o pui degeaba, nu are ce sa strice.

    Comentariu

    • Dan Daniel
      Incepator
      • 14.ian.2007
      • 15

      #32
      Postat în original de dandutz
      Daca apartamentul de dedesupt este incalzit, nici eu nu cred ca se produce condens sub parchet. Daca nu este incalzit... posibil.

      Am vazut ca majoritatea producatorilor de parchet laminat recomanda intodeauna folsirea foliei PE pe suprafete reci (sapa,beton,mozaic), fara sa dea alte amanunte. Poate pentru mai multa siguranta - daca o pui degeaba, nu are ce sa strice.
      Multumesc!cred ca am sa pun pt siguranta.
      dodu

      Comentariu

      • EduardDum
        Incepator
        • 13.sep.2007
        • 3

        #33
        Continaure montaj parchet KronoTex

        Buna ziua

        Sa inteleg ca, daca montez parchetul peste linoleum nu mai trebuie folia de polistiren(plastic)?

        In alta ordine de idei, cand am demontat plinata veche am gasit o fisura intre perete si podeaua de beton pe tot perimetrul incaperii.
        Cum se trateaza aceasta fisura?

        Faptul ca usa de intrare este pe peretele opus ferestrei (sursa prinipala de lumina) sunt nevoit sa gasesc o mtoda de a fixa parchetul IN JURUL TOCULUI USII PE LATURA MICA A PLACII DE PARCHET.
        Cum se procedeaza?
        1. Se decupeza placa in jurul tocului lasandu-se cei 10 mm de spatiu la fel ca la perete.
        2. Se decupeza tocul de usa +10 mm, iar placa se introduce sub tocul usii.

        Mentionez ca pe situl KronoTex (unde arata modul de montare) nu este specificat nimic despre acest subiect

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #34
          Nu imi imaginez cum e fisura aia peste tot insa cred ca trebuie sa o lasi asa.

          La parchet, se decupeaza placa de parchet cu circa 10 mm mai putin, de fapt cred ca poti miscora distanta asta undeva la 6-8mm avand o suprafata mica acoperita cu parchet laminat.
          In nici un caz nu se taie tocul de la usa.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • EduardDum
            Incepator
            • 13.sep.2007
            • 3

            #35
            Pentru VYS

            Daca decupez placa lasand 8-10 mm intre placa de parchet si tocul usii cum finisez acesti 8-10 mm avand in vedere ca nu exista profile speciale pentru plinta care sa-i acopere. Profilele existente de la KronoTex (capete, colturi interioare si exterioare) sunt prea mari.
            De ce nu este bine sa fac o mica decupare in tocul usii (fara sa-l retez, in nici un caz sa-l tai)

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #36
              Sunt niste profile speciale.
              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	einschub105_200.jpg 
Afișări:	1805 
Mărime:	2,0 KB 
ID:	560254 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	abl_969.gif 
Afișări:	1790 
Mărime:	2,8 KB 
ID:	560255
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • dandutz
                Membru
                • 17.apr.2007
                • 192

                #37
                Nu prea ai ce sa-i faci la acea "fisura" si oricum nu te deranjeaza sub parchet.

                Sunt corecte ambele metode de a monta parchetul la tocul de usa (http://www.krono.com/cms/beitrag/10000295/31696/) asa ca procedezi cum crezi ca arata mai bine. Totusi daca ai usi noi din MDF sau HDF te sfatuiesc sa nu le tai.

                Poti lasa o distanta la toc mai mica, de 4-5mm, pe care sa o finisezi cu silicon maro de o nuanta apropiata de culoarea parchetuli.

                Spatiul de dilatare 10-15mm este valabil pentru o distanta de 8m iar pentru o distanta ma mica, eu cred ca poti sa-l reduci. In plus, randurile de parchet din dreptul tocului mai au 10-15mm spatiu de dilatare in capatul opus.
                Un rezultat foarte bun in finisarea rosturilor de la tocul usi il obti cu siliconul Moment Parchet Acryl de la Henkel care are mai multe nuante de maro, apropiate de culoarea parchetului.

                Comentariu

                • suomi
                  Incepator
                  • 29.nov.2005
                  • 54

                  #38
                  M-ar interesa o parere avizata vis a vis de solutia propusa de un cetatean care, spune el, a montat ceva parchet la viata lui (in USA).

                  Deoarece in urma turnarii sapei de egalizare au mai ramas cca 3,6 -3,7 cm utilizabili sub deschiderea usilor exterioare, respectivul imi propune sa procedez astfel: la parter folie PE, polistiren extrudat 4mm pentru preluarea imperfectiunilor sapei, OSB 10 mm, parchet. Parchetul este de fag, 65/350/22, iar prinderea de OSB o va face combinat cu adeziv si cuie mici "impuscate" cu un fel de pistol electric. La etaj lipirea se va face cu adeziv direct pe sapa.
                  Mi se pare un pic "extravaganta" folosirea polistirenului de 4 mm, dar el insista pentru acesta. Sincer, am auzit de folosirea acestui tip de polistiren numai la parchetul laminat, dar omul pare ca stie ce vorbeste.

                  Comentariu

                  • expertparchet
                    Living Legend
                    • 16.iun.2006
                    • 1272

                    #39
                    Eu ti-as recomanda OSB de minim 15 mm.In rest este OK

                    Comentariu

                    • suomi
                      Incepator
                      • 29.nov.2005
                      • 54

                      #40
                      Multumesc pentru raspuns. Tot 12-15 mm mi-a recomandat si el in prima faza, insa, fortat de spatiul limitat de 3,7, cm a spus ca, in ultima instanta si 10 mm ajung. Oricum, o sa vad daca mai pot fi inaltate sau razuite usile cu cativa mm. Voi avea timp de gandire pana in primavara cand se va apuca. Ca o curiozitate, tipul a masurat umiditatea sapei la parter cu ajutorul unei solutii preparate instant din niste pliculete cumparare de la farmacie.

                      Comentariu

                      • expertparchet
                        Living Legend
                        • 16.iun.2006
                        • 1272

                        #41
                        Interesant cu masuratul umiditatii!? Masuratorile se fac cu aparate numite higrometre care pot fi de mai multe feluri. Ce a putut lua de la farmacie nu-mi dau seama??au fost ceva fiole?

                        Comentariu

                        • suomi
                          Incepator
                          • 29.nov.2005
                          • 54

                          #42
                          N-am avut ce face si l-am sunat pe tip sa-l intreb de higrometru. Greseala fatala pentru ca m-a tinut vreo jumatate de ora cu povesti despre umiditate, umiditate reziduala a sapei si umiditate prin capilaritate. Pe scurt, inainte de a folosi higrometrul, amesteca fenoftalina (sper ca am retinut bine) cu alcool de cca 90 grade. Solutia rezultata se arunca peste sapa in diverse puncte. Daca nu se coloreaza, sapa e ok, daca solutia devine rosu-violet inseamna ca este prezenta apa si trebuie masurata cu higrometrul. Si aici, e posibil ca sapa sa fie totusi uscata (fara apa reziduala de la turnare), iar umiditatea sa fie urmare a capilaritatii in cazul caselor fara beci. In acest ultim caz vei avea umiditate sezoniera cu varfuri toamna-primavara, cand e posibil sa inceapa sa se umfle parchetul. Pentru acest ultim caz se foloseste folia de polietilena. Folia se foloseste si in cazul constructiilor noi pentru evitarea timpilor de asteptare a uscarii completa a betoanelor care nu este de 28 de zile ci de cca 2 ani. Sper ca am redat bine discutia. Oricum, omul mi s-a parut destul de documentat.

                          Comentariu

                          • expertparchet
                            Living Legend
                            • 16.iun.2006
                            • 1272

                            #43
                            Stai cumva la parter? Ai hidroizolatie in sapa in cazul in care stai la parter? Totusi eu as recomanda masurarea cu un aparat de masura a umiditatii din sapa fie si electronic.Tine cont ca parchetul care o sa il montezi te poate tine o viata.... sau o luna!

                            Comentariu

                            • suomi
                              Incepator
                              • 29.nov.2005
                              • 54

                              #44
                              E vorba de o casa P+M fara subsol sau demisol. In afara de stratul de pietris de cca 10 cm de sub placa de la parter nu este alta hidroizolatie. De aici, spunea omul, si obligativitatea folosirii foliei PE la parter, indiferent de cat de uscata ar fi sapa.

                              Comentariu

                              • expertparchet
                                Living Legend
                                • 16.iun.2006
                                • 1272

                                #45
                                Destul de nasol daca nu ai hidroizolatie la parter. Eu unul nu m-as lega de lucrare fara a-mi lua unele masuri de siguranta .

                                Comentariu

                                Procesare...