Utilaj fabricat bricheti de rumegus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #31
    Postat în original de VYS
    La mine scrie: "Ultimul up-grade al site-ului: 09 decembrie 2007" [...]
    Tot ce se poate. Eu l-am verificat la ROTLD.RO
    Postat în original de VYS
    [...] Cine are nevoie, poate incerca totusi.
    Perfect de acord.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • zxm_patrick
      Membru marcant
      • 27.iul.2006
      • 665

      #32
      AAA bine asa pot sa scriu si eu ca am scris postul asta azi 9 decembrie 2020
      Corect, ... dar un pic ridicol
      "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #33
        Patrick nu te supara dar imi tresare inima cand scoate ala capul. Nu gasesti un alt avatar mai ca lumea ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • zxm_patrick
          Membru marcant
          • 27.iul.2006
          • 665

          #34
          promit sa-l fac neanimat! n-as vrea sa afectez sanatatea unuia din cei mai experimentati membri.saptamana viitoare insa pt ca acum sunt pe mobil nu acasa la calc
          "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #35
            A verificat cineva din cei direct interesati pretul la brichetele de rumegus de pe site-ul lui VYS? E actual? e real? ca mie mi se pare prea bun ca sa fie si adevarat.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • IONUT ONILL
              Incepator
              • 04.dec.2007
              • 41

              #36
              SA REVENIM LA UTILAJ, si apoi stabilim p-retul brichetelor in functie de piata

              Eu doresc sa realizez varianta full automatizata.. nu sa incarc manual rumegusul in cilindru si nici sa stau cu mana pe maneta sau buton ptr fiecare dute-vino al pistonului. Utilajul se va misca de muschii unui motor in 4 cilindrii de peste 60CP, care poate duce si 10 pistoane odata. Pentru inceput unul e suicient si apoi ma vedem. Sigur se poate realiza si cu un mmotoras mult mai mic, proportionale vor fi dimensiunile brichetei.

              IN FAPT:
              Pistonul poate fi actionat :
              1 hidraulic de un cilindru pe masura dar trebuie comandat din maneta distribuitorului de lichid hidraulic (ULEI)
              2. Mecanic: pistnul va fi actionat de o tija cuplata la celalalt capat la o volanta (in genul locomotivelor vechi)

              Trebuie sa constatam daca realizarea unei brichete se finalizeaza la o singura presare sau la mai multe (nr fix) in genul preselor de balotat paie.

              I ambele cazuri, la orioce sistem de actionare am folosi, ar trebui ca la revenirera pistonului din presare cilindrul sa se reincarce cu rumegus, deci cilindrul propriuzis de realizare a brichetelor ar trebui sa aiba un capac in partea de intrare dstul de marisor. Asta trebuie sa se realizeze repede deci rumegusul trebuie introdus prin actionare a unui sistem de impingere sau tragere (probabil vacuum) a rumegusului.
              Aici vreau o idee, va rog.
              Impingerea rumegusului ar putea fi printr-un ax melcat, ca sa-l impinga cu ceva presiune in cilindrul de presare. Din experienta mea pana in prezent varianta asta o consider cea mai potrivita.

              Iar la a n-a presare , cand bricheta este finalizata ca lungime, se va deschide capacul pentru a fi ejectata afara tot de forta pistonului, bineinteles.

              In principiu nu ar trebui sa fie ff greu de realizat.

              Sunteti siguri ca rumegusul trebuie sa stea la macerat ? Cat ?

              SALAVA DOMNULUI DUMNEZEU !
              Masura iubirii Lui Dumnezeu este sa-l iubesti fara de masura.

              Comentariu

              • Helerea Nicolae
                Membru marcant
                • 02.mar.2008
                • 910

                #37
                Postat în original de IONUT ONILL

                I ambele cazuri, la orioce sistem de actionare am folosi, ar trebui ca la revenirera pistonului din presare cilindrul sa se reincarce cu rumegus, deci cilindrul propriuzis de realizare a brichetelor ar trebui sa aiba un capac in partea de intrare dstul de marisor. Asta trebuie sa se realizeze repede deci rumegusul trebuie introdus prin actionare a unui sistem de impingere sau tragere (probabil vacuum) a rumegusului.
                Aici vreau o idee, va rog.
                ar putea fi un sistem cu un rezervor tip pilnie deasupra cilindrului pozitionat vertical .cursa pistonului sa fie astfel reglata sa permita alimentarea cu rumegus prin cadere.
                Fișiere Atașate
                lucrul, se mai face si cu capul

                Comentariu

                • zxm_patrick
                  Membru marcant
                  • 27.iul.2006
                  • 665

                  #38
                  e o varianta buna, ca sa nu mai stai sa incarci cu mana;
                  dar in sus nu ar mai fi buna o ghidare
                  Fișiere Atașate
                  "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                  Comentariu

                  • IONUT ONILL
                    Incepator
                    • 04.dec.2007
                    • 41

                    #39
                    Explica , te rog, la ce te referi cu ghidaREA in sus .
                    Masura iubirii Lui Dumnezeu este sa-l iubesti fara de masura.

                    Comentariu

                    • zxm_patrick
                      Membru marcant
                      • 27.iul.2006
                      • 665

                      #40
                      Pai un tub care sa ghideze pistonul ca sa nu joace...adica sa fie mai stabil
                      "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                      Comentariu

                      • atomica
                        Incepator
                        • 07.aug.2008
                        • 35

                        #41
                        Am vazut la un moment dat la TV (cred ca DW) ca persoane din EU care au paduri si se incalzesc iarna cu lemne au optat ptr macinarea lemnului, urmat de fabricarea brichetelor. E interesant cum le foloseau: foloseau brichetele ca si combustibil ptr incalzire centralizata, deci nu direct in sobe ca la noi. Evident, randamentul e mult mai ridicat. Ce m-a mirat pe mine era ca ei luau din padure absolut tot materialul lemnos, chiar si crengi subtiri, pe care le macinau. La noi acestea sunt de obicei lasate in padure. Cred ca in viitor (nu foarte indepartat) acest lucru se va intampla si pe la noi. Idei ptr prese am vazut aici. La drept vorbind, presa aia din lemn nu este chiar de lepadat; asigura un cuplu mare si poate fi facuta fara mari investitii .
                        Dar de macinatoare (moara sau cum vreti sa ii zicem), are cineva vreo idee?
                        Unde oamenii imi plac, zori de ziua mi se fac.

                        Comentariu

                        • stefan33
                          Incepator
                          • 31.oct.2011
                          • 12

                          #42
                          a reusit cineva sa construiasca masina ?

                          Comentariu

                          • steliandragos1981
                            Incepator
                            • 21.feb.2012
                            • 4

                            #43
                            presa home made pt peleti brichete

                            buna poate cineva sa ma ajute cu o schita sau poate cineva a facut o presa pentru brihcte din rumegus sunt tare interesat
                            numai bine

                            Comentariu

                            • corina02
                              Incepator
                              • 16.feb.2012
                              • 56

                              #44
                              Eu nu am folosit asta insa am avut ocazia sa folosesc presa de balotat...cred ca sunt asemanatoare.

                              Comentariu

                              • rocket1982
                                Incepator
                                • 26.mar.2012
                                • 57

                                #45
                                Eu am gasit linkul asta sper sa fie de ajutor ...cu siguranta voi transpune in practica ceva asemanator
                                (sa vad cum e mai ieftin cu lemn sau metal)

                                Wood is a porous and fibrous structural tissue found in the stems and roots of trees and other woody plants

                                Comentariu

                                Procesare...