+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Reparatii fisuri beton

Reparatii fisuri beton

Dragilor,

Am si eu urmatoarea situatie (este vorba de renovarea unui apartament ) si va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu unele sfaturi si indrumari:

- doresc sa decopertez peretii de vechea zugraveala adica pana la beton insa am observat caci sunt anumite fisuri in beton, in stratul suport.
    Intrebarea mea este urmatoarea: pt repararea fisurilor ce imi recomandati ?

Este oare suficient sa folosesc adeziv polistiren si plasa fibra de sticla dupa care sa aplic gletul CT126 si lavabilul ? Este o solutie suficienta si eficienta astfel incat zugraveala cea noua sa fie rezistenta si sa nu imi crape ulterior, dat fiind cele mentionate mai sus ( adica strat suport fisurat ) ? Pot folosi banda autoadeziva de fibra de sticla in loc de acea plasa de fibra de sticla clasica care se foloseste la sistemul de termoizolatie exterior ?

Va multumesc anticipat;

O zi buna

Nu cred ca ai peretii de beton fisurati.

Probabil este vorba doar de stratul de glet sau de tencuiala fisurate.
    VYS Blog - 100 % D I Y
    Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Inteleg ca doriti sa termoizolati peretii exterori, pe interior, cu polistiren.
    Acesta metoda de termoizolare nu este recomandata.

Pe interior se executa o termoizolare din vata de sticla montata intre/sub profile metalice + folie PE + gipscarton.

Fisurile ce marime au si cat de adanci sunt ?

nu vreau sa termoizolez pe interior , vreau doar sa stiu ce trebuie sa fac astfel incat sa fiu sigur ca gletul si zugraveala cea noua nu crapa !!! dupa cum v-am spus sunt niste fisuri la muchiile dintre pereti insa si pe suprafata peretilor !!! si voiam sa stiu daca este o solutie modul urmator de lucru: pe fisurile respective sa aplic plasa de fibra de sticla care sa o prind intr-un strat subtire de adeziv de polistiren , dupa care sa aplic gletul respectiv si lavabilul !!! este aceasta o solutie practica corecta , eficienta sau trebuie sa fac altceva ?

In primul rand trebuie sa identificati din ce cauza au aparut fisurile.

Aceste fisuri au aparut brusc sau dealungul timpului ?
    Va rog sa precizati marimea fisurilor, orientarea si lungimea acestora (in special la placa) ?

nu puteti dvs sa-mi dati solutiile pentru fiecare situatie in parte ? ca sa stiu si eu ce solutie sa aplic cand voi constata fiecare situatie in parte !!! este buna solutia propusa de mine sau nu ? exista vreun produs de la ceresit care poate fi folosit in acoperirea acelor fisuri care in unele locuri sunt mai adanci ( in special la muchiile dintre doi peretii );

multumesc

Nu este buna solutia pe care doriti sa o aplicati.

Faceti precizarile necesare.

Precizarile au fost facute in corespondenta anterioara !!! Altcumva nu stiu cum as putea sa le descriu !!! insa de regula cu ce anume produs se poate remedia situatia respectiva ?

Placile de beton nu prea au miscare.
    De aceea e foarte putin probabil ca aceea sa fie o fisura reala -adica de adancime. Chiar daca ar fi, nu se mai misca pentru a strica umplutura ta - adica tencuiala/gletul. Cam asta au vrut sa zica si colegii mei.

Eu zic sa gletuiesti pur si simplu ca nu iti vor aparea fisuri si in glet.

Daca chiar vrei sa fii catolic, poti folosi acea plasa de armare din fibra de sticla inglobata in structura.
    Stefan

Reparatii fisuri beton

si eu am o fisura verticala in mijlocul camerei.Un prof. univ. de la politehnica mi-a spus ca acolo se imbina peretii(ceva legat de diafragma),si nici eu nu am scapat de fisura orice am gletuit.
    o cunostinta mi-a spus ca si el are fisura in pereti dar din cauza trepidatiilor produse de traficul auto.El a rezolvat problema cu tapet.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Reparatii frigidere
    De Pastelu în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 728
    Ultimul post: 21.08.2014, 20:20
  2. Fisuri transversale planseu beton
    De CasaMeaNoua în forumul Cine nu construieste nu greseste...
    Răspunsuri: 61
    Ultimul post: 22.08.2011, 10:04
  3. Reparatii si nivelare pardoseala bloc de beton
    De mihaiaugustin în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 28.02.2010, 20:56
  4. condens si fisuri in placa de beton a plafonului
    De alina braila777 în forumul Invelitori si Acoperisuri
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 04.08.2006, 10:11
  5. reparatii interior
    De Iulian - Doru în forumul Amenajari interioare