Racord flexibil sau pexal?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 918

    Racord flexibil sau pexal?

    Parca este o lege ca spargerea unei tevi de apa sa se produca noaptea sau cand nu esti acasa (ceea ce s-a si intamplat)asa ca m-am decis ca schimb racordurile flexibile de la chiuveta din baie cu pexal.Am gasit si conectori pentru dateria de baie care are gaurile de alimentare cu apa foarte mici.Tine mai mult pexalul fata de racordul flexibil?
  • mutilaila
    Membru marcant
    • 11.oct.2006
    • 911

    #2
    da.din cate am auzit eu la mesteri cu instalatile de apa.e ca si cum ai pune bomba in casa,daca pui tub flexibil.exact nu stiu de ce,ptr ca nu sa explicat.dar toti m-au sfatuit ca in momentul in care fac instalati sa nu prea folosesc tub flexibil.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Oricum vei avea racord flexibil intre baterie si pexal, mai ales daca ai baterie monocomanda.

      Probabil va referiti la recordurile clasice (pe care scrie Made in Italy).

      Din experienta va spun ca racordurile bateriilor monocomanda sunt bune.
      Am utilizat: Sanotehnik, Urbis si inca unele memtesti si nu am avuit probleme cu ele. Prima baterie (urbis) are aproape 4 ani si nu are probleme, inclusiv racordurile flexibile.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • valeriu ciprian
        Membru Marcant
        • 09.feb.2006
        • 918

        #4
        Doresc sa le schimb si pe cele glexibile de la baterie si sa folosesc conectorii din imaginea de mai sus pentru a face iesirea din baterie.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Si ai loc sa ii montezi pe amandoi?
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • ssilvviu
            Membru
            • 09.aug.2006
            • 247

            #6
            Si eu am schimbat racordurile flexibile. Am deschis odata si un topic pe tema asta... in fiecare an aveam accident cu un racord de pe apa calda. Probabil si din cauza temperaturii ceda mai repede.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Exista diferite tipuri de racorduri pe piata.

              Trebuie sa fim constienti ca oricat de bun este acest racord.. trebuie avut in vedere ca durata de viata este limitata si se impune schimbarea acestuia la un anumit numar de ani.

              In acelasi timp, nu sunt putine cazurile in care montarea racordului este facuta inadecvat, torsionandu-se partea intermediara a acestuia (partea de furtun) in acest fel fiind exercitata o anumita solicitare in zona de imbinare a capetelor. Asadar, la montarea racordurilor se va strange doar piulita avand grija sa nu torsionam racordul.

              Comentariu

              • pitonul
                Membru Marcant
                • 28.nov.2006
                • 828

                #8
                Postat în original de Consultant
                Exista diferite tipuri de racorduri pe piata.

                ...........
                .
                De obicei in afara de torsiunea aceea descrisa, furtunul din interior cedeaza prin imbatranire si soc termic. Cam ce durata de viata are un asemenea furtun dintr-un racord si ce firma ar fi cea mai buna (ar fi interesant de stiut) ?
                Totusi ar mai fi o intrebare fara raspuns , daca exista posibilitatea realizarii conexiunii la o baterie monocomanda fara a folosi aceste racorduri ci tot pexal ?
                Eu zic ca ar merge pe pexal de 16 , depinde de conectorii de pe piata, de baterie, de chiuveta si de vointa posesorului de a face o lucrare mai sigura dar mai greu de executat. Pana la urma omul poate face rost de conectori prelucrati dupa nevoi. Subler si strung si ochi buni sa aiba...ca materiale se gasesc. In caz ca nu, sigur se gaseste un mester prelucrator...
                Pitonul Constructor
                :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                Comentariu

                • valeriu ciprian
                  Membru Marcant
                  • 09.feb.2006
                  • 918

                  #9
                  Postat în original de pitonul
                  Totusi ar mai fi o intrebare fara raspuns , daca exista posibilitatea realizarii conexiunii la o baterie monocomanda fara a folosi aceste racorduri ci tot pexal ?
                  In poza din premul meu topic ai sa vezi acei conectori care vin montati intr-o baterie cu monocomanda iar apoi pexal... deci fara racord flexibil.
                  De asemenea mai exista in comert niste tevi metalice de aprox 20 cm care la un capat au diametrul necesar montarii la o baterie cu monocomanda iar in celalalt capat filet in cre se cupleaza un conector pentru pexal.
                  Deci sunt doua variante...

                  Comentariu

                  • viorelcoman
                    Incepator
                    • 08.mar.2007
                    • 36

                    #10
                    sunt in comert niste tije speciale care inlocuiesc racordurile flexibile.sunt exact ptr bateriile monocomanda.sunt din cupru,daca nu ma insel,sunt cromate si se pot taia la inaltimea dorita.Am folosit si de pexal dar astea sunt exceptionale.

                    Comentariu

                    • florin n
                      Membru
                      • 03.nov.2006
                      • 281

                      #11
                      Re: Racord flexibil sau pexal?

                      Postat în original de valeriu ciprian
                      Parca este o lege ca spargerea unei tevi de apa sa se produca noaptea sau cand nu esti acasa (ceea ce s-a si intamplat)asa ca m-am decis ca schimb racordurile flexibile de la chiuveta din baie cu pexal.Am gasit si conectori pentru dateria de baie care are gaurile de alimentare cu apa foarte mici.Tine mai mult pexalul fata de racordul flexibil?
                      de unde ai cumparat racordurile?

                      Comentariu

                      • valeriu ciprian
                        Membru Marcant
                        • 09.feb.2006
                        • 918

                        #12
                        Re: Racord flexibil sau pexal?

                        Postat în original de florin n
                        de unde ai cumparat racordurile?
                        La care racorduri te referi?

                        Comentariu

                        • florin n
                          Membru
                          • 03.nov.2006
                          • 281

                          #13
                          scuzama... la conectori ma refeream nu la racorduri
                          e vorba de acei conectori care apar in prima imagine (imagine care nu se mai incarca la mine, aseara mergea)
                          de unde ii pot procura si eu si la ce pret?

                          Comentariu

                          • valeriu ciprian
                            Membru Marcant
                            • 09.feb.2006
                            • 918

                            #14
                            Nici la mine nu sa incarca imaginea...acei conectori i-am gasit la tarabele pe care o avem in piata centrala unde vand rusii...pretul lor era de 10 lei perechea dar mai bun este celalalt tip de conectori care au o teava de aprox. 10 cm care se poate taia si ajusta la dimensiunea necesara pentru a putea fi inadit cu pexalul.Intradevar pretul celui de-al doilea tip este de 20 lei perechea.

                            Comentariu

                            • florin n
                              Membru
                              • 03.nov.2006
                              • 281

                              #15
                              eu am gasit doar asa ceva la magazinele de profil.... intradevar, la pretul de 10 ron bucata, ii montez in seara asta, sper sa nu am probleme
                              totusi.... care e diferenta de calitate intre cele 2 solutii?
                              si se merita diferenta de pret?
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...