SOLUTIE PENTRU INCALZIRE +ACM LA O VILA P+1+M

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cornel68
    Incepator
    • 11.feb.2007
    • 4

    SOLUTIE PENTRU INCALZIRE +ACM LA O VILA P+1+M

    As dori sa ma ajutati in alegerea unei solutii optime pentru o centrala termica si ptr.producerea acm la o vila p+1+m, avand cam 92 mp utili pe etaj(total casa 276 mp) si 5 bai+2 bucatarii.Instalatia se va face din cupru moale izolat,prin sapa,cu distribuitori pe fiecare nivel.
    Casa e din caramida Porotherm de 30 cm si termoizolata cu polistiren de 5 cm.
    Deci ce centrala(e) mi-ar trebui si cat de mare sa fie boilerul(serpentina+electric)?
    Va multumesc anticipat.
  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Membru marcant
    • 26.dec.2005
    • 584

    #2
    O calculatie exacta a necesarului termic se face pt. fiecare incapere in parte,caci fiecare locatie are alte caracteristici,utilizare,temp.ambientala,pereti care comunica cu exteriorul,tavane exterioare,pardoseala,suprafata vitrata.Nu a-ti amintit de tipul comb. pe care-l folositi,daca este gaz natural doriti sistemul in condensatie?Daca doriti sistem solar cu aport de caldura sau numai pt. ACM,cite persoane folosesc locuinta.
    Cu respect,
    G.Z.

    Comentariu

    • cornel68
      Incepator
      • 11.feb.2007
      • 4

      #3
      Calculatia de necesar de putere termica iese pe la 34 Kw(s-a ajuns la aceasta valoare tinand cont de necesarul de kW ptr. fiecare camera si de destinatia camerei).
      Combustibilul este gaz natural si nu as dori condensatie ptr. ca ar trebui sa dublez dimensiunile caloriferelor(costul centralei in condensatie+dublu calorifere fata de normal este enorm).
      Mi-ar trebui o centrala de 35 Kw tiraj fortat si un boiler de 200-300 litri cu serpentina.Problema e ca nu prea am gasit o firma care sa produca o astfel de centrala(decat in condensatie).
      In casa vor locui 6-7 persoane .
      M-am gandit si la 2 centale mai mici cu circuite separate,dar as vrea daca se poate sa gasesc una singura care sa acopere incalzirea si producerea de apa calda.
      Cu stima,
      Cornel Iacob

      Comentariu

      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Membru marcant
        • 26.dec.2005
        • 584

        #4
        Pretul a doua centrale este mai mare decit a uneia in condensatie,odata,randamentul este altul si debitul de ACM,caloriferele nu trebuiesc dublate,se alege puterea necesara din coloana 60/40 grade pt.fiecare incapere in parte.Un boiler de calitate va poate furniza ACM in timp f.scurt,ma refer la varianta tanc in tanc ACV,si daca are si o serpentina pt. incalzire solara,vara nu mai folositi centrala decit in perioadele critice,virf de consum,lipsa enegie solara.Sfatul meu sa nu ezitati pt. ca-n curind unul din criterii de evaluare al emanatiilor de CO2 va fi si performantele sistem.de incalzire si pretul se estimeaza la 8-10eur.tona emanata.
        Cu respect,
        G.Z.

        Comentariu

        • cristipescaru
          Membru
          • 25.ian.2007
          • 108

          #5
          cum ati facut calculul sa obtineti puterea necesara de 35kw la 276m2 ?

          Comentariu

          • cristipescaru
            Membru
            • 25.ian.2007
            • 108

            #6
            eu cred ca ar trebui minim 42 kw

            Comentariu

            • adrian rachinoiu
              Incepator
              • 24.ian.2007
              • 1

              #7
              incalzire vila p+1+m

              buna seara ,tocmai am fost intro casa asem. eu o s-o lucrez asa.
              35 kw/condensatie niagara green-franta
              distibuitoare/traseu cupru colac
              centrala are acumulare acm+schimbator in placi,asta este chichita
              apa rece si calda teava de ppr

              Comentariu

              • LEM
                Incepator
                • 06.mar.2007
                • 2

                #8
                @ cornel68

                sper sa nu fie interpretata de catre administrator ca reclama.
                incercati sa cautati DELTA PERFORMANCE de la producatorul belgian ACV.
                din cunostintele mele exista si un distribuitor in RO.

                Comentariu

                • cristipescaru
                  Membru
                  • 25.ian.2007
                  • 108

                  #9
                  dumneata ai 276m2*2.5m inaltime=690m3*60 la o casa bine izolata=41400w=41,5kw
                  eu asa stiu ca se calculeaza
                  astept si alte calcule

                  Comentariu

                  • cristigeorge
                    Incepator
                    • 10.dec.2006
                    • 29

                    #10
                    iata ce am gasit pe forum referitor la asta...nu mai stiu cui apartine imi cer scuze ...
                    Calculul Necesarului termic (Nt) al volumului de incalzit se calculeaza astfel:
                    Se inmulteste suprafata (S) apartinand camerei cu inaltimea (h), apoi se inmulteste cu un coeficient cuprins intre 32 si 48 (45 pentru bai), functie de gradul de descarcare termica al spatiului: 32 pentru un spatiu cu o foarte buna izolare termica (geam termopan, pereti grosi din caramida etc. etc.) si 48 pentru un spatiu cu ferestre cu geam simplu din sticla normala, pereti din beton armat, pereti exteriori pe coltul blocului etc. Aceste valori sunt valabile pentru o temperatura ambientala cuprinsa in limitele de 24-26 grade Celsius. Dar in practica, s-a dovedit ca utilizatorii din tara noastra prefera o medie a temperaturii ambientale cuprinsa intre limitele de 26-28 grade Celsius, drept pentru care, coeficientii cu care se calculeazã necesarul termic sunt cuprinsi intre 50 si 70 (60 pentru bai)!
                    Coeficientul maxim se aplica de regula unui apartament vechi din beton armat simplu, necaptusit cu nici un fel de izolator termic prin interior, cu ferestre din sticla subtire simpla etc. situat pe coltul exterior al unui bloc (camere cu minimum 2 pereti exteriori).
                    Nt (Watt) = S X h X (32 ... 48 ) sau Nt (Watt) = S X h X (50 ... 70)

                    Comentariu

                    • termoadi
                      Membru Marcant
                      • 21.ian.2007
                      • 984

                      #11
                      Domnule CORNEL va pot oferi o centrala de pardoseala 36 kw cu tiraj fortat (cazan din fonta) , impreuna cu un boiler de 200 sau daca doriti 300 l, cu una sau doua serpentine de mare putere.Acestea impreuna cu o instalatie executata cu distributie si gestionata pe fiecare camera in parte cu ajutorul termostatelor de ambient si eventual o incalzire in pardoseala a satisfacut in totalitate toti clientii mei.Pentru lamuriri suplimentare astept sa ma contactati.
                      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                      Comentariu

                      • alexis
                        Living Legend
                        • 05.nov.2006
                        • 1331

                        #12
                        Postat în original de termoadi
                        Domnule CORNEL va pot oferi o centrala de pardoseala 36 kw cu tiraj fortat (cazan din fonta) , impreuna cu un boiler de 200 sau daca doriti 300 l, cu una sau doua serpentine de mare putere.Acestea impreuna cu o instalatie executata cu distributie si gestionata pe fiecare camera in parte cu ajutorul termostatelor de ambient si eventual o incalzire in pardoseala a satisfacut in totalitate toti clientii mei.Pentru lamuriri suplimentare astept sa ma contactati.
                        Un pret la ceea ce ati descris mai sus?
                        faci o casa si pentru urmasii tai

                        Comentariu

                        • termoadi
                          Membru Marcant
                          • 21.ian.2007
                          • 984

                          #13
                          ct +boiler aproximativ 10000 ron ,restul... dupa proiect casa ,calcule si ceva discutii
                          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                          Comentariu

                          Procesare...