Mobila functionala bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Sash
    Incepator
    • 03.dec.2006
    • 83

    Mobila functionala bucatarie

    Desi am vazut ca exista o colectie deja impresionanta de amenajari bucatarii, nici una nu mi se pare ca se potriveste in spatiul pe care il am eu de amenajat.
    In concluzie va cer ajutorul pentru a amenaja o bucatarie functionala in spatiul pe care il atasez.
    Din pacate nu pot muta nici usa, nici teava de gaze, nici teava de apa, iar frigiderul nu incape in spatiul de 65cm din stanga jos, avand cca 75 cm latime.
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Admin.MC; 25.iul.2013, 19:36. Motiv: corectare
  • mutilaila
    Membru marcant
    • 11.oct.2006
    • 911

    #2
    alea sunt ziduri?
    ma refer la cele iesite in afara!m-ai exact in locul unde este de 65 cm si cel de 1,2 m

    Comentariu

    • Sash
      Incepator
      • 03.dec.2006
      • 83

      #3
      Da, sunt ziduri si din pacate nu le pot modifica.

      Comentariu

      • mutilaila
        Membru marcant
        • 11.oct.2006
        • 911

        #4
        ok,dar de ce nu puteti muta gazul si apa?

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3481

          #5
          de la peretele cu gaze si apa pana la fereastra (implicit calorifer) cat ai?
          doresti ceva anume?? masa cat de mare o doresti? frigiderul il vrei in bucatarie? da-ne mai multe amanunte si vom incerca sa schitam cateva idei...

          Comentariu

          • mutilaila
            Membru marcant
            • 11.oct.2006
            • 911

            #6
            in mare la ce ma-m gindit.
            dar mai da niste dimensiuni la toate de pe acolo,si cum te-ai gandit!
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Sash
              Incepator
              • 03.dec.2006
              • 83

              #7
              Wow! Multumesc mult pentru raspunsuri si promptitudine!!
              Incerc sa o iau in ordine:
              - de la peretele cu aragazul pana la calorifer cred ca sunt aprox 30-40 cm
              - pot muta gazul si apa doar usor dreapta/stanga..nu le pot pune pe alt perete, iesirea pentru hota e in dreapta jos
              - frigiderul trebuie sa intre si el tot in bucatarie si fiind foarte mare comparativ cu dimensiunile bucatariei nu l-as pune in coltul din dreapta sus (ar fi fix pe directia privirii la intrarea pe usa si cred ca ar crea senzatia de spatiu si mai mic) deci ma gandeam in stanga sus...uff
              - as vrea si o masa cu 2 scaune si eventual un taburet
              Incerc sa desenez la ce m-am gandit eu si sa atasez...

              Comentariu

              • Sash
                Incepator
                • 03.dec.2006
                • 83

                #8
                Am desenat..nu sunt insa deloc sigura de proportii si functionalitate (sper sa pot deschide toate usile...).
                In dreptul caloriferului ma gandeam sa las niste rafturi deschise si langa el (tot sub blat) sa fac un dulap...Nu stiu insa daca acel blat ar avea loc, cum fac imbinarea intre blat si aragaz, ce fac cu spatiul de sub blat dintre aragaz, perete si calorifer etc
                Pe peretele cu masa si frigiderul sa ma gandeam la niste corpuri inguste suspendate destul de sus si eventual cu usi din geam sablat.
                Nu stiu daca sa pun faianta numai pe peretele cu aragazul/chiuveta sau sa continui si pe peretele cu geamul (asta in cazul in care incape un blat de cca 40 cm acolo...)Iar daca pun pe ambii pereti sa pastrez inaltimea braului de faianta sau sa il fac mai ingust pe peretele cu geamul..?
                Cam astea ar fi ideile (destul de confuze) la care m-am gandit pana acum...
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • mutilaila
                  Membru marcant
                  • 11.oct.2006
                  • 911

                  #9
                  ideea nu este rea! daca inversati chiuveta cu aragazul,atunci prin usile de la masca de chiuveta aveti spatiu si la locul de sub blat in colt!

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3481

                    #10
                    ai cam acoperi caloriferul....
                    ar trebui alta varianta!! ne mai gandim...

                    Comentariu

                    • Sash
                      Incepator
                      • 03.dec.2006
                      • 83

                      #11
                      Hmm..vreau sa acopar caloriferul, deasupra cu blat iar in fata cu un gen de rafturi deschise.
                      Multumesc mult pentru ideea cu mutatul chiuvetei mutilaila. Am fost azi la "fata locului" si cred ca ar merge de minune o chiuveta pe colt. Din pacate va trebui sa ma distrez cu mutarea scurgerii mai jos - acum e la 55 cm si nu cred ca merge prea grozav nici daca las chiuveta deasupra..nu mai vorbesc de prelungit teava cca 1m.
                      Aveti cumva idee daca pot masca teava de gaz impreuna cu burlanul de la hota cu rigips? Sau macar cu o imitatie de dulap suspendat cu usi pentru acces..?
                      In alta ordine de idei...aveti sugestii de nuante pentru gresie si faianta, in conditiile in care aragazul, chiuveta, hota (sunt sau vor fi) de inox, faianta va fi numai un brau pe peretii cu aragazul si fereastra, restul peretilor albi, mobila in culoarea lemnului (posibil si cu cateva usi din geam sablat), iar gresia din hol este o imitatie marmura maro inchis?

                      Comentariu

                      • mutilaila
                        Membru marcant
                        • 11.oct.2006
                        • 911

                        #12
                        teava de gaz nu se acopera!

                        Comentariu

                        • Sash
                          Incepator
                          • 03.dec.2006
                          • 83

                          #13
                          Deloc??? Nici macar pe o portiune de cca 30 cm?
                          Asta inseamna ca tre' sa o mut..dar...in partea cealalta am intrerupatorul si prizele..aveti idee care este distanta minima fata de instalatia electrica la care am voie sa o montez..?

                          Comentariu

                          • mutilaila
                            Membru marcant
                            • 11.oct.2006
                            • 911

                            #14
                            deloc!
                            cu distanta fata de partea electrica nu stiu ,dar asteptam o parere de la cineva care stie

                            Comentariu

                            • alina11
                              Membru
                              • 10.mai.2006
                              • 103

                              #15
                              Postat în original de Sash
                              Deloc??? Nici macar pe o portiune de cca 30 cm?
                              Asta inseamna ca tre' sa o mut..dar...in partea cealalta am intrerupatorul si prizele..aveti idee care este distanta minima fata de instalatia electrica la care am voie sa o montez..?
                              Imi permit o completare: teava de gaz nu se acopera daca are imbinari. O teava de gaz dintr-o bucata se poate acoperi. Referitor la instalatia electrica la noi teava de gaz coboara pe langa o priza(cam la 10-20 cm) avem aragazul aproape de centrala - 30 cm. Stiu si cazuri in care s-a pus aragazul langa centrala asa ca nu poate sa fie problema cu prizele si gazul . De intrerupator(care poate face scanteie)poate e o problema.
                              Si inca ceva. Daca puneti frigiderul undeva departe de blatul de lucru... lasand la o parte aspectul-- veti avea multe drumuri de facut. Numai sa mancati o mancare incalzita trebuie sa va plimbati un pic prin bucatarie. De gatit ceva ca lumea unde sa trebuiasca lapte, smantana, carne din frigider oua ...uau cate drumuri.
                              tomorow will be better

                              Comentariu

                              Procesare...