Constructie semineu - schite

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • n&d
    Incepator
    • 04.sep.2011
    • 3

    #31
    AJUTOR!!!

    Am gasit la Bricostore un semineu Amigo Maxi VR16 de 16 kw, cica bulgaresc. Stie cineva cate ceva despre semineele astea? cei de la magazin mi-au spus ca nu duce decat 2 calorifere. Eu nu inteleg cum un semineu de 16 kw poate incalzi doar 50 mp, cand aletele, de exe. prity, de 10 kw incalzesc o suprafata dubla.
    Va rog sa ma ajutati, intrucat ARDE!!!!

    Comentariu

    • ggelu
      Membru marcant
      • 28.apr.2009
      • 394

      #32
      16 kW e puterea data de flacara ; din aceasta doar o parte ( mai mare sau mai mica ) merge in schimbatorul semineului si mai departe in calorifere. Asa ca verificati puterea schimbatorului ( serpentinei ) si va lamuriti cu numarul de calorifere ce poate fi incalzit .

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #33
        Intradevar puterea serpentinei (schimbatorului de caldura din semineu) trebuie sa fie aproximativ egala cu puterea radiatoarelor ce se dorec montate pe circuitul respectiv.

        Comentariu

        • razvan adrian
          Membru Marcant
          • 30.mar.2011
          • 322

          #34
          Postat în original de ggelu
          16 kW e puterea data de flacara ; din aceasta doar o parte ( mai mare sau mai mica ) merge in schimbatorul semineului si mai departe in calorifere. Asa ca verificati puterea schimbatorului ( serpentinei ) si va lamuriti cu numarul de calorifere ce poate fi incalzit .
          Semineul acesta are 16 kw pt 20 min,media ajunge undeva spre 9-10 kw,nu va imbatati cu apa rece!Bafta sanatate,Razvan
          bagera

          Comentariu

          Procesare...