sisteme solare pentru ACM si incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vizitator

    sisteme solare pentru ACM si incalzire

    as dori sa stiu cum pot sa mi aleg un sistem de incalzire ACM cu ajutorul energiei solare? de unde pot lua o harta a insolatie?(sper ca m am exprimat corect).? este eficient sau doar moft?multumesc
  • dan_br
    Incepator
    • 17.dec.2006
    • 43

    #2
    Aici aveti o adresa unde se poate calcula radiatia solara pentru o locatie anume
    PVGIS is a free web application that allows the user to get data on solar radiation and photovoltaic system energy production, in most parts of the world.


    Pentru un calcul corect trebuie sa luati in considerare cita apa vreti sa consumati pe zi / luna , cite persoane folosesc ACM.
    Apoi puteti face calculul la necesarul de panouri .
    Nu este moft. Dar depinde mult de zona.

    Comentariu

    • romihu
      Incepator
      • 01.dec.2006
      • 15

      #3
      Buna dan_br

      Te rog intra pe acel sit si da pe Sovata. As vrea sa "imi traduci" toti acei indici care rezulta si sa vedem daca aici m-ar ajuta un sistem solar pentru o pensiune de 18-20 locuri. Sezonul de varf la noi e iulie-august, cand avem cel mai mare consum de AMC ( dar contam si pe celelalte luni, cel putin pe week-end)

      Multumesc,

      Comentariu

      • reinstal
        Incepator
        • 28.feb.2007
        • 22

        #4
        Re: sisteme solare pentru ACM si incalzire

        Postat în original de xco
        as dori sa stiu cum pot sa mi aleg un sistem de incalzire ACM cu ajutorul energiei solare? de unde pot lua o harta a insolatie?(sper ca m am exprimat corect).? este eficient sau doar moft?multumesc
        chiar si pt o familie mare adica 10 pers este un moft pt ca in momentul de fata panourile solare sanf foarte scumpe si renteaza doar in cazul in care exista un consum enorm de apa adik cum ar fi un hotel atunci investitia se amorseaza repede asa ca din pct meu de vedere este un moft si un moft scump
        Intelept este cel care cauta...

        Comentariu

        • gogoson
          Membru Marcant
          • 14.oct.2006
          • 621

          #5
          Nu este un moft.
          Intr-adevar costurile sunt cam mari.
          Dar daca tu ti le faci singur costurile sunt mai mici, iar recuperarea investitiei este mai rapida.
          Eu am facut unul si toata vara nu am avut nevoie de apa calda, cu cateva exceptii.
          Acum ma gandesc sa fac unul ca sa incalzesc si casa iarna ..

          Comentariu

          • reinstal
            Incepator
            • 28.feb.2007
            • 22

            #6
            Sa nu uitam totusi, rentabilitatea nu se rezuma prin economii absurde.
            In cazul alegerii panourilor solare la locuintele mici amortizarea investitiei (la un consum normal) se face intr-o perioada lunga deci este un moft la ora actuala.
            Sa nu uitam ca este o tehnologie relativ noua la noi (cu unele exceptii) si eu unul cred ca sunt prea putine persoane dispuse sa cheltuie sume atat de mari (in echipamente complete) ca sa putem vorbi de rentabilitate intr-un timp scurt.
            Este doar o parere personala nu intentionez sa creez polemicii.
            Cu stima.
            Intelept este cel care cauta...

            Comentariu

            • flo8200
              Membru
              • 01.nov.2005
              • 253

              #7
              Asa este, sunt inca scumpe si nu prea renteaza.
              Dar am semnat si noi acordul prin care ne angajam sa folosim mai mult energie regenerabila. E posibil sa apara si subventiile si atunci altfel faci calculul daca statul suporta 50% din investitie.

              Comentariu

              • reinstal
                Incepator
                • 28.feb.2007
                • 22

                #8
                Postat în original de flo8200
                Asa este, sunt inca scumpe si nu prea renteaza.
                Dar am semnat si noi acordul prin care ne angajam sa folosim mai mult energie regenerabila. E posibil sa apara si subventiile si atunci altfel faci calculul daca statul suporta 50% din investitie.
                Cat se poate de corect, intradevar atunci altfel se va pune problema pana atunci....
                Multa stima si respect.
                Intelept este cel care cauta...

                Comentariu

                • gogoson
                  Membru Marcant
                  • 14.oct.2006
                  • 621

                  #9
                  Aici e un cerc vicios. Sistemele solare sunt scumpe pt ca sunt clienti putini si sunt clienti putini pt ca sunt scumpe.
                  In curand datorita poluarii si mai ales taxelor pe poluare ce se vor impune balanta se va schimba.
                  De curiozitate, aveti idee cat polueaza o centrala pe gaz de 24 kw ?

                  Comentariu

                  • reinstal
                    Incepator
                    • 28.feb.2007
                    • 22

                    #10
                    Postat în original de gogoson
                    Aici e un cerc vicios. Sistemele solare sunt scumpe pt ca sunt clienti putini si sunt clienti putini pt ca sunt scumpe.
                    In curand datorita poluarii si mai ales taxelor pe poluare ce se vor impune balanta se va schimba.
                    De curiozitate, aveti idee cat polueaza o centrala pe gaz de 24 kw ?
                    Eu nu am contrazis cele spuse de tine, intradevar nu spune nimeni ca nu sunt bune ba din contra dar in acest moment fara sprijin din partea mai marilor nostri nu sunt rentabile,... asta este intradevar un cerc vicios
                    Cu stima
                    Intelept este cel care cauta...

                    Comentariu

                    Procesare...