casa pe piloni

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • HIZANU LAURA
    Incepator
    • 06.mar.2007
    • 28

    casa pe piloni

    Am un teren intravilan pe care doresc sa amplasez o casa de gradina din lemn (cu izolatie) de 30 m.p. PROBLEMA mea : terenul este inundabil, fiind situat langa un rau (derea) si cand ploua masiv apa se ridica la cel mult 50 cm (nu stagneaza). Puteti sa-mi spuneti ce posibilitati am pt. fundatie? Ma ref. la piloni metalici , din beton sau inaltarea casei pe un fel de dig? Mentionez ca optez pt. o varianta mai putin costisitoare. MULTUMESC
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Un punct de plecare: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...ghlight=piloti
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • klaus
      Membru Marcant
      • 24.iun.2005
      • 960

      #3
      Eu ma mir ca in zone inundabile permanent sa se dea autorizatie de constructie...
      Viata e complexa si are multe aspecte...

      Comentariu

      • HIZANU LAURA
        Incepator
        • 06.mar.2007
        • 28

        #4
        ...imi trebuie autorizatie pt o casuta de gradina, intr-un satuc ?

        Comentariu

        • alexis
          Living Legend
          • 05.nov.2006
          • 1331

          #5
          Daca e inundabila zona, ce faceti cu gradina?
          faci o casa si pentru urmasii tai

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            E putin ciudata problema asta: avem un teren intravilan pe care inteleg ca mai este o casa si probabil este o asezare in zona respectiva.

            Asadar problema cu inundarea temporara este pusa aiurea, dupa mine.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • klaus
              Membru Marcant
              • 24.iun.2005
              • 960

              #7
              Oricum ar fi, cred ca cea mai ieftina solutie este pe piloni metalici care sa fie introdusi in sol cu cel putin 1 - 1,5 metri in suportul (solul) stabil.
              Daca se mai poate injecta si lapte de ciment sau beton pe langa piloni, si mai bine.
              Viata e complexa si are multe aspecte...

              Comentariu

              • HIZANU LAURA
                Incepator
                • 06.mar.2007
                • 28

                #8
                Postat în original de viorel.stanculescu
                E putin ciudata problema asta: avem un teren intravilan pe care inteleg ca mai este o casa si probabil este o asezare in zona respectiva.

                Asadar problema cu inundarea temporara este pusa aiurea, dupa mine.
                Pt. lamurire: am primit terenul mostenire (900 m.p.) ,cu pomi fructiferi , si deoarece dereaua nu a mai fost curatata, deverseaza cand sunt ploi torentiale. Nu mai exista nici o alta casa.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Postat în original de HIZANU LAURA
                  ...imi trebuie autorizatie pt o casuta de gradina, intr-un satuc ?
                  In mod normal, pentru orice constructie este nevoie de autorizatie de constructie.

                  Acum, functie de locatia terenului dvs. discutia se poate aborda altfel.
                  Cel mai sigur este sa mergeti la Primaria de care apartine terenul respectiv si sunt sigur ca o sa gasiti raspunsurile necesare.

                  Partea cu locuinta pe piloni sau alte chestii din astea face ca marimea costului sa creasca exponential.
                  Depinde si ce anume doriti sa construiti (marimea casei).

                  Nu avem de unde sa stim cum este situatia in apropierea acelui curs de apa insa cea mai sanatoasa metoda ar fi realizarea protectie casei cu un dig. Costurile pot fi extrem de ridicate si aici este o problema a autoritatilor.

                  Nu cred ca o sa va convina sa iesiti din casa si sa va suiti in barca pe"ntru a putea parasi locuinta. Asta este putin exagerat pentru ca nu este o situatie permnenta si poate nu se intampla decat o singura data la cativa ani. Sfatul meu este sa discutati cu un proiectant - pe baza datelor din teren si va lamuriti in privinta posibilitatilor reale de constructie.

                  P.S. Ma bucur sa vad ca apare cate o poza la avatar.. in fiecare zi.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • HIZANU LAURA
                    Incepator
                    • 06.mar.2007
                    • 28

                    #10
                    va multumesc pt sfaturi; voi merge la primarie si voi consulta un arhitect ...

                    Comentariu

                    • klaus
                      Membru Marcant
                      • 24.iun.2005
                      • 960

                      #11
                      Eu zic sa consulti intai un arhitect (desi cred ca mai degraba un inginer) si apoi vezi daca mergi la primarie... Ca poate se prind aia de la primarie ca e rost de un cico...
                      Viata e complexa si are multe aspecte...

                      Comentariu

                      Procesare...