schimbare calorifere apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • victor27
    Incepator
    • 25.feb.2007
    • 9

    schimbare calorifere apartament

    Salutare,
    Am si eu o problema legata de caloriferele din fonta din apartament. Fiind foarte vechi am observat la unele dintre ele ca au aparut puncte de rugina prin vopsea. Nucred ca ma mai tin foarte mult. Drept pentru care m-am hotarat sa la schimb in vara asta. Ce imi recomandati? Eu as dori sa le schimb cu unele din aluminiu mai mult din cauza aspectului estetic. m vazut unele din fonta si nu mi-au placut. Si atunci cand schimb caloriferele vreau sa schimb si tevile din coloana principala in calorifer. Aici am auzit tot felul de pareri. Ca sa-mi pun din pexal, sau din cupru. Care este recomandarea voastra?? Am uitat sa mentionez ca stau la ultimul etaj din bloc. Si prin casa imi trece o teava care inchide instalatia de caldura. Asta se poate taia? Ca ma cam incurca in planurile mele de amenajare.....Daca se poate taia am nevoie de o autorizatie sau pur si simplu o tai eu???
    Astept parerile voastre si va multumesc
  • maiam
    Membru
    • 24.aug.2006
    • 211

    #2
    Sunteti pe cale sa renuntati la cele mai bune calorifere. Trebuie curatate si vopsite si va mai duc cel putin pana la pensie. Cele noi sunt montate relativ recent si e greu sa ne facem o idee despre rezistenta lor in timp sau despre problemele pe care le pot ridica.

    Comentariu

    • ssilvviu
      Membru
      • 09.aug.2006
      • 247

      #3
      De regula gasesti prin magazine calorifere de otel, la preturi cat de cat acceptabile. Alea din aluminiu sunt destul de scumpe. Pe multi i-am auzit vorbind despre calorifere de aluminiu, desi sunt din fier toata ziua.
      Treaba cu ele e ca ruginesc mai repede decat cele vechi ale tale.
      Cel mai cuminte ar fi sa le dai jos, sa le cureti de piatra, apoi cu o perie de sarma (montata pe flex eventual) dai jos vopseaua veche si apoi le vopsesti.

      Comentariu

      • valeriu ciprian
        Membru Marcant
        • 09.feb.2006
        • 918

        #4
        parerea mea....tinand cont de faptul ca si eu stau la etajul patru (ultimul) am decis sa ma lipsesc de sistemul central de termoficare...oricat am incercat (aerisitoare) nu am reusit sa am caldura decenta in apartament si mi-am montat centrala termica.
        Revenind la subiect ... la caloriferele care le vei cumpara nu vei primi aceeasi garantie ca in cazul in care vor fi montate in sistemul de incalzire al unei centrale proprii.Recomand curatarea vopselei de pe acel loc al caloriferului si lipirea cu Vitoplast iar in privinta tevilor polipropilena.

        Comentariu

        • victor27
          Incepator
          • 25.feb.2007
          • 9

          #5
          Va multumesc pt opinii.
          Din pacate nu am centrala de apartament...si din cate am inteles acum nici nu se mai poate monta din cauza ca a aparut o noua legislatie prin care nu mai primesti aprobare decat daca se debranseaza tot blocul. oricum ca idee...nu am nevoie de centrala proprie pt ca e foarte cald la mine....toata iarna am stat in tricou si cu geamul deschis....stiu ca pare aiurea dar asa s-a intamplat....legat de tevi...am auzit de polipropilena...dar intrebarea mea este daca nu cumva se deformeaza la fel ca pexalul...adica am vazut tevi din pexal si care erau strambe pe perete din cauza caldurii...
          si mai aveam o intrebare...legat de teava asta care o au toti de la ultimul etaj prin apartamente...adica teava care inchide circuitul de caldura.
          se poate taia si monta niste supape??? si daca am nevoie de ceva aprobari si de la cine.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Cauat pe forum si vei gasi raspunsurile necesare (daca nu ma insel chiar la aceasta categorie).
            Functia CAUTARE te ajuta.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • gligor
              Incepator
              • 07.mar.2007
              • 2

              #7
              victor,
              pot sa-ti raspund din experienta mea la bloc. La putin timp dupa ce m-am mutat la bloc (acum cativa ani) am schimbat toate caloriferele de fonta cu calorifere de otel si tevile vechi rugininte cu tevi de pexal. Incalzirea e excelenta de atunci. iti recomand insa sa speli infiecare vara caloriferele: fie spalare chimica fie cu presiune pentru elimina posibilel depuneri provenite din reteaua de termoficare.
              Cat priveste performanta radiatoarelor de fonta si otel parerile de mai inainte sunt destul de subiective. Principiul de incalire al noilor radiatoare este de a circula aerul si de a-l incalzi. Astfel aerul rece de la nivelul podelei trece printre elementele radiatorului (datorita formei geometrice a radiatorului) este incalzit si se ridica. Radiatoarele de fonta incalzesc prin suprafata lor. Deci sunt doua tehnici diferite.

              Comentariu

              • victor27
                Incepator
                • 25.feb.2007
                • 9

                #8
                Multumesc pt sfaturi.
                Sunt constient ca trebuie curatate destul de des. De fapt, indiferent de calorifer, (ca e vechi sau nou) cand esti racordat la instalatia de incalzire comuna trebuie sa le cureti des. Problema e ca eu am cumparat relativ recent apartamentul ( de 3 ani) si nu stiu daca vechiu proprietar a faut treaba asta pana atunci. Eu ce putin nu am facut-o.
                Sincer inca sunt nehotarat ce sa fac. Blanta inclina spre caloriferele de aluminiu si tevi de cupru. E adevarat ca acum sunt foarte multumit de caloriferele astea din fonta care le am pt ca e foarte cald la mine.....dar v-am spus ca nu cred ca mai rezista pana anul viitor. Si nici tevile..Noroc ca la ultimul etaj nu am presiune asa mare pe coloana.
                Aaa...era sa uit aloriferele astea care le am acum mai au o mare problema.....nu pot fi aerisite.....aerisirea lor se face numai din coloana.
                oricum indiferent daca le schimb sau nu tot trebuie sa le dau jos anul asta......si sa montez si repartitoare de caldura.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Daca sunt calorifere cu elementii mai grosi - eu zis sa le pastrezi.

                  Spalarea nu are nici un rost sa o faci prea des.

                  De fapt, poti curata de mizerie caloriferele, la cativa ani.
                  Spalarea chimica tine suficienti ani un calorifer curat - crusta - depuneri pietrificate.

                  Nu ai aerisire pe calorifer - desfaci capatul opus turului, ii schimbi dopul si ii montezi un aerisitor.

                  Ai doua linkuri:




                  Gasesti si despre problema ai cu tevile prin casa.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • CristianBesliu
                    Incepator
                    • 26.nov.2006
                    • 47

                    #10
                    Sal,
                    Si eu ma gindesc sa schimb caloriferul din fonta.(acum 6 ani am curatat si tevile si caloriferele , erau aproape obturate asa mi-am dat seama ce presiune este prin tevi de se mai incalzea caloriferul) Insa am repartitoare si ma gindesc daca nu o sa creasca ce se inregistreaza la acelasi debit.

                    Cristian

                    Comentariu

                    • Baboo
                      Living Legend
                      • 09.iul.2006
                      • 1658

                      #11
                      Acest subiect s-amai dezbatut pe acest forum, aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...?p=21701#21701.

                      Substantz se numeste DESOX 80.

                      Sal'tare!
                      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                      Comentariu

                      Procesare...