Fundatia casei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mirela_p
    Incepator
    • 08.mar.2007
    • 5

    Fundatia casei

    Dupa ce am terminat casa, cand sa facem racordarea la fosa, am descoperit o teava de canalizare care iesea din casa infundata. Am fost nevoiti sa spargem betonul de la parter pentru a ajunge la locul respectiv( sub placa la 30-40 cm). Atunci am descoperit ca sub placa de beton s-a format o zona goala de aprox. 20 cm, respectiv pamantul s-a lasat dupa ce s-a turnat betonul. Mentionez ca dupa fundatie am turnat intai placa asta de beton si apoi s-a trecut la ridicarea zidurilor casei.
    Cred ca nu a fost batatorit suficient inainte de a turna placa asta de beton.
    Ce credeti ca se poate intampla rau, eventual cum mai putem indrepta ceva?

    Multumesc frumos, astept raspuns.
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1331

    #2
    Re: Fundatia casei

    Placa respectiva, de la parter, daca este armata cu fier asa cum trebuie si betonul este cel care trebuie, nu ar trebui sa va faceti probleme ca pe alocuri sa lasat pamantul. DAR! acel pamant, piestris sau ce e, ar fi trebuit tasat bine inainte de turnarea placii.
    faci o casa si pentru urmasii tai

    Comentariu

    • Mirela_p
      Incepator
      • 08.mar.2007
      • 5

      #3
      Si daca pamantul nu este "lasat doar pe alocuri"?
      Straturile au fost conform proiectului: pamant - pietris -polistiren estrudat - folie polietilena - placa beton (armat ).
      Ei au tasat atunci pamantul putin, dar cred ca nu suficient, alftel nu cred ca se intampla asa.
      In living (tot la parter), am observat de ceva vreme, inainte sa turnam sapa, o crapatura lunga, dar foarte subtire, careia nu i-am dat atentie. Ar putea avea legatura cu lasarea pamantului de sub placa?

      Comentariu

      • alexis
        Living Legend
        • 05.nov.2006
        • 1331

        #4
        Placa are fier beton in ea? cat? si cum este montat? si ce grosime are acea placa?
        faci o casa si pentru urmasii tai

        Comentariu

        • Mirela_p
          Incepator
          • 08.mar.2007
          • 5

          #5
          Grosimea placii si fierul din ea corespund proiectului casei. Nu ma pricep exact, dar am avut un diriginte de santier care la turnare a vazut ca este ca in proiect. Problema este ca muncitorii nu si-au facut treaba cum trebuie si nu au tasat pamantul bine inainte de turnarea placii.
          Cine trebuia sa-i controleze si cum puteam verifica asta eu ca proprietar?
          Oricum, daca placa este turnata bine si doar pamantul s-a distantat cu ~20 cm mai jos de placa (formandu-se un gol sub ea) se poate intampla ceva rau in timp?

          Exista multi oameni care nu-si fac treaba cum trebuie daca nu sunt controlati in permanenta!
          Nu au respect pentru faptul ca noi platim multi bani pentru serviciile lor si, la sfarsit, vrem sa ramanem si noi cu ceva bun din asta. Vorba aceea "construiesti o casa si pentru urmasi".

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Nu cred ca o sa se intample nimic daca placa este sanatoasa.

            Daca apare vreo fisura in placa - peste vreo 10-20 ani - atunci sa stiti ca de la acel gol se trage.

            Daca mai aveti gauara aia in placa puteti introduce pietris.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Ne dam cu parerea asupra ceva pe care doar banuim c-am cum arata.

              Postati cateva poze sa vedem despre ce este vorba (imagine format .jpg cu rezolutia de 640/480 pixeli).
              Cu stima.

              Comentariu

              • Mirela_p
                Incepator
                • 08.mar.2007
                • 5

                #8
                Multumesc pentru raspunsuri!

                Am sa incerc sa fac niste poze.

                Comentariu

                Procesare...