Tavan fals din gipscarton

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • klaus
    Membru Marcant
    • 24.iun.2005
    • 960

    #16
    CAS - contributie de asigurari sociale
    Somaj - contributie somaj pe fond de salarii
    etc - contributie sanatate pe fond salarii, contributie concedii medicale, contributie carte de munca, contributie accidente de munca etc etc.

    Problema acolo este ascunderea valorii cheltuielilor indirecte (care nu apar in clar, trebuiesc calculate din pretul final scazand valorile care apar).
    Si daca e sa ne uitam cu atentie totusi, nu e chiar 3 surcele de munca - e de dat jos si faianta, e de spart sapa (probabil pt circuitele de curent electric, ca altfel nu as intelege UM de 50 metrii liniari), e de demolat un zid, vad ca e si izolarea balconului mentionata (desi pe la inceput initiatorul zicea ca acolo nu face nimic), demontat usi si geamuri, carat moloz...

    Si as mai remarca un mic amanunt:
    V_75g, esti primul si cel mai interesat sa il pui intr-un excel si sa vezi ce sume sunt si ce nu. Nu stiu daca pe altii ii intereseaza chiar atat de mult ca pe tine. Daca tu nu faci aceasta activitate...
    Viata e complexa si are multe aspecte...

    Comentariu

    • V_75g
      Incepator
      • 10.mar.2007
      • 24

      #17
      1. Balconul eu stiu ca nu mai trebuie refacut, e ok, doar ca firma in cauza a insistat ca precedentii nu au lucrat bine si ca trebuie intervenit. Din punctul meu de vedere, asa cum am mai spus, nu vad de ce s-ar mai interveni la bolcan, e facut inca de cand am pus termopanul si e ok.
      2. Hai ca CAS, somaj etc stiam ce inseamna, nu aveam nevoie de detaliere (ca doar cotizez si eu lunar), dar nu am idee de ce trebuie trecut si in deviz.
      3 Trecerea in excel era doar o provocare, un joc, nu e nimeni obligat sa o faca, eu am facut-o deja, asa cum am spus anterior.
      4. Normal ca sunt direct interesata de problema, altfel nu mai deschideam subiectul. De fapt am deschis subiectul ca sa aflu daca incearca cineva sa ma pacaleasca, ca sa vad care este parerea voastra si sa ma documentez despre ce se intampla in acest domeniu, nu ca sa deranjez pe nimeni. Daca cineva e interesat de subiect, e liber sa participe la discutie, daca nu... nu e cazul sa fie sarcastic.
      Am uitat un punct!
      Da faianta exista pe pereti, insa cade usor la socuri. Noi nu am putut prinde un suport de prosop in ea, pentru ca atunci cand sotul meu a intervenit cu bormasina, au cazut 4 placi (e din 1977, cand a fost construit blocul, iar adezivul era pus doar putin, pe mijlocul placii, cel putin asa se vede pe portiunea unde a cazut). Personal o consider inexistenta. Cam aceeasi problema este si la glet, cand bati usor in el suna a gol. Cand am renovat dormitorul, am vazut ca intrau cu spaclu (cred ca asa se numeste!) si cadea pe suprafata mare, parea ca nici nu este prins de zid. E adevarat, au fost si zone in care cadea mai greu, insa pe cea mai mare suprfata dadea senzatia ca e prins superficial (toata casa e asa cum au lasat-o constructorii in '77, nu s-a mai facut aproape nimic in ea - noi am dat o mana de lavabila cand am cumparat-o, pentru igienizare, dupa care am renovat dormitorul, am pus termopanul si caloriferele!)

      Comentariu

      • Moldovan Vasile Dan
        Membru Marcant
        • 15.nov.2006
        • 420

        #18
        Manopera amenajari locuita - socant!!!!

        va impartasesc frustrarea celor care au studii superioare fata de cat castiga meseriasii din amenajarile interioare.
        si eu am fost inginer electronist o vreme ,am renuntat si m-am apucat de amenajari interioare datorita "calitatii" meseriasilor de pe la noi(+alte motive.....)
        fiti siguri insa ca exista o parere de rau pt. zilele in care munceam intr-un mediu mai "elevat" chiar daca castigam mai putin.
        Manopera amenajari locuita - socant!!!!

        la noi in zona cluj-napoca un necalificat castiga 500-700.000 lei pe zi iar un meserias 1.000.000-1.500.000 lei pe zi si tot nu este fortza de munca suficienta.

        Comentariu

        • expertparchet
          Living Legend
          • 16.iun.2006
          • 1272

          #19
          Multe topicuri au mai fost cu cei care sunt deranjati ca un meserias sau firma de amenajari-construcrii castiga prea mult. Sa nu uitam ca preturile in constructii-amenajari sunt intr-o continua crestere pe masura ce creste calitatea,pretentiile,cresc galopant si cererile de servicii in acest sens iar pe de alta parte suntem inca prea ramasi in urma in ce preiveste costurile fata de europa din care facem parte. Daca ti-au cerut 10000 lei cu factura mie mi-se pare perfect normal. Ce ve-ti face domnilor cand va disparea manopera la negru in mare parte?? Ca atunci vor fi preturi mult mai mari decat acum...........

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #20
            Mai prietene Robi.. nu ne mai stresa cu munca la negru... chiar esti idealist?

            Parca in EU nu se munceste la negru! Ce sa iti povestesc....

            Vad ca e greu sa intelegi ca nu avem o problema cu persoanele care castiga mult.. foarte bine.. problema noastra (de fapt a mea nu) este ca se percep uneori preturi mai mari decat face lucrarea.

            Tabelele de mai sus nu reprezinta un DEVIZ. E departe de structura unui deziv... iar coloanele cu obligatiile si transportul cred ca sunt o gluma. Sa spuna ce a prins la transport...
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • idg
              Membru marcant
              • 18.iun.2004
              • 321

              #21
              nici macar o gluma nu poate fi...
              o nesimtire, mai degraba!
              ma uit la suprafata totala desfasurata a apartamentului: 176mp, bai frate, da ia ala bani nu gluma pentru amorsare/vinarom...
              Ce mai e si ala vinarom? Vopsea lavabila? De ce e trecuta vopseaua si in baie si bucatarie??
              Si inca n-am citit tot...

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #22
                Ai presupus bine, vinarom inseamna efectiv aplicarea lavabilei - adica circa 18.000.000. Ohooo ce de banutzi! Vin eu sa dau cu trafaletul pentru 50% din suma asta.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Moldovan Vasile Dan
                  Membru Marcant
                  • 15.nov.2006
                  • 420

                  #23
                  Manopera amenajari locuita - socant!!!!

                  nu vreau sa polemizez cu dvs. dar v-as invita sa va deschideti o firma de amenajari si sa incepeti sa lucrati si apoi sa trageti linia la sfarsit de luna .
                  numai concurenta libera poate regla tarifele.

                  Comentariu

                  • klaus
                    Membru Marcant
                    • 24.iun.2005
                    • 960

                    #24
                    Am estimat mai inainte pe acest topic ca acele lucrari iau cam 3,7 luni in cazul unui singur om (desi in deviz sunt mai multe lucrari decat s-a spus). Sa fim draguti si sa zicem ca de fapt sunt numai 3 luni.
                    Intrebarea mea este: cu cat ati fi voi de acord sa lucrati pe luna, in suma incluzandu-se toate cheltuielile (salarii, dari la stat, profit si imozite, cheltuieli de transport, cheltuieli cu contabilul, cheltuieli cu intretinerea sediului frmei, cu telefoanele, cu tipizatele etc. etc.)
                    Ia sa vedem cati dintre voi ar fi de acord sa lucreze pentru 500 euro (ca inteleg ca 1000 euro/luna all included este exosrbitant)?
                    Si sa ramana dupa ce plateste toate darile cu vreo 150 - 170 de euro ...

                    Cine se ofera?
                    Viata e complexa si are multe aspecte...

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #25
                      In ciuda unor pareri, va inteleg domnule Moldovan... nu spunem ca este usor si pentru aceste firme... unele au chiar probleme reale din pdv. financiar si de aici tendinta de a umfla unele preturi pentru a supravietui.

                      Din pacate sunt si multe firmulitze care dau oamenilor un salariu jenant iar administratorii se comporta ca si cand ar fi in TOP 100.

                      Cred ca munca trebuie platita insa dispretul fata de valoarea banului este la loc de cinste.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • geny
                        Membru
                        • 30.ian.2007
                        • 154

                        #26
                        [quote="V_75g"]
                        Parerea mea este ca o calitate buna a lucrarii depinde de mana si experienta meseriasului si nu de numele firmei. Nu uitati ca la o firma lucreaza tot oameni, mai mult sau mai putin meseriasi. Sunt meseriasi foarte buni care lucreaza pe cont propriu si care nu au preturi exagerate. In cazul firmei, valoarea manoperei este mare deoarece pentru fiecare lucrare trebuie sa plateasca salarii, impozite, etc. Am vazut lucrari executate de firme cu destul de multi angajati iar calitatea era net inferioara comparativ cu lucrarile executate de un meseriasi particular. In plus cel care se respecta asigura garantie, fie ca este firma fie ca este particular.
                        Postat în original de viorel.stanculescu
                        Ai presupus bine, vinarom inseamna efectiv aplicarea lavabilei - adica circa 18.000.000. Ohooo ce de banutzi! Vin eu sa dau cu trafaletul pentru 50% din suma asta.
                        Viorele, nu uita ca nu esti FIRMA . V_75g a spus ca vrea firma nu pe "nea mesterul". Deci, nu uitati -" luxul se plateste".

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #27
                          Viorele, nu uita ca nu esti FIRMA . V_75g a spus ca vrea firma nu pe "nea mesterul". Deci, nu uitati -" luxul se plateste".
                          Yep... inca nu stie ce sa faca V_75g.

                          Eu nu cred ca ceea ce vrea colegul se cheama LUX.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • geny
                            Membru
                            • 30.ian.2007
                            • 154

                            #28
                            Daca alegi particularul trebuie sa stai pe langa el, eventual sa il ajuti daca are nevoie; daca alegi firma te doare la basca, dai pe la ei cand este lucrarea gata dar cu costurile aferente.

                            Din deviz:
                            Transport => transportul muncitorilor, sculelor, etc. de la sediul firmei la locul de munca si invers. In orice deviz sunt prinse aceste cheltuieli, diferenta este ca nu sunt evidentiate separat in toate devizele.

                            Comentariu

                            • pavel.gabriel
                              Membru
                              • 25.iul.2006
                              • 158

                              #29
                              manopera

                              firmele se orienteza la manopera dupa un buletin de preturi ,materiale si manopera,editat parca de Matrix,aparitie lunara pe baza de abonament,nu la chiosc si din ce a prezentat d-na cam astea sunt preturile din respectivul buletin + inchiderea de deviz(aprox.45-50 % impozite si ale taxe daca lucrezi cu facuri asa ca nu este mult- 3000 euroi),daca lucrezi cu meseriasi Autorizati ,mai scazi 10 - 20 % la manopera ,la "firme" plata angajati+ beneficiu + TAXE SI IMPOZITE (foarte mari) == manopera mare pt. veniturile noastre.
                              eu va luminez...imprejurul

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 12977

                                #30
                                Din deviz:
                                Transport => transportul muncitorilor, sculelor, etc. de la sediul firmei la locul de munca si invers. In orice deviz sunt prinse aceste cheltuieli, diferenta este ca nu sunt evidentiate separat in toate devizele.

                                Cred ca glumesti. transportul din devize se refera strict la transportul MATERILELOR necesare punerii in opera a lucrarilor.
                                Restul cheltuielior firmei (transport personal sau alte nebunii din astea sunt prinse sub denumirea Cheltuieli INDIRECTE - asta ar trebui sa fie un anumit procent- ex. 15%)
                                Cheltuielile directe cuprind: materiale, manopera, transport si utilaj.
                                Obligatiile catre stat (ale firmei si nu ale angajatului)se aplica doar la cheltuielile cu manopera.
                                Cheltuielile INDIRECTE se aplica la TOTAL CHELTUIELI DIRECTE (manopera+materiale+utilaj+transport+obligatiile raportate la manopera Profitul se aplica la SUMA cheltuilelilor DIRECTE si INDIRECTE.

                                SUMA tuturor = TOTAL deviz.

                                Cand faceam si devize - asa scria la lege.

                                Oricum am deviat putin de la subiect dar cred ca sunt informatii utile (mai ales firmelor care amesteca toate lucrurile din devize ).
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...