Tavan fals din gipscarton

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • klaus
    Membru Marcant
    • 24.iun.2005
    • 960

    #31
    SUMA tuturor = TOTAL deviz.
    E, si la asta mai vine inca un 19% TVA...
    Viata e complexa si are multe aspecte...

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #32
      Asa cum se obisnuieste si pe Market... TVA este separat... sa nu sara pretul prea tare
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • anduvirgil
        Membru Marcant
        • 25.feb.2006
        • 527

        #33
        in general la un deviz de lucrari manopera reprezinta in jur de 30-40% din costul materialelor.
        anda panda din ...

        Comentariu

        • expertparchet
          Living Legend
          • 16.iun.2006
          • 1272

          #34
          Viorele tata fa-ti firma angajeaza cativa oameni si sa te vad daca o sa lucri la preturile la care lucra cei ce sunt "underground"??? Si nu uita in cazul asta cand se lucra pe factura firma raspunde de lucrare si este obligata sa ofere garantie pe cand daca lucri cu oameni la negru ai kk garantie! Pai stiti domnilor ca in Anglia de exemplu o firma din domeniul meu taxeaza de exemplu MINIM 35( fara tva) pounds m/p la montat+finisat parchet!!! Ei si eu lucru aceasi calitate(atentie exact aceiasi calitate) si taxez sa zicem 7,5 pounds(inclus tva!!). Pai ala castiga de vreo 6-7 ori mai mult decat mine si presteaza exact aceiasi munca....... si atunci Viorele eu sa lucru cu vreo 2-3 pounds sa fii multumit ca manopera este ieftina?? Pai manopera in finisaje (ma refer la manopera de calitate) este foarte ieftina si asteptativa sa creasca inca foarte mult.............

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #35
            Tra la la la

            Bunicule robiser... imi place ca te folosesti de fiecare mesaj sa iti faci reclama. Nota Bene pentru tine.

            Preturile vor creste si la noi odata cu cresterea nivelului de trai.. poate in 10-15 ani ajung la marimea celor din Anglia.

            Pana atunci mai este de munca si sa nu uiti ca exemplul tau este PIATA DIN EUROPA, APROAPE CEA SCUMPA. Uiti ca LIRA este la putere...

            P.S. O sa imi fac o firma pana la urma.. daca lucrurile merg bine .. ceva ani probabil... si daca ajung in sectorul tau de activitate.. fi sigur ca vei fi prima firma absorbita.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • expertparchet
              Living Legend
              • 16.iun.2006
              • 1272

              #36
              Viorle clientii mei nu sunt dintre cei care castiga salarul mediu pe economie..... si daca iti faci firma pana ajungi la genul de clienti la care lucru eu te mananca "crocodilii de olt" pe drum!! Iar ca reclama crezi ca eu am "nevoie" de cei care vin pe acest topic ca li-sa umflat parchetul sau ca au 2 camere de raschetat dar nu au bani sau ca vor sa monteze cativa metrii de laminat.Crezi tu ca astia sunt clientii mei??

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #37
                Bine nene Robi.. este perfect ca ai reusit sa iti faci o clientele selecta.

                Eheee.. de unde izvoraste OLTUL?
                Hai ca asta fost tare.. chir nu oi avea nevoie de reclama?

                P.S. Nu e frumos sa jignesti colegii de forum, care sunt tot oameni.
                E bine sa ne aducem aminte intotdeauna de unde am plecat.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • expertparchet
                  Living Legend
                  • 16.iun.2006
                  • 1272

                  #38
                  Pai dar ce ai zis anterior ca folosesc fiecare mesaj sa-mi fac reclama nu??? Pai afla de la mine ca nu am platit niciodata reclama si nici nu o sa platesc reclama mea sunt clientii mei multumiti care la randul lor ma recomanda mai departe. Recomandarea este ce-a mai buna reclama!! Si ca o regula primordiala: clienti cu bani iti aduc alti(recomandare) clienti cu bani iar saracii cam nu iti aduc nimic!!!!!!!

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #39
                    Wow, ce modesti esti Robi !!!
                    Stii tu ....lauda de sine ...
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • mutilaila
                      Membru marcant
                      • 11.oct.2006
                      • 911

                      #40
                      Postat în original de expertparchet
                      Pai dar ce ai zis anterior ca folosesc fiecare mesaj sa-mi fac reclama nu??? Pai afla de la mine ca nu am platit niciodata reclama si nici nu o sa platesc reclama mea sunt clientii mei multumiti care la randul lor ma recomanda mai departe. Recomandarea este ce-a mai buna reclama!! Si ca o regula primordiala: clienti cu bani iti aduc alti(recomandare) clienti cu bani iar saracii cam nu iti aduc nimic!!!!!!!
                      eu sint de alta parere.
                      mai bine multe lucrari micute decat una mare!
                      poate gresesc?

                      Comentariu

                      • expertparchet
                        Living Legend
                        • 16.iun.2006
                        • 1272

                        #41
                        Mutilaila eu nu ma refeream la lucrari de ordinul miilor de metri ci la lucrari la vile,case,apartamente de lux care se invart intre 70-300 m/p sa zicem.

                        Comentariu

                        • mutilaila
                          Membru marcant
                          • 11.oct.2006
                          • 911

                          #42
                          Postat în original de expertparchet
                          Mutilaila eu nu ma refeream la lucrari de ordinul miilor de metri ci la lucrari la vile,case,apartamente de lux care se invart intre 70-300 m/p sa zicem.
                          asa da

                          Comentariu

                          • Mina
                            Living Legend
                            • 24.iun.2006
                            • 1106

                            #43
                            Si uite asa sustinem noi banii negrii, frauda, neplata impozitelor..........iar apoi cerem sprijin de la stat!

                            Comentariu

                            • claudiucondrea
                              Incepator
                              • 29.iul.2006
                              • 13

                              #44
                              Pentru expert parchet: daca e asa bine in Anglia pentru tine de ce nu te duci acolo, am inteles de la TV ca poti deveni persoana autorizata si capeti si drept de munca (sau asa ceva).
                              Am intrat si eu pe site si mi-a placut ce am vazut, succes cu engleza![/quote]

                              Comentariu

                              • alexis
                                Living Legend
                                • 05.nov.2006
                                • 1331

                                #45
                                Postat în original de expertparchet
                                Pai dar ce ai zis anterior ca folosesc fiecare mesaj sa-mi fac reclama nu??? Pai afla de la mine ca nu am platit niciodata reclama si nici nu o sa platesc reclama mea sunt clientii mei multumiti care la randul lor ma recomanda mai departe. Recomandarea este ce-a mai buna reclama!! Si ca o regula primordiala: clienti cu bani iti aduc alti(recomandare) clienti cu bani iar saracii cam nu iti aduc nimic!!!!!!!
                                Tare frate!
                                Dc ai asa clienti la ce mai pierzi vremea pe forumul asta unde un sarantoc cauta o solutie mai ieftina? Faci acte de caritate? Sau totusi speri ca vreun baiat cu bani care scobeste prin forumul asta ,deoarece doar seara are timp, sa dea peste tine si tu sa-i oferi solutia la problema lui.
                                " saracii cam nu iti aduc nimic!!!!!!! " --- ai jignit pe multi din cei care poate nici nu au indrazneala sa scrie ceva pe forumul asta!
                                faci o casa si pentru urmasii tai

                                Comentariu

                                Procesare...