Tavan fals din gipscarton

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • V_75g
    Incepator
    • 10.mar.2007
    • 24

    Tavan fals din gipscarton

    Iata ca revin! Hai sa studiem in detaliu, eu fiind autoarea topicului.
    Este vorba de un apartament de doua camere de 50 mp, asa cum am mai precizat. Ce nu am precizat sunt urmatoarele: dormitorul este deja renovat total, deci cade din discutie, asa ca apartamentul devine subit garsoniera. Termopanul este montat inca de anul trecut, cand am rezolvat total si problema caloriferelor, pe care le-am schimbat si le-am montat cu tevi de cupru (asa am inteles ca ar fi ok!). Balconul este inchis si are izolatia facuta (polistiren?!, panou sandwich, ma rog, ceva de genul acesta!) si este bine lucrat, n-am avut nici o problema, nu bate vantul in casa, nu ploua, nu transpira termopanul, deci banuiesc ca este ok. Ce ne mai ramane de rezolvat: decopertat pereti in sufragerie, hol mare, hol mic, baie si bucatarie. Trebuie gletuiti peretii si dati cu lavabila, chiar nu necesita nici o alta izolatie suplimentara, dupa care trebuie montata gresie si faianta in baie, bucatarie si holuri, iar in sufragerie parchet laminat, acela cu dublu click (banal ca efort, pe acesta chiar cred ca as putea sa-l montez si eu ). Trebuie facuta instalatia electrica in toate incaperile, mai putin in dormitor, acesta fiind deja renovat total si trebuie inlocuite usile de interior (4 buc) si usa de la intrare, dar acestea au montajul asigurat de producator. Iar ca ultim punct, in baie se vor inlocui cada, lavoar si vas toaleta, impreuna cu tevile aferente, la fel si bateriile. Deci, cam asta am de facut in apartament si ma costa 100 milioane lei (vechi) manopera.
    Oricum, am mai spus, daca adaug materialele, mobila, electrocasnice etc, depasesc cu mult bugetul initial, insa aceasta este cu totul alta poveste. Si asa cum a mai precizat cineva pe forum, niciodata socoteala initiala nu se potriveste cu cea finala, asa ca ne-o asumam. Casa trebuie facuta, iar acest confort (minim sau maxim, depinde de parerea fiecaruia) costa.
    Si inca ceva, chiar daca vor fi persoane care ma vor contrazice, am constatat ca afacerile cu amenajari interioare sunt foarte profitabile. Eu nu castig intr-o luna (atat vor dura lucrarile in locuinta mea) 100 mil. Si chiar daca iau in calcul o echipa formata din 2 - 3 oameni, taxele catre stat, contabilul si ce alte cheltuieli ar mai avea, tot mi se pare un profit frumusel pentru 20 de zile de munca! Dar, cum este o afacere in care se mai speculeaza si slabiciunile umane, se mizeaza pe faptul ca omul va scoate acesti bani din buzunar, fie pentru ca nu are alte oferte mai bune, fie pentru ca nu se pricepe sa-si faca singur, fie pentru ca iti spui "lasa, ca doar nu o renovez in fiecare zi". Da este adevarat, nu o renovez zilnic, insa deja am depus ceva eforturi ca sa o cumper (credit - platesc pentru ea o viata), dupa care mai depun ceva eforturi ca sa o renovez (de data asta fara credit ), dupa care ma intreb: ce va mai urma? Nu conteaza, va voi povesti finalul, cu siguranta voi avea de povestit! (dar sper sa nu fie povestea pe care o voi spune si nepotilor, nu-mi doresc peripetii!)
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Daca ai pune si ceva suprafete ar fi si mai usor.

    O sa incercam sa facem un calcul estimativ... sa vedem cat iese.

    Din ce spui.. se pare ca este prea mult 10.000 lei.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • V_75g
      Incepator
      • 10.mar.2007
      • 24

      #3
      Voi incerca...
      Sufragerie 15 mp, hol mare 10 mp, baie 4.5 mp, bucatarie 6 mp, hol mic 2.8 mp, balcon 4 mp, dormitor 10 mp (dar nu intra in discutie!) Cam acestea ar fi suprafetele, ce parere ai?
      Am uitat sa precizez ca faianta in bucatarie nu se va aplica pe toata suprafata camerei, ci doar in zona blatului de lucru, adica 2.2 m, pe o inaltime de 0.5 m. In baia va fi placata toata suprafata.

      Comentariu

      • idg
        Membru marcant
        • 18.iun.2004
        • 321

        #4
        dupa cum am mai zis si la prima interventie: mie mi se pare scump!
        Ati mai incercat si la altii?
        Vreasu sa spun, datul cu lavabil este o operatie destul de usor de REUSIT de unul singur!
        Chiar si parchetul se pune destul de usor...

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Din start amenajarea baitei te costa:
          -materiale 4.000-5.000 lei
          -manopera sub 1.000 lei nu este
          Sufragerie:
          *parchet - materiale - 500 lei; manopera - 150 lei
          *glet+lavabila - manopera ~400 lei

          Hol mare
          *gresie - materiale 500 lei - manopera 220 lei
          *glet+lavabila - manopera ~300 lei

          Hol mic
          *gresie -materiale 160 lei - manopera 100 lei

          Ochiometric ..asa s-ar desfasura ostiliatile..e greu sa faci un calcul mai exact.
          Eu te-as sfatui sa faci cu mesterii doar operatiunile de gletuire urmand ca lavabila sa o faci in regim DIY, parchetul tot DIY, gresia - daca nu aveti indemanare o lasi tot la mana mesterilor, instalatia electrica - mesterii.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • idg
            Membru marcant
            • 18.iun.2004
            • 321

            #6
            Postat în original de viorel.stanculescu
            Sufragerie:
            Eu te-as sfatui sa faci cu mesterii doar operatiunile de gletuire urmand ca lavabila sa o faci in regim DIY, parchetul tot DIY, gresia - daca nu aveti indemanare o lasi tot la mana mesterilor, instalatia electrica - mesterii.
            Si eu as face la fel...

            Comentariu

            • klaus
              Membru Marcant
              • 24.iun.2005
              • 960

              #7
              - Sufragerie: decopertare, gletuire, vopsit - lucreaza 2 oameni cca 2+2+1 = 5 zile
              - Hol mare decopertare, gletuire, vopsit - 2 oameni cc. 2+2+1 = 5 zile; Pus gresie 2 oameni - 1 zi. Total 6 zile.
              - Hol mic: decopertare, gletuire, vopsit - 2 oameni cc. 2+2+1 = 5 zile. Nu mai includ gresia ca se include in cea de mai sus.
              - Bucatarie: decopertare, gletuire, vopsit - 2 oameni cc. 2+2+1 = 5 zile. Pus gresie+faianta, 2 oameni cca. 1-2 zile. Total cca. 7 zile. Includ aici si cca. 1/2 zile montare instalatii sanitare
              - Baie decopertare, gletuire, - 2 oameni cc. 2+2 = 4 zile. Pus gresie - 1 zi. Pus faianta - 2-3 zile. Montat instalatii cca. 1 zi. Montat cada+chiuveta+WC+oglinsa+etc - 1 zi. Total 10 zile
              Actiuni neprevazute: 2-3 zile ca popa.
              Total general: 36 zile 2 oameni.

              Instalatia electrica complet la un apartament mai putin de 2-3 zile 2 oamnei nu cred sa ia (scos firele vechi, refacut canalul daca e posibil daca nu tras pe vechiul canal, duse la contor, schimbat contorul, montat prize, intrerupatoare, doze etc)

              Deci cam pe total 40 zile 2 oameni. Asta inseamna 80 zile un om. adica 3,7 luni de munca un singur om.
              Daca il platesti cu 10 milioane in mana + 10 milioane taxe la stat, inseamna 74 milioane numai manopera.
              Adaugi si TVA = 88 milioane.

              Nu zic, nu or fi 10 milioane/muncitor/luna, insa vreau sa subliniez ca nu e o operatiune de vin 3 muncitori si in 3 zile au terminat. Nu or fi alea 88 de milioane cu manopera, dar 60 tot sunt cu siguranta. Iar in alea 4 luni cei 2 muncitori mai trebuie sa tina in spate si un contabil, vreun inginer sef, alte cheltuieli indirecte, ba si un profit...
              Viata e complexa si are multe aspecte...

              Comentariu

              • ssilvviu
                Membru
                • 09.aug.2006
                • 247

                #8
                Nu mai bine te documentezi ce si cum, faci ce poti cu manutele tale, iar unde e nevoie chemi un "meserias"?
                Eu unul asa as proceda, dar neaparat sa stau cu el sa vad cum lucreaza.

                Comentariu

                • V_75g
                  Incepator
                  • 10.mar.2007
                  • 24

                  #9
                  Oferte am de la mai multe firme, insa sunt similare ca pret. Difera periaoada de garantie, de la 60 la 180 luni (asta cu 180 de luni e doar ca sa dea bine, nu garantez ca-i voi mai gasi peste 15 ani in piata).
                  Ce sa va spun, am primit o oferta pe mail, in word un tabel cu operatiile detaliate, iar eu am avut curiozitatea sa o pun intr-un excel si sa fac autosuma. Ce am constatat? Cifrele erau cu totul altele decat cele socotite de firma respectiva, mai exact la jumatate. Cum sa-mi explic ca au fost calculate preturile? Probabil s-a mizat pe faptul ca suntem prea ocupati sa mai socotim si noi, sau ei nu au fost atenti cand ne-au facut devizul. Si se intituleaza profesionisti! Pai daca sunt la fel de profesionisti cand imi executa lucrarea, s-ar putea sa apelez la acea garantie mai devreme decat isi doresc.
                  Voi mai solicita si alte oferte, poate gasesc ceva mai convenabil , sau voi incerca cu meseriasi. Nu stiu cum vom proceda, insa cu siguranta nu cred ca putem face totul singuri. Chiar daca ne vom descoperii talente de care nu stiam, si eu si sotul meu suntem la servici toata ziua si foarte adesea pana seara tarziu. Venim acasa pe la 20,00 - 20,30 si nu cred ca mai avem forta sa ne apucam de dat cu trafaletul. Asta e, vom analiza si vom decide cum e mai bine. Desi suntem dispusi sa platim mai mult pe aceasta lucrare, asta nu inseamna ca e ok sa ne aruncam banii pe fereastra.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Cu siguranta nu poti face amenajari dupa ce vi acasa de la servici pe la ora 20.

                    Din curiozitate, nu puteti posta oferta respectiva - excel - sa ne facem o idee de preturile practicate si nivelul de detaliere?
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • V_75g
                      Incepator
                      • 10.mar.2007
                      • 24

                      #11
                      Viorel, si eu mi-am calculat baia tot la 4000 - 5000 ron pe materiale, iar ce spui tu, 1000 ron pe manopera mi se pare deja pomana, comparand cu sumele care s-au vehiculat! Pe mine m-au surprins sumele finale, 3000 euro pe manopera. Sa nu uitam ca nu au intrat in discutie si materialele, pe acelea trebuie sa le platesc separat.
                      Oferta as pute sa o postez, insa nu stiu daca e ok sa postez si antetul firmei respective.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #12
                        Nu ne intereseaza numele firmei, doar devizul.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • V_75g
                          Incepator
                          • 10.mar.2007
                          • 24

                          #13
                          Am atasat oferta, asa cum mi-au trimis-o, insa am sters numele firmei. Daca are cineva curiozitatea de a o pune intr-un excel si sa faca sume, sa-mi spuna si mie de unde vin sumele calculate de aceasta firma. Poate gresesc eu ... Nu stiu
                          Acum ca am inceput sa postez ofertele, mai am una. Aceasta are incluse materialele pntru zidarie, dar doar manopera pe electrica si sanitare. Cum vi se pare?

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #14
                            O sa o citesc mai in amanunt, maine.

                            Ai idee ce este cu acele coloane de transport si obligatii (CAS, somaj etc)?
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • V_75g
                              Incepator
                              • 10.mar.2007
                              • 24

                              #15
                              Nu, nu am idee. Nu i-am mai contactat pentru ca mi s-au parut neseriosi si nu aveam nevoie de alte explicatii (pe care cu siguranta le-ar fi avut!)

                              Comentariu

                              Procesare...