Inclinarea scurgere WC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • doro76
    Incepator
    • 15.mar.2007
    • 2

    Inclinarea scurgere WC

    Salut,

    Am o intrebare legata de unghiul de inclinare al tevii de scurgere wc.
    Am o baie la etaj, scurgerile de acolo se aduna intr-o teava de 110 si trebuie sa coboare la parter dar in diagonala. Inaltimea este de 2.8m iar latura de jos are 8m.
    Ceva de genul:
    ETAJ
    |
    | h=2.8m
    |
    |______________________|Scurgere
    L=8m


    Care ar fi traseul optim(sa nu se infunde cu ceva) pentru teava de scurgere pentru a ajunge din punctul notat cu ETAJ in punctul notat cu Scurgere.

    Multumesc,
  • Moldovan Vasile Dan
    Membru Marcant
    • 15.nov.2006
    • 420

    #2
    Inclinarea scurgere WC

    instalatorii spun ca trebuie ca scurgerea sa aiba o panta de 1%(= la fiecare metru orizontal sa ai un centimetru vertical minim.
    asa ca te incadrezi linistit in aceasta.

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1554

      #3
      Nu aveti nici o conditionare in spatiu de pozitionare al conductei intre cele doua puncte?
      Puteti monta in siguranta conducta cu o panta mai mare numai sa pastrati constanta valoarea pantei.

      Comentariu

      • doro76
        Incepator
        • 15.mar.2007
        • 2

        #4
        Nu sunt conditionat de nimic. Doar faptul ca nu stiam ce unghi sa dau la scurgere.
        Totusi nu este prea mare distanta de 8m cu o panta de doar 1%?
        Adica nu exista riscul ca sa ramana ceva pe teava daca am doar acea cadere de 1%?
        Sau, am mai citit pe undeva ca pana aproape de scurgere pot sa merg cu 1% iar la 1m de scurgere sa maresc la 5%?
        Ce ziceti de variantele astea?

        Cu respect.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Pantele de scurgere le gasiti aici : http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=6220

          Daca nu se schimba diametrul tevii de scurgere se merge cu o panta constanta.
          Cu stima.

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #6
            Ce reprezinta punctul de scurgere? Care este traseul dincolo de acest punct?

            Dincolo de punctul de scurgere ce panta exista?

            Este indicat sa pastrati panta exterioara iar pentru diferenta de cota, realizati o coloana verticala.

            Comentariu

            Procesare...