fundatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dorinel
    Incepator
    • 13.ian.2007
    • 29

    fundatie

    Buna ziua. As dori si eu un sfat despre cum as putea izola fundatia casei dar...fundatia are cam 35-40cm dintre care 8-10cm sunt deasupra nivelului solului ramanand in pamant cam 27-30cm. Problema mea este ca langa casa se afla gradina si as vrea sa sap pe langa fundatie mai mult cam 80-90cm si sa o izolez. Cum si in ce fel as putea rezolva. Nu stiu daca am explicat cum trebuie ca nu prea ma pricep la asa ceva.
  • mutilaila
    Membru marcant
    • 11.oct.2006
    • 911

    #2
    Re: fundatie

    Postat în original de Dorinel
    Buna ziua. As dori si eu un sfat despre cum as putea izola fundatia casei dar...fundatia are cam 35-40cm dintre care 8-10cm sunt deasupra nivelului solului ramanand in pamant cam 27-30cm. Problema mea este ca langa casa se afla gradina si as vrea sa sap pe langa fundatie mai mult cam 80-90cm si sa o izolez. Cum si in ce fel as putea rezolva. Nu stiu daca am explicat cum trebuie ca nu prea ma pricep la asa ceva.
    cam mica fundatia!
    alte detali despre casa

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Nu va rostul unei sapaturi de ~1m cand la acea adancime nu se afla decat sol.

      Daca faceti asa ceva este posibil sa aveti probleme cu locuinta.

      Care sunt motivele pentru care doriti hidroizolare? Au aparut ceva probleme?

      Comentariu

      • Dorinel
        Incepator
        • 13.ian.2007
        • 29

        #4
        Pe parchet cam 30-40 cm, pe langa perete imi apare condens, cred eu ca este cam rece si din cauza asta as vrea sa fac o izolatie pe exterior , iar pe perete la inaltime de 1m imi apare mucegai.

        Comentariu

        • Dorinel
          Incepator
          • 13.ian.2007
          • 29

          #5
          Postat în original de Dorinel
          Pe parchet cam 30-40 cm, pe langa perete imi apare condens, cred eu ca este cam rece si din cauza asta as vrea sa fac o izolatie pe exterior , iar pe perete la inaltime de 1m imi apare mucegai.
          Casa e mai veche si vreau sa ii refac fatada , sa dau tencuiala veche jos si sa ii fac si o izolatie. Dar am cateva probleme pe interior. Imi apare pe peretii dinspre exterior(2) mucegai iar pe parchet condens . Pe interior am refacut anul trecut izolatie cu polistiren (aveam problema asta si inainte ) si am placat cu regips. AM crezut ca nu o sa mai apara dar ... inca nu am scapat.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Aspecte de verificat:
            -hidroizolatie pardoseala
            -strat de rupere a capilaritatii intre mini-fundatie si zidarie

            Din ce material este executata zidaria?

            Comentariu

            • Dorinel
              Incepator
              • 13.ian.2007
              • 29

              #7
              Postat în original de Gemini
              Aspecte de verificat:
              -hidroizolatie pardoseala
              -strat de rupere a capilaritatii intre mini-fundatie si zidarie

              Din ce material este executata zidaria?
              Am pus un material cu broboane (sa zic asa nu stiu cum se numeste) pt hidroizolatie dupa care am turnat sapa apoi parchet. Asta pe interior.
              Acum nu inteleg chestia asta "strat de rupere a capilaritatii intre mini-fundatie si zidarie".
              Zidaria casei este din cherpica.

              Comentariu

              • aless
                Membru
                • 20.iun.2005
                • 266

                #8
                Ar fi trebuit sa faceti hidroizolatia dintre fundatie si pereti (stratul de rupere al capilaritatii) inainte de placarea cu rigips.
                Acum nu va ramane decat sa faceti aceasta operatie - obligatorie - pe exterior inainte de aplicarea termosisitemului.
                Se va inlatura acel cherpici - pe lungimi limitate (aprox. 1 metru) - din zona de contact cu fundatia. Apoi se va realiza stratul de rupere a capilaritatii - carton asfaltat si smoala -, dupa care se va inlocui chirpiciul scos cu caramida si mortar.

                Ati putea incerca si o subfundare - saparea pe langa fundatie 50-60 cm (din loc in loc se intra si sub fundatie), hidroizolati daca este necesar si turnati beton.
                Dar aceasta lucrare este destul de dificila. Ar trebui sa apelati la o firma autorizata.

                In niciun caz nu sapati pe langa fundatie sa hidroizolati si sa reumpleti cu pamant santul.

                Comentariu

                • Dorinel
                  Incepator
                  • 13.ian.2007
                  • 29

                  #9
                  Postat în original de aless
                  Ar fi trebuit sa faceti hidroizolatia dintre fundatie si pereti (stratul de rupere al capilaritatii) inainte de placarea cu rigips.
                  Acum nu va ramane decat sa faceti aceasta operatie - obligatorie - pe exterior inainte de aplicarea termosisitemului.
                  Se va inlatura acel cherpici - pe lungimi limitate (aprox. 1 metru) - din zona de contact cu fundatia. Apoi se va realiza stratul de rupere a capilaritatii - carton asfaltat si smoala -, dupa care se va inlocui chirpiciul scos cu caramida si mortar.

                  Ati putea incerca si o subfundare - saparea pe langa fundatie 50-60 cm (din loc in loc se intra si sub fundatie), hidroizolati daca este necesar si turnati beton.
                  Dar aceasta lucrare este destul de dificila. Ar trebui sa apelati la o firma autorizata.

                  In niciun caz nu sapati pe langa fundatie sa hidroizolati si sa reumpleti cu pamant santul.
                  Dar daca sap pe langa fundatie, hidroizolez apoi torn beton, pot face asa ceva? Apropo intre fundatie si zidul de cherpica e aplicat un strat de carton (care se lipeste cu smoala) dar probabil fiind casa veche e posibil sa existe crapaturi. Deci in final vreau sa refac fatada : dau tencuiala veche jos ,la fel si toclul ca este crapat in unele parti apoi aplic plasa de sarma dupa care tencuiala. Daca aplic cartonul cu smoala de jos de unde incepe fundatia inainte de a pune plasa de sarma este bine?

                  Comentariu

                  • aless
                    Membru
                    • 20.iun.2005
                    • 266

                    #10
                    Puteti sapa pe langa fundatie, hidroizola, aplicati plasa de Buzau si apoi turnati beton. Este o operatie destul de dificila. Nu o faceti singur.

                    Dar aceasta hidroizolatie nu va ajuta pe deplin sa scapati de problema umiditatii interioare. Verificati acel strat de carton si smoala dintre fundatie si cherpici. Daca este deteriorat trebuie refacut.

                    Apoi aplicati plasa de Buzau si pe pereti si tencuiti peste cu Multibat.
                    Aveti grija sa legati plasa de pe pereti cu cea din fundatie. In acest sens se lasa dezvelita o parte a plasei din fundatie.
                    Deasemenea plasa de pe pereti trebuie prinsa de structura de rezistenta a casei - grinzile de lemn.

                    Totusi cred ca umiditatea din interior apare datorita unei hidroizolari necorespunzatoare a sapei. Acel material cu broboane de care vorbiti trebuia urcat si pe pereti pana la stratul de carton si smoala.

                    Comentariu

                    • Dorinel
                      Incepator
                      • 13.ian.2007
                      • 29

                      #11
                      Postat în original de aless
                      Puteti sapa pe langa fundatie, hidroizola, aplicati plasa de Buzau si apoi turnati beton. Este o operatie destul de dificila. Nu o faceti singur.

                      Dar aceasta hidroizolatie nu va ajuta pe deplin sa scapati de problema umiditatii interioare. Verificati acel strat de carton si smoala dintre fundatie si cherpici. Daca este deteriorat trebuie refacut.

                      Apoi aplicati plasa de Buzau si pe pereti si tencuiti peste cu Multibat.
                      Aveti grija sa legati plasa de pe pereti cu cea din fundatie. In acest sens se lasa dezvelita o parte a plasei din fundatie.
                      Deasemenea plasa de pe pereti trebuie prinsa de structura de rezistenta a casei - grinzile de lemn.

                      Totusi cred ca umiditatea din interior apare datorita unei hidroizolari necorespunzatoare a sapei. Acel material cu broboane de care vorbiti trebuia urcat si pe pereti pana la stratul de carton si smoala.
                      Pai am urcat cu materialul acela cam 8-10 cm deasupra sapei cam la nivelul stratului intre fundatie si zidarie. Problema e ca pe interior am fundatia cam 5-6 cm mai sus fata de nivel de aceea vreau sa fac izolatia pe exterior poate scap in vreun fel de umiditate. Totusi va mai intreb ceva. Cu o centrala pe lemne montata in casa ar putea avea efect? Incalzirea o fac cu soba de teracota. Ma gandesc ca tevile care trec pe langa perete ar putea reduce umiditatea.

                      Comentariu

                      • aless
                        Membru
                        • 20.iun.2005
                        • 266

                        #12
                        ...fundatia are cam 35-40cm dintre care 8-10cm sunt deasupra nivelului solului...
                        Problema e ca pe interior am fundatia cam 5-6 cm mai sus fata de nivel...
                        Deci nivelul din casa este doar cu 3-4 cm peste nivelul pamantului din exterior.
                        Eu unul as termoizola si hidroizola fundatia pe exterior odata cu operatia de subzidire.
                        Pe interior inainte de turnarea sapei trebuia sa fi aplicat polistiren extrudat.
                        Tevile centralei nu va vor ajuta prea mult. Pana si Cu care este cel mai bun termoconductor nu prea radiaza multa caldura. Exemplu caloriferele tip prosop. Sunt bune pentru uscarea prosopului dar nu si pentru caldura.

                        Comentariu

                        • Dorinel
                          Incepator
                          • 13.ian.2007
                          • 29

                          #13
                          Bun. Daca termoizolez si hidroizolez fundatia problema din interior imi dispare? Intreb pentru ca fundatia este prea mica iar pe langa casa am gradina (se pune rosii, castraveti ...etc) si de aceea vroiam pe langa fundatie sa sap un pic mai adanc. Chiar nu stiu ce sa fac. Alte solutii mai exista? Vreau sa aleg o solutie care sa imi reduca pe interior condensul si mucegaiul iar pe exterior sa fac in asa fel sa nu existe probleme din cauza irigarii.

                          Comentariu

                          • petre mihai
                            Incepator
                            • 08.mar.2007
                            • 64

                            #14
                            ati sapat pana la baza fundatiei sa verificati daca exista umezeala acolo ?
                            baiat bun

                            Comentariu

                            • Dorinel
                              Incepator
                              • 13.ian.2007
                              • 29

                              #15
                              Postat în original de petre mihai
                              ati sapat pana la baza fundatiei sa verificati daca exista umezeala acolo ?
                              Nu am sapat inca dar la cat de adanca e fundatia (35-40cm) cred ca exista umezeala. Ar fi o solutie sa sap pana la baza fundatiei, sa fac hidroizolare apoi torn beton si dupa aceea sa fac un trotuar mai lat?

                              Comentariu

                              Procesare...