Invata din greselile proprii sau ale altora

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #16
    3. Fixarea diblurilor nu este corecta , pe mijloc placa nu este fixata deloc.
    Cu stima.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #17
      Inca una.
      Fișiere Atașate
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • mutilaila
        Membru marcant
        • 11.oct.2006
        • 911

        #18
        nu trebuieste pe exterior?

        Comentariu

        • mihaiela1977
          Incepator
          • 28.ian.2007
          • 84

          #19
          nu sa taiat placa in unghi la inbinare , si ramane spatiu intre placi?

          Comentariu

          • danhome_52
            Membru Marcant
            • 26.dec.2005
            • 751

            #20
            Salut!
            O executie fara cusur!!!

            Comentariu

            • george__01
              Incepator
              • 31.mar.2007
              • 3

              #21
              salut

              Eu sunt NOU......cred ca era vorba de o greseala......referitor la tevile bagate prin sapa......cred ca corect ar fi ca tevile pentru calorifer....sa fie montate dupa ce se termina de izolat balconul " la vedere " si sa fie din CU - ulterior se pot masca cumva....cu o policiora....cum doreste fiecare.....la polistiren trebuie taiat la imbinari....in unghi la ext....
              0740.79.67.17.,ID mess Yahoo = gxg96

              Comentariu

              • george__01
                Incepator
                • 31.mar.2007
                • 3

                #22
                inca ceva......

                dupa ce am vazut o alta poza...in amanunt....trebuie zidit la nivel acest balcon.....pentru a crea suport solid in vederea montarii termopanului.....
                0740.79.67.17.,ID mess Yahoo = gxg96

                Comentariu

                • DoLaR_2702
                  Incepator
                  • 17.iun.2006
                  • 48

                  #23
                  Zilele trecute am vazut niste baieti ca montau tamplarie PVC la un apartament. Chestia e ca modul in care au montat tamplaria lasa de dorit.
                  Rama a fost fixata la exteriorul pervazului, astfel eliminand pervazul.
                  Voi ce parere aveti ? Este bine cum au lucrat baietii sau nu?

                  ps: am mai postat o data acest mesaj dar a fost sters sau probabil au fost probleme la forum.

                  Comentariu

                  • dan_saila
                    Incepator
                    • 25.mar.2007
                    • 74

                    #24
                    Cred ca este vorba de o eroare de masuratori,sau de executie, fereastra a fost executata mai mare decat trebuia, sau pur si simplu "baietii" erau la primul lor montaj .
                    Alta varianta ar fi ca la interior clientul sa fi cerut si glaf, sa mai puna si el o floare, sa mai sprijine un cot, etc, si "ceva" i-a obligat pe montatori sa il impinga pana la exterior.

                    Comentariu

                    • alexis
                      Living Legend
                      • 05.nov.2006
                      • 1331

                      #25
                      Postat în original de dan_saila
                      Cred ca este vorba de o eroare de masuratori,sau de executie, fereastra a fost executata mai mare decat trebuia, sau pur si simplu "baietii" erau la primul lor montaj .
                      Alta varianta ar fi ca la interior clientul sa fi cerut si glaf, sa mai puna si el o floare, sa mai sprijine un cot, etc, si "ceva" i-a obligat pe montatori sa il impinga pana la exterior.
                      Eu stiu ca o fereastra se monteaza in zona "calda" a grosimii peretelui adica cat mai in interior.
                      faci o casa si pentru urmasii tai

                      Comentariu

                      • mmarius
                        Incepator
                        • 20.mar.2005
                        • 87

                        #26
                        In legatura cu balconul imi dau si eu o parere.
                        Lasand la o parte ca placile de beton, BCA-ul si polistirenul nu se afla la acelasi nivel consider ca peretele este foarte subtire si partea solida nu este suficienta sa permita instalarea in bune conditii a geamurilor si a glafurilor atat de importante. Va mai spun din experienta ca sub un astfel de geam trebuie montat neaparat un calorifer altfel o sa existe mari probleme cu condensul. Mai departe trebuia facuta o termoizolatie cu BCA de grosime de minim 25cm. Si daca era dupa mine montam geamurile si apoi izolam cu polistiren. Ca si acesta trebuie sa prinda putin din rama geamului.

                        Comentariu

                        • micris
                          Incepator
                          • 23.ian.2007
                          • 1

                          #27
                          ha

                          termoizolatie la un balcon DESCHIS???????

                          Comentariu

                          • Moldovan Vasile Dan
                            Membru Marcant
                            • 15.nov.2006
                            • 420

                            #28
                            sunt de acord total cu d-l micris = termoizolatie la balcon exterior = frectie la piciorul de lemn = nu vezi padurea din cauza copacilor

                            Comentariu

                            • ciprian0815
                              Membru
                              • 11.feb.2007
                              • 122

                              #29
                              Din ciclul "povestiri adevarate'',a mea e urmatoarea: la casa parintilor mei inca in constructie,mare meserias cu vechime ,platit gras.lucrare dintr-un pod a se face o mansarda cu 1 m de zid si alt acoperis cu alt schelet,alte tigla pe timp de vara .Se decoperteza 1 m pe laterale pt. a face zidul ,la sfatul meu acceptat cu greu se pun folia acea galbena cu fibra de sticla.Plafonul din lemn,tavanul din camera rigips in camera de sub mansarda.Nici nu incepe bine lucrarea incepe ploaia ,folia mea salveaza in mare rigipsul,dar vintul si citeva neglijenteleale mesterului imi fac 3-4 zone de scurgere a apei in casa ,ma sui pe furtuna in pod si mai dreg necazul.Trec 2 zile ,mesterul se apuca de decopertarea finala sa faca alt acoperis,ghiciti ce vine : o super ploaie de vreo 2 zile cu debit,ai mei in camera ,era ca in filmele cu prosti ploua peste tot,mama striga ca pica tavanul ,tata nu crede ca nu crede el femeile si in 10 secunde ii vine tot tavanul 50 m de rigips peste el,din fericire nu a patit nimic.Ce trebuia sa faca mesterul sa nu strice tavanul e de intuit,noi ne-am ales cu vreo 6oo lei cheltuiala pe materiale,rigipsul la pus mesterul gratis cam pe rusine,fara a-l gletui si zugravi.

                              Comentariu

                              • dandutz
                                Membru
                                • 17.apr.2007
                                • 192

                                #30
                                Referitor la 'ghicitoarea' cu termoizolarea balconului... Dupa parerea mea, este gresit ca s-au montat diblurile peste plasa. Cand o sa vina stratul de adeziv, plasa o sa faca cute, burta si o sa stea intisa la colturile interioare. O sa fie greu de 'convins' plasa sa stea ingropata in adeziv.

                                Comentariu

                                Procesare...