Invata din greselile proprii sau ale altora

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mina
    Living Legend
    • 24.iun.2006
    • 1106

    #31
    Inclusiv acele poze sunt copy paste de pe net : " fiecare etrier are ciocuri de 10cm, nu de 5cm si sunt vreo 2000 de etrieri
    -la stalpi "rotunzi" de 35cm diametru au calculat etrierii din bara OB8 de 1.35m lungime.
    -la stalpi au pus 8 bare PC de 20cm diametru, la fiecare stalp...e doar o casa P+1+M."

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6880

      #32
      Daca asa a iesit din calculele de rezistenta, eu zic ca este OK.
      Problema este alta : modul in care au "aruncat" armatura stilpilor in gropile de fundare.
      Cu stima.

      Comentariu

      • Mina
        Living Legend
        • 24.iun.2006
        • 1106

        #33
        Nu le-a dimensionat un inginer, le-a dimensionat nenea meseriasu'

        Comentariu

        • danhome_52
          Membru Marcant
          • 26.dec.2005
          • 749

          #34
          In timp ce lucra, nenea nu fredona cumva melodia cu..."Am cu ce,ba!Am cu ce!"?
          Ce spuneti de asta?

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6880

            #35
            Postat în original de Mina
            Nu le-a dimensionat un inginer, le-a dimensionat nenea meseriasu'
            Pe bune, este prevazator meseriasul si-a acoperit "spatele" mai ales ca, vorba lui Dan, "Am cu ce,ba!Am cu ce!"?.
            Ceva meserie vad ca cunoaste.

            Dan nu este vorba oare de placi aquapanel ?
            Nu acelea verzi, restul de placi.
            Cu stima.

            Comentariu

            • LucianDr.
              Living Legend
              • 06.feb.2006
              • 1142

              #36
              Radem noi radem dar ce va plange ala peste 1000 de ani cand i se va fisura gletul.
              I'm working for a better live!

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6880

                #37
                Lucian, nu rade nimeni de greseli, deorece se poate intampla oricui. Rostul acestui topic este sa atragem atentia celor care isi construiesc sau care vor construi unde zicem noi ca sunt greseli.
                Cu stima.

                Comentariu

                • LucianDr.
                  Living Legend
                  • 06.feb.2006
                  • 1142

                  #38
                  Asa este. Dar uni dintre noi isi ingroapa banii in fundatii "CA sa fie". Treaba lor! Nu se documenteaza, etc. Apropo ca tot vorbind de placi. Am vazut placa de 10 cm intr-o incapere de 16 pe 10 m (o sala de nunti vroia sa construiasca) fara nici o centura ca asa vroia patronul. In monentul in care au inceput sa desfaca popii. Placa s-a indoit. 3 popi metalici s-au indoit. Repede au sarit cati-va si am mai pus cativa popi si au reusit sa ridice placa inapoi cu prese, scripeti (cam 20 de cm a venit la vale) dupa care au inceput sa faca grinzi si stalpi. Azi cladirea este in picioare. Povestea este verificabila. La 28 de zile sa vezi cum se inclina o suprafata si apoi cum o ridica cu cricul, etc....
                  I'm working for a better live!

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6880

                    #39
                    Se intampla asemenea lucruri cel mai adesea din vina beneficiarilor si nu a proiectantului sau a constructorului autorizat.

                    Beneficiarul de dragul de a face economie mai inlocuieste marca betonului, mai scade din cantitatea sau diametrul fierului beton, mai spune ca o grinda este in plus sau ca este supradimensionata, etc.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • PowerMC
                      Administrator
                      • 02.mai.2007
                      • 2239

                      #40
                      Cel mai interesant subiect discutat la aceasta categorie a FORUMULUI este rasplatit cu un CADOU din partea echipei Misiunea Casa:

                      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                      Community Manager MC

                      Comentariu

                      • cristimar
                        Incepator
                        • 20.iul.2007
                        • 49

                        #41
                        greseala

                        Eu am prins plcile de gips carton pe sipci de lemn fara sa iau nivelul iar tavanul a iesit strimb!

                        Comentariu

                        • LucianDr.
                          Living Legend
                          • 06.feb.2006
                          • 1142

                          #42
                          Re: greseala

                          Postat în original de cristimar
                          Eu am prins plcile de gips carton pe sipci de lemn fara sa iau nivelul iar tavanul a iesit strimb!
                          A doua greseala e ca ai pus pe sipci de lemn. Trebuiau profile metalice si cu bride. Lemnul lucreaza. A fost mai ieftin asa dar macar nivelul sa ii fi luat. Cu atata munca mai uita omul. Apoi ce ai facut? Doar nu l-ai lasat asa ?
                          I'm working for a better live!

                          Comentariu

                          • gigibrici
                            Incepator
                            • 07.iul.2006
                            • 82

                            #43
                            Inchidere balcon

                            Sunt pe punctul de a inchide un balcon (3 laturi exterioare, panouri din beton de 10 cm si balustrada metalica sub forma de U). Am facut rost de BCA de 10 cm grosime pentru a zidi in interior, panourile de beton nefiind lipite unele de altele, ci la circa 15 cm distanta. BCA-ul va veni la interior exact la nivelul balustradei.
                            Am fost la mai multe firme pentru termopane, insa toti mi-au zis sa finalizez zidul si imi monteaza tamplaria fie direct pe balustrada, fie pe o centura de beton. Parerile meseriasilor sunt impartite:
                            1. Vecinul de langa mine a mai pus 10 cm de BCA deasupra balustradei, apoi un glaf de marmura iar tamplaria deasupra.
                            2. Vecinul de sub mine a montat direct pe balustrada si a etansat cu niste silicon pe margine. Intre balustrada si panouri a zidit BCA pana la nivelul tamplariei.
                            3. Vecinul de deasupra a taiat balustrada, a facut cofrag si a turnat o centura de beton peste care a montat tamplaria, iar in jos a dublat cu un zid de BCA.
                            Am tot citit despre condensul care poata sa apara in anumite situatii si nu as vrea sa astept pana la anul ca sa il inchid si eu (eventual sa le mai fac vizite vecinilor la iarna ca sa vad ce fac balcoanele lor).
                            Din experienta dvs, variantele 1 si 2 sunt acceptate (tehnic)? Dupa cate imi dau eu seama, ar fi de preferat varianta 3. Insa ma gandesc cu groaza la cofrag, fier-beton, ciment, etc.
                            Mai sunt si alte variante?
                            Numai bine,
                            Gigi

                            Comentariu

                            • and_alx
                              Incepator
                              • 30.iul.2007
                              • 41

                              #44
                              Salut,ajutati-ma cu o parere .Ieri dimineata am turnat fundatia(nu eu ci firma de constructii), vremea a fost frumoasa dar pe la ora 23 inceput ploaia. Acum nu stiu daca aceasta ploaie i-a facut facut bine betonului.
                              P.S. Pe la ora 16 betonul(Bc5-B75-scrie in proiect) era aproape uscat, exista o pojghita de cca. 1-2 mm care nu se uscase.Ajutor!!!!!!!!!!!!!

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6880

                                #45
                                Nu are nimica. Ati scapat de udat betonul
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...