Invata din greselile proprii sau ale altora

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    Răspuns la: Invata din greselile proprii sau ale altora

    Normal ca trebuie autorizatie de construire indiferent ca alegeti cu o firma sau in regie proprie . Insa autorizatia presupune un proiect care nu se face dupa ureche !
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • ecko72t
      Membru
      • 02.aug.2008
      • 198

      Răspuns la: Invata din greselile proprii sau ale altora

      Este proiect de constructie si se va construi dupa el.
      Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

      Comentariu

      • uceniculgica
        Membru Marcant
        • 10.ian.2013
        • 573

        Răspuns la: Invata din greselile proprii sau ale altora

        daca este proiect, nu scrie acolo cat de grosi trebuie sa fie stalpii si ce fier trebuie folosit?

        Comentariu

        • ecko72t
          Membru
          • 02.aug.2008
          • 198

          Răspuns la: Invata din greselile proprii sau ale altora

          Este proiect insa nu am cerut sa studiez.
          eram in trecere 2 zile la tara si in una din ele am hotarat sa torn placa in 2 camere pt a depozita bca-ul , urmand ca in primavara-vara sa cladim.
          Mi s-au parut firavi .
          La majoritatea caselor am vazut fier cu fi de 8-10 poate chiar 12.
          Iar tehnica cu plasa de buzau indoita nu am mai intalnit.

          Am sa cer proiectul si am sa-l studiez.
          Multumesc !
          Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

          Comentariu

          • cotycla
            Membru
            • 01.nov.2012
            • 130

            Răspuns la: Invata din greselile proprii sau ale altora

            Stalpii respectivi trebuie armati cu cel putin 4 fire de 12....recomandat de 14
            Plasa de buzau trebuia legata de armatura din elevatie.

            Comentariu

            • ecko72t
              Membru
              • 02.aug.2008
              • 198

              Răspuns la: Invata din greselile proprii sau ale altora

              Multumesc de info @cotycla
              Am sa citesc proiectul si am sa suplinez cu fier mai gros, dau gauri in beton , ii infing si ii leg de acea plasa existenta.
              Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

              Comentariu

              • FilipT
                Membru Marcant
                • 15.feb.2009
                • 695

                Răspuns la: Invata din greselile proprii sau ale altora

                Placa turnata cum e legata de elevatie? Din poza se vede ca s-a turnat fara legatura. Daca nu se face si mansarda sunt ok stalpii, altii nu au deloc )

                Elevatia se vede destul de ingrijit turnata...

                Comentariu

                • ecko72t
                  Membru
                  • 02.aug.2008
                  • 198

                  Răspuns la: Invata din greselile proprii sau ale altora

                  Am trecut si peste asta... in sensul ca nu ai cu cine sa te intelegi.
                  Acelasi "Manole" a ridicat si casa intr-un final, fiind la tara, chiar nu exista multe persoane disponibile pt asa ceva, si fiecare meserias, lucreaza cum a lucrat candva si cum stie.
                  Placile turnate, au ramas aceleasi 2, pe care le-am turnat eu pt depozitarea bca-ului, el a ridicat peretii fara a turna si in celelalte ochiuri, de preferat era sa se fi turnat placa odata cu elevatia. (poate nu a stiut)
                  S-a apucat de constructia casei (ridicatul si acoperitul) fara stirea mea, ca o criticasem pe mama mea ca nu a lucrat cum trebuie, si mai ales fara un proiect, ci doar in baza unui releveu.
                  Explicandu-i frumos ca proiectantul calculeaza (nu cred ca baga o casuta intr-un program structural de calcul gen etabs, sap2000...), ii da in proiect o lista cu necesarul constructiei de la fundatie pana la sarpanta, tone fier, dimensiuni, nr etrieri pt stalpi, nr etrieri, grosime si distanta pt grinzi si etc, iar meseriasul trebuie sa le dispuna ca pe un puzzle. Evident s-a suparat ca i-am criticat, si s-au apucat.
                  Toata treaba "buna" pana cand am intrebat, ti-au pus folie anticondens sub tabla tip tigla? Evident NU. Ca ea nu stie, ca bla bla, pai meseriasul trebuie sa stie.. ca de aceea e meserias... i-am spus ce se intampla tomana, cum se va prelinge apa pe sub tabla.
                  Intrebare: se mai poate face ceva? nu stie acel mester nici macar de izolatul fonic al acoperisului. Voi vrea sa izolez cu vata minerala bazaltica acoperisul, insa nu inainte de a face ceva in privinta condensului.
                  Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

                  Comentariu

                  Procesare...