instalatie noua - tub PVC si alte intrebari

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    instalatie noua - tub PVC si alte intrebari

    M-am hotarat ca pana la urma instalatia noua sa fie trasa prin tuburi PVC noi. Insa am cateva intrebari:

    1. Cum folosesc racordurile, avand in vedere ca au acelasi diametru - adica o teava de 20 nu intra intr-un racord de 20, ci mai degraba intr-unul de 25.

    2. Cu ce pot indoi tuburile? Evident imi trebuie flacara, dar inauntru ce bag?

    3. Cu ce lipesc tuburile de racorduri (ca sa nu intre apa de exemplu)?

    4. Ce pun peste tuburile pe care le trag prin planseu, avand in vedere ca trebuie pus ceva rezistent (tuburile vechi sunt trase prin sapa de beton). Deci banuiesc ca trebuie folosit tot beton. Ma intreb daca exista ceva gata preparat.
  • dmugurel
    Membru marcant
    • 14.feb.2006
    • 306

    #2
    Nu imi dau seama de ce racorduri vorbesti.Probabil ai vrut sa spui coturi.Gasesti coturi gata confectionate la magazine, costa cam 50 bani bucata. Daca vrei sa le confectionezi tu introduci in tub un arc special, gasesti la un instalator (folosite pentru indoirea tevilor multistrat). Atentie la raza coturilor sa nu fie prea mica. Ca sursa de caldura recomand o spirtiera. Nu se prevede lipirea imbinarilor, dar daca vrei poti sa le lipesti (eu nu am lipit nici o data). Pe tub poti sa pui beton, prepari la sfirsitul zilei si fixezi tuburile din loc in loc sau pe toata lungimea lor.
    Succes !
    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

    Comentariu

    • adevaratulcristi
      Incepator
      • 04.apr.2007
      • 52

      #3
      cand iti intra apa pe la racorduri inseamna ca poti sa fugi/innoti repede pe acoperis si ,in timp ce ti spui rugaciunile, sa astepti elicopterul cu steagul alb si o cruce mare rosie in mijloc

      Comentariu

      • zyggy2005
        Incepator
        • 21.mar.2007
        • 16

        #4

        Comentariu

        Procesare...