Aparat sudura in comutatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • maiam
    Membru
    • 24.aug.2006
    • 211

    Aparat sudura in comutatie

    In prospectul unui aparat de sudura in comutatie, de 125 A, scrie ca nu se cupleaza la grup electrogen. De ce, oare?
  • pitonul
    Membru Marcant
    • 28.nov.2006
    • 828

    #2
    Re: Aparat sudura in comutatie

    Postat în original de maiam
    In prospectul unui aparat de sudura in comutatie, de 125 A, scrie ca nu se cupleaza la grup electrogen. De ce, oare?
    Ma gandesc ca e nevoie sa fie alimentat cu tensiune CA si nu CC.
    ( CA=curent alternativ ; CC=curent continuu )
    Pitonul Constructor
    :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

    Comentariu

    • geny
      Membru
      • 30.ian.2007
      • 154

      #3
      Re: Aparat sudura in comutatie

      Postat în original de pitonul
      Postat în original de maiam
      In prospectul unui aparat de sudura in comutatie, de 125 A, scrie ca nu se cupleaza la grup electrogen. De ce, oare?
      Ma gandesc ca e nevoie sa fie alimentat cu tensiune CA si nu CC.
      ( CA=curent alternativ ; CC=curent continuu )
      Grupul electrogen genereaza tensiune alternativa, nu genereaza tensiune continua. Ma gandesc la faptul ca tensiunea generata de grupul electrogen nu este perfect sinusoida.

      Comentariu

      • pitonul
        Membru Marcant
        • 28.nov.2006
        • 828

        #4
        Re: Aparat sudura in comutatie

        Postat în original de geny
        Postat în original de pitonul
        Postat în original de maiam
        In prospectul unui aparat de sudura in comutatie, de 125 A, scrie ca nu se cupleaza la grup electrogen. De ce, oare?
        Ma gandesc ca e nevoie sa fie alimentat cu tensiune CA si nu CC.
        ( CA=curent alternativ ; CC=curent continuu )
        Grupul electrogen genereaza tensiune alternativa, nu genereaza tensiune continua. Ma gandesc la faptul ca tensiunea generata de grupul electrogen nu este perfect sinusoida.
        Tocmai si eu ma gandeam la fel , ca nu e perfect sinusoidala ci seamana in comportament la unele aplicatii, cu una CC. Vezi la " Grup electrogen pentru sudura". Imi pare rau daca am provocat o dezinformare nedorita.
        Totusi , e vreo problema ca nu se explica toate amanuntele, ce ar putea sa-i incurce, unor colegi care nu le-au cerut? Va rog , sunteti invitatul meu in a detalia tot generatorul si a face toate explicatiile pertinente.
        Pitonul Constructor
        :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

        Comentariu

        • pitonul
          Membru Marcant
          • 28.nov.2006
          • 828

          #5
          aparat sudura cu invertor

          M-am razgandit , mai interesant ar fi de detaliat aparatul de sudura cu invertor.
          Pitonul Constructor
          :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

          Comentariu

          • florin n
            Membru
            • 03.nov.2006
            • 281

            #6
            ce inseamna aparat de sudura in comutatie?
            sa inteleg ca e vorba de un invertor?

            Comentariu

            • maiam
              Membru
              • 24.aug.2006
              • 211

              #7
              Am vazut un astfel de aparat de sudura in magazinul Practiker. M-am uitat in prospect si mi-a atras atentia interdictia de a-l conecta la un grup electrogen.
              Nu reusesc sa-mi dau seama care ar fi motivul.

              Comentariu

              Procesare...