Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15092

    Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

    Recomandarea mea este sistemul cu vata minerala, bariera de vapori si gipscarton pe profile metalice. Izolatie de minim 5cm, un strat de vata.
    Ideal ar fi sa termoizolati exteriorul la un astfel de bloc.

    Comentariu

    • Caiusvlad
      Membru
      • 31.dec.2016
      • 129

      Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

      Buna ziua...vreau sa izolez o bucatarie din BCA cu vata pe interior (10-15 grosime) ,iar pe ext.cu polistiren gragitat de 10.
      Un "mester" mi-au spus ca nu prea mai respira pereti la asa izolatie si sa nu am probleme pe viitor...
      Ce fel de probleme pot aparea?El nu a specificat ceva vre-o problema anume...

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15092

        Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

        Probleme nu pot spune ca o sa aveti insa in momentul in care izolati exterior, se pune problema daca mai este necesar sa izolati interior.
        Recomandarea este ca o cladire izolata la exterior, sa nu se izoleze pe interior in mod exagerat. Se poate face o izolare interioara cu 5cm de vata dar mai mult, nu este cazul daca adaugati termosistemul

        Comentariu

        • cipin85
          Incepator
          • 06.mar.2017
          • 22

          Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

          @ Gemini

          Salut,

          Am vazut ca in unul din mesajele tale recomanzi cu tărie ca la folosirea adezivului poliuretanic pt polistiren sa se faca si dibluire.

          Poti sa îmi zici de ce?

          Eu am o casa doar parter. Partea din fata si din spate au 3.3 m înălțime din care 30 cm e soclu de XPS de 100 mm.
          Partile laterale ajung la vreo 6.3m. Partea dreptunghi de 3.3 m si partea triunghi 3 m.
          Am cumpărat deja EPS 80 de 150 mm pe care voiam sa-l lipesc cu Ceresit CT 84 fără a mai diblui. Peretii sunt din Brickston Bk 30 cm.
          Îmi poti spune daca e neapărat nevoie de dibluire? Nu as vrea sa slabesc peretii cu dibluri.

          Daca totusi diblurile sunt necesare, imi poti spune ce lungime ar trebui sa aiba pt EPS: 150 mm si zidarie Brickston BKS 30 cm?

          Multumesc mult.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15092

            Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

            Da, este nevoie de dibluire pentru ca lipirea cu adezivul poliuretanic este una pe o suprafata redusa, perimetral si linie mediana. Nu este o fixare in pat continuu pentru a renunta la dibluri.
            Peretii nu se slabesc de la diblurile termosistemului. Lungimea diblului este compusa din grosimea polistirenului, grosimea cordonului de adeziv (fiind poliuretanic posibil sa fi emai mare daca este nevoie sa preluati abaterea fatadei, in caz ca exista - 1-2cm) plus grosimea de ancorare care va depasi prima camera a caramizilor. Vor fi undeva de minim 20cm daca nu se utilizeaza metoda de ingropare in polistiren - caz in care pot fi utilizate dibluri de 16-18cm

            Comentariu

            • cipin85
              Incepator
              • 06.mar.2017
              • 22

              Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

              @ Gemini

              Multumesc mult de informatii.

              Crezi ca diblurile astea sunt OK sau ai alte recomandari?

              Diblu termosistem polistiren FixOne, cui plastic suport caramida cu goluri, 200 mm la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Dibluri termoizolatii pe site.


              Multumesc mult,

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15092

                Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                Se pot utiliza fara probleme dar trebuie atentie la gauri. Nu trebuie utilizata percutia pentru a nu sparge caramida.

                Comentariu

                • Caiusvlad
                  Membru
                  • 31.dec.2016
                  • 129

                  Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                  Postat în original de Gemini
                  Probleme nu pot spune ca o sa aveti insa in momentul in care izolati exterior, se pune problema daca mai este necesar sa izolati interior.
                  Recomandarea este ca o cladire izolata la exterior, sa nu se izoleze pe interior in mod exagerat. Se poate face o izolare interioara cu 5cm de vata dar mai mult, nu este cazul daca adaugati termosistemul
                  Neaparat trebe tencuit pe interior BCA-ul?Trebuie dat un strat subtire inainte de izolare pt a proteja zidaria?
                  Cum nu sunt expert la tencuit, nu se poate face materialul pt zidarie mai gros putin,si sa il intind cu gletiera?
                  Nu ma interseaza daca iasa drept,pt ca oricum peste pun izolatia.
                  Ultima editare de Caiusvlad; 14.mar.2017, 00:40.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15092

                    Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                    Nu se poate tencui cu gletiera. Pentru BCA se aplica un strop de ciment, amorsa, apoi se tencuieste. Este cel mai bine ca blocurile de BCA sa fie acoperite de un strat de tencuiala.

                    Comentariu

                    • cipin85
                      Incepator
                      • 06.mar.2017
                      • 22

                      Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                      @ Gemini

                      Ce DIBLURI recomanzi pentru prindere placi EPS de 150 mm de caramida Brickston BKS 30 (https://www.dedeman.ro/galati/carami...s-30/p/6015792) ? Mentionez ca lipirea placilor s-a facut cu adeziv poliuretanic Ceresit CT84.

                      Diblu termosistem polistiren FixOne, cui plastic suport caramida cu goluri, 220 mm la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Dibluri termoizolatii pe site.


                      Diblu fixare termoizolatie 10 x 200 mm (punga 50 bucati) la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Dibluri termoizolatii pe site.


                      Diblu termosistem polistiren FixOne, cui plastic suport caramida cu goluri, 200 mm la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Dibluri termoizolatii pe site.


                      Ai idee cam ce consum de dibluri pot sa am la o placa de polistiren? Aproximativ macar ca sa stiu cate sa cumpar initial.

                      Multumesc,

                      Comentariu

                      • cipin85
                        Incepator
                        • 06.mar.2017
                        • 22

                        Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                        @ Gemini
                        Mai am o intrebare legata de vata.
                        Am facut niste calcule si evident, cu cat conductivitatea termica de la vata e mai mica, creste si rezistenta, dar creste si pretul.
                        La 90 mp tavan intre parter si pod nelocuit cam ce recomandati din tabelul de mai jos (calculele sunt facute de mine).
                        Grosime Conductivitate Rezistenta
                        25 0.038 6.6
                        25 0.039 6.4
                        25 0.040 6.3
                        25 0.041 6.1
                        25 0.042 6.0
                        25 0.043 5.8
                        25 0.044 5.7

                        Rezistenta e intre 5.7 si 6.6. S-ar cunoaste asa tare diferenta la factura lunara la gaze? Ca la pret achizitie e diferenta..
                        Multumesc.
                        Ultima editare de Gemini; 16.mar.2017, 08:28.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15092

                          Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                          Postat în original de cipin85
                          @ Gemini
                          Ce DIBLURI recomanzi pentru prindere placi EPS de 150 mm de caramida Brickston BKS 30 (https://www.dedeman.ro/galati/carami...s-30/p/6015792) ? Mentionez ca lipirea placilor s-a facut cu adeziv poliuretanic Ceresit CT84.
                          Diblu termosistem polistiren FixOne, cui plastic suport caramida cu goluri, 220 mm la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Dibluri termoizolatii pe site.

                          Diblu fixare termoizolatie 10 x 200 mm (punga 50 bucati) la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Dibluri termoizolatii pe site.

                          Diblu termosistem polistiren FixOne, cui plastic suport caramida cu goluri, 200 mm la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Dibluri termoizolatii pe site.


                          Ai idee cam ce consum de dibluri pot sa am la o placa de polistiren? Aproximativ macar ca sa stiu cate sa cumpar initial.
                          Multumesc,
                          Variantele 1 sau 3 sunt la fel, difera doar lungimea. Consumul de dibluri este de 8 dibluri /mp.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15092

                            Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                            Postat în original de cipin85
                            @ Gemini
                            Mai am o intrebare legata de vata.
                            Am facut niste calcule si evident, cu cat conductivitatea termica de la vata e mai mica, creste si rezistenta, dar creste si pretul.
                            La 90 mp tavan intre parter si pod nelocuit cam ce recomandati din tabelul de mai jos (calculele sunt facute de mine).
                            Rezistenta e intre 5.7 si 6.6. S-ar cunoaste asa tare diferenta la factura lunara la gaze? Ca la pret achizitie e diferenta.
                            Factura de gaze inseamna mai mult decat aceasta izoaltie a planseului. In principiu, daca aveti rezistenta termica de minim 5 se resepcta recomandarea normativului si se poate opta pentru orice solute. Puteti opta pentru o valoare medie, undeva la 6. Sortimentele cu 0.044 sunt cele mai slabe si nu le recomand pentru a umple intreaga zona, cel mult un strat de 10cm aplicat primul intre girnzile de lemn, asa mai optimzati pretul. Pentru celelalte doua straturi de 10 si 5cm cautati sortimente de maxim 0.04 sau 0.038 ce costa undeva la 12 lei/mp la grosimea de 10cm.

                            Comentariu

                            • cipin85
                              Incepator
                              • 06.mar.2017
                              • 22

                              Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                              @ Gemini

                              Am inteles - voi incerca sa pun de valoare cat mai buna. Un pret Ok pare la alea cu lambda de 0.039.

                              Probabil si montajul e mai usor (montez singur) cu o vata mai buna.

                              Multumesc de ajutor.

                              Cat despre diblurile alea..cred ca voi merge pe varianta asta in care se specifica ca ar fi pt caramida cu goluri: https://www.dedeman.ro/galati/diblu-...0-mm/p/5011098

                              Once again, Multumesc mult de sfaturi.

                              Comentariu

                              • utzerman91
                                Incepator
                                • 30.mai.2017
                                • 2

                                Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                                Buna seara!

                                Sunt in faza incipienta a unui proiect pentru o viitoare casa si as avea o intrebare pentru membrii acestui forum.

                                Momentan, ar trebui sa hotarasc ce caramida voi folosi pentru constructie, pentru a se putea incepe proiectul de arhitectura si structura.
                                In urma discutiilor purtate cu arhitectul mi-a fost recomandata caramida CEMACON de 48 cm, fara vata sau polistiren pentru termoizolare suplimentara.
                                Din cate am inteles, aceasta caramida este noua pe piata, inca nici nu apare pe site-ul celor de la CEMACON. A mai auzit cineva despre aceasta caramida, ce parere aveti despre ea? Ma refer in principal din punct de vedere al termoizolarii.
                                In afara acestei solutii, mi-a fost prezentata o idee de a folosi caramida Porotherm de 38cm + 10cm vata bazaltica. Totusi, se pare ca aceasta solutie ar fi mai costisitoare. Despre o astfel de solutie ce parere aveti?

                                Puteti sa imi recomandati eventual un alt termosistem pe care l-as putea folosi? Cu un raport calitate-pret cat mai ok?

                                Precizez faptul ca am cunostiinte destul de putine in domeniu deocamdata, dupa cum am spus sunt in faza incipienta a proiectului, insa incerc sa ma documentez cat mai mult pentru a face niste alegeri cat mai ok.

                                Multumesc anticipat!

                                LE: CEMACON de 44cm, care e acum pe piata, are conductivitatea termica echivalenta 0.139 W/mK; coeficientul de transfer termic 0.31 W/mpK si rezistenta la transfer termic 3.17 mpK/W.
                                Care ar fi valorile minime care ar trebui atinse in normativele de specialitate? Si cam la ce valori s-ar ajunge cu sistemul mentionat mai sus (Porotherm de 38 + vata bazaltica de 10)?
                                Ultima editare de utzerman91; 30.mai.2017, 23:05.

                                Comentariu

                                Procesare...