Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Postat în original de serbanica
    Pai cam asta urmaresc toti.
    Multumesc pentru parere.
    Sigur, urmaresc dar depinde cum este facuta oferta! Poate pretul materialelor cumparate este mai mic decat al materialelor ofertate, aceasta poate insemna inselatorie si nu maximizare profit. Din aceasta cauza dvs. ar trebui sa aveti grija ce discutati si stabiliti, apoi sa urmariti lucrarea.

    Postat în original de AlinAz
    Buna seara, doresc sa imi fac pe exterior izolatia termosistem cu vata bazaltica (la aparamentul de la bloc - facut din caramida). Va arat cum arata peretii (de jos este aprox 80cm mozaic si cu nivel de intre 4.5 si 6cm ca si grosime pana la peretele care este propriu-zis)
    Se poate sa imi spuneti cum ar fi bine sa fac montajul ? Cum trebuie sa pun suportul de baza? Nu este peretele drept deoarece este mozaicul pe care nu pot sa ii sparg.
    As dori sa imi dai o solutie. Multumesc frumos!
    Acel soclu nu este din mozaic. Inainte de toate va trebui sa curatati suprafetele de praf si de urmele de muschi. Dupa acea se poate trece la montarea termosistemului. Ar fi bine sa se izoleze inclusiv soclul cu polistiren extrudat. grosimea stratului de vata va trebui sa fie mai mare decat grosimea soclului (zona iesita acum inexterior, 4-5cm) si grosimea polistirenului extrudat. Cu alte cuvinte, soclul dupa termoizolare va fi putin retras fata de perete. Ce grosime de vata minerala aveti in plan sa utilizati?
    Ultima editare de Gemini; 17.dec.2017, 11:58.

    Comentariu

    • AlinAz
      Incepator
      • 01.dec.2017
      • 15

      Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

      Postat în original de Gemini
      Sigur, urmaresc dar depinde cum este factuta oferta! Poate pretul materialelor cumparate este mai mic decat al materialelor ofertate, aceasta poate insemna inselatorie si nu maximizare profit. Din aceasta cauza dvs. ar trebui sa aveti grija ce discutati si stabiliti, apoi sa urmariti lucrarea.


      Acel soclu nu este din mozaic. Inainte de toate va trebui sa curatati suprafetele de praf si de urmele de muschi. Dupa acea se poate trece la montarea termosistemului. Ar fi bine sa se izoleze inclusiv soclul cu polistiren extrudat. grosimea stratului de vata va trebui sa fie mai mare decat grosimea soclului (zona iesita acum inexterior, 4-5cm) si grosimea polistirenului extrudat. Cu alte cuvinte, soclul dupa termoizolare va fi putin retras fata de perete. Ce grosime de vata minerala aveti in plan sa utilizati?
      Buna ziua, ma gandeam sa cumpara vata bazaltica cu grosimea de 100mm (10cm) - FRONTROCK MAX PLUS 100X1200X600 . Ar fi bine prima data sa montez vata de la mozaic(sau solcu blocului) in sus peste profilul de soclu picurator si dupa de acolo in jos sa pun polistrien extrudat de 5mm? Plus ca este si baconul care are un fel de finisaj cu grosime de 3mm de la pamant ( aprox 40cm). Acolo probabil va trebui sa fac la fel? Vata de sus si la finisaj sa pun polistrienul pana jos? PS: jos la finalul soclu (eu stiam ca este mozaic) au fost puse dale insa in timp s-au uzat si s-au desparatit si am zidit cu ciment ca sa nu se prelinga apa pe perete.
      Ultima editare de AlinAz; 15.dec.2017, 16:04.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

        Intai izolati fatada si apoi soclul. Fiind acel soclu,pardoseala parterului este mai sus si daca nu va incadrati cu grosimea de 5cm la polistirenul extrudat pentru a nu depasi fatada, puteti reduce grosimea la 3-4cm. Soclul corespunde cu beciul si este mai putin important daca nu este o izolatie mai groasa, evident dar nu inutil.

        Comentariu

        • AlinAz
          Incepator
          • 01.dec.2017
          • 15

          Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

          Postat în original de Gemini
          Intai izolati fatada si apoi soclul. Fiind acel soclu,pardoseala parterului este mai sus si daca nu va incadrati cu grosimea de 5cm la polistirenul extrudat pentru a nu depasi fatada, puteti reduce grosimea la 3-4cm. Soclul corespunde cu beciul si este mai putin important daca nu este o izolatie mai groasa, evident dar nu inutil.
          Intre fatada si soclul ar trebui sa pun un profil de soclu ca sa pot sa ridic vata sau sa nu pun profil si pun vata deasupra soclul si dupa ce termin cu vata sa pun polistirenul de jos pana in vata? Pentru polistrien trebuie jos , pus in profil de soclu pe care se poate ridica sau nu mai trebuie?
          In mod normal este in regula grosimea de 100mm la vata sau sa cumpar varianta de 120mm?
          Si inca o intrebare: puteti sa imi dai o varianta de cumparare pentru polistrienul extrudat? As dori sa cumpara de la fabrica care face o calitate buna.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

            Pe partea de vata se poate atat cu profil de soclu cat si fara. Pentru partea de soclu nu este necesar profil. Grosimea de 100mm este standard, cea de 120mm aduce un plus de izolare.
            Polistirenul extrudat ce se gaseste in magazinele de bricolaj este in regula, nu aveti nevoie de vreun produs special. Important este sa nu aiba suprafata lucioasa.

            Comentariu

            • AlinAz
              Incepator
              • 01.dec.2017
              • 15

              Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

              Postat în original de Gemini
              Pe partea de vata se poate atat cu profil de soclu cat si fara. Pentru partea de soclu nu este necesar profil. Grosimea de 100mm este standard, cea de 120mm aduce un plus de izolare.
              Polistirenul extrudat ce se gaseste in magazinele de bricolaj este in regula, nu aveti nevoie de vreun produs special. Important este sa nu aiba suprafata lucioasa.
              Multumesc frumos!

              Comentariu

              • AlinAz
                Incepator
                • 01.dec.2017
                • 15

                Buna ziua, va rog sa imi spuneti : dupa ce repar fatada , ar fi bine la ferestre sa pun glaful cu incastrare inainte sa ma apuc sa fac izolatia? dupa ce repar fatada .Si ca varianta : trebuie glaful sa fie de aluminiu sau se poate face si din lemn?
                Multumesc

                Postat în original de AlinAz
                Buna ziua, va rog sa imi spuneti : dupa ce repar fatada , ar fi bine la ferestre sa pun glaful cu incastrare inainte sa ma apuc sa fac izolatia? dupa ce repar fatada .Si ca varianta : trebuie glaful sa fie de aluminiu sau se poate face si din lemn?
                Multumesc
                Si va rog cand raspundeti sa imi spuneti si urmatorul lucru: trebuie dat jos tot fatada pana la caramida si de acolo sa incep sa pun izolatia sau doar sa repar fatada si apoi sa pot sa pun vata bazaltica?
                Ultima editare de Gemini; 23.dec.2017, 17:49.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                  Glaful exterior nu poate fi din lemn. Glaful se aplica dupa ce izolati si spacluiti izolatia. La exterior se poate utiliza un glaf din aluminiu.
                  Daca exista o tencuiala si aceasta este "sanatoasa", nu trebuie sa va atingeti de ea. Daca este cazul doar reparati zonele degradate, cele care suna a gol sau sunt umflate.

                  Comentariu

                  • AlinAz
                    Incepator
                    • 01.dec.2017
                    • 15

                    Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                    Postat în original de Gemini
                    Glaful exterior nu poate fi din lemn. Glaful se aplica dupa ce izolati si spacluiti izolatia. La exterior se poate utiliza un glaf din aluminiu.
                    Daca exista o tencuiala si aceasta este "sanatoasa", nu trebuie sa va atingeti de ea. Daca este cazul doar reparati zonele degradate, cele care suna a gol sau sunt umflate.
                    Multumesc frumos! Sarbatori fericite!

                    Comentariu

                    • Bradu
                      Incepator
                      • 06.mai.2017
                      • 5

                      Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                      Buna ziua,
                      sunt in faza de proiectare a casei si vroiam sa va intreb daca sistemul de termoizolatie pe care-l discut cu proiectantul este ok.
                      Casa este in zona Giurgiu, 100mp p+m
                      placa beton +stalpi 25 cm....beton de calitate ,cofraje metalice, vibrat , turnat din o bucata.
                      caramida porotherm sau similar 38
                      polistiren expandat 10 cm exterior
                      caramida plina interior pe 7cm/dupa porotherm....e o solutie de design dar care cred ca ajuta si la termoizolatie.
                      Este prima casa pe care o construiesc, sunt bani munciti si as vrea sa am o termoizolatie care sa ma ajute la micsorarea costurilor cu incalzirea.
                      Voi folosi geamuri termopan , de calitate, cu suprafata minim recomandata.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                        Cu ce putem sa va ajutam? Dim ce spuneti aveti o zidarie mai buna si o izolatie standard. Caramida interioara nu poate fi considerata o solutie de termoizolare relevanta. Ajuta dar avand o rezistenta termica mica nu influenteaza rezistenta totala data de termosistem si zidarie.

                        Comentariu

                        • Bradu
                          Incepator
                          • 06.mai.2017
                          • 5

                          Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                          Am postat componentele in ideea daca pot/e necesar sa imbunatatesc termosistemul...cu ce si unde, multumesc pentru raspunsul prompt.

                          Comentariu

                          • avali
                            Membru
                            • 05.apr.2012
                            • 151

                            Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                            Buna seara, doresc ca in viitorul apropiat sa-mi izolez casa cu polistiren expandat (mi-ar place cu vata bazaltica dar din pacate nu imi pot permite), locatia casei este in Timisoara, ce grosime a polistirenului este recomandat? 10, 12 sau 15 cm? Merita o investitie intr-un polistiren de 15 cm fata de 12 sau de 10 cm avand in vedere ca este in Timisoaraunde este mai cald decat in restul tarii ? Daca folosesc un polistiren de 15 cm nu exista riscul de aparitie a mucegaiului dat fiind faptul ca cel de 15 cm este mai putin permeabil la vaporii de apa?

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              Postat în original de Bradu
                              Am postat componentele in ideea daca pot/e necesar sa imbunatatesc termosistemul...cu ce si unde, multumesc pentru raspunsul prompt.
                              Pardoseala la parter va trebui si ea izolata, la fel si mansarda, daca are sau nu pod deasupra.

                              Postat în original de avali
                              Buna seara, doresc ca in viitorul apropiat sa-mi izolez casa cu polistiren expandat (mi-ar place cu vata bazaltica dar din pacate nu imi pot permite), locatia casei este in Timisoara, ce grosime a polistirenului este recomandat? 10, 12 sau 15 cm? Merita o investitie intr-un polistiren de 15 cm fata de 12 sau de 10 cm avand in vedere ca este in Timisoaraunde este mai cald decat in restul tarii ? Daca folosesc un polistiren de 15 cm nu exista riscul de aparitie a mucegaiului dat fiind faptul ca cel de 15 cm este mai putin permeabil la vaporii de apa?
                              Minimul este 10cm, de aici adaugati daca doriti mai mult, fie 12cm, fie 15. Se poate merge pe 12cm, o varianta de mijloc. Peretii din ce sunt? Daca este BCA asi zice ca e suficient 12.
                              Situatia este aceeasi din pdv al difuziei vaporilor la aceste grosimi de izolatie.
                              Ultima editare de Gemini; 11.feb.2018, 17:09.

                              Comentariu

                              • avali
                                Membru
                                • 05.apr.2012
                                • 151

                                Răspuns la: Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

                                O parte din pereti sunt din caramida porotherm, boltari din beton, caramida plina si vaiuga(este o casa mai veche la care s-a mai facut un corp de cladire)

                                Comentariu

                                Procesare...