Coloana de aerisire a blocului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kkkkkkk
    Incepator
    • 03.apr.2007
    • 8

    Coloana de aerisire a blocului

    sper sa ma puteti ajuta cu un sfat... stau la 9 din 10 si am coloana de caldura a blocului care trece prin dormitor. dar nu urca la 10 ci intra prin perete in baie unde se leaga de turul de acolo si asa urca la 10. n-am probleme cu caloriferele, sunt toate calde cand se face aerisirea blocului.
    dar coloana asta de caldura e plina de aer (nu stiu de ce nu se aeriseste odata cu caloriferele) si bubuie infiorator. NU se mai poate dormi jumatate de an in acea camera... Ce pot sa fac? Va multumesc in avans pt orice raspuns, Andreea.
    Mentionez ca administratorul sau cel de la 10 au spus ca nu le pasa, ca asta este si sa ma obisnuiesc cu ideea. Dar sa nu folosesc o camera timp de jumatate de an, e o aberatie...
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1331

    #2
    Re: Coloana de aerisire a blocului

    Ai aerisitoare la caloriferul din camera respectiva si la cel din baie?
    Dc nu trebuie sa-ti montezi asa ceva.
    faci o casa si pentru urmasii tai

    Comentariu

    • kkkkkkk
      Incepator
      • 03.apr.2007
      • 8

      #3
      Nu am, dar voi pune in aceasta vara... insa toate caloriferele sunt calde, nu e problema, iar zgomotele din coloana incep in miezul noptii si tin pana dimineata... nu inteleg ce se intampla
      Mentionez ca toate aceste probleme au aparut doar dupa montarea repartitoarelor
      Multumesc pt raspuns!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Mda...se pare ca aceasta problema este cauzata de robinetele termostatate.

        Am inteles ca in unele cazuri ... datorita starii instalatiei si poate configuratiei... este necesara montarea la subsol a unor vane de echilibrare ..parca asa le zice....

        Pentru acesta iti sugerez sa ii contactezi pe cei care se ocupa de repartitoare... e treaba lor sa remedieze situatia.. evident contra-cost.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 960

          #5
          Din cauza faptului ca lumea isi da capetele termostatate pe o temperatura mai mica si ca temperatura agentului termic este mai mare noaptea (asa o livreaza furnizorul), foarte multe din capetele termostatate se inchid destul de des si pe perioade destul de mari de timp, moment in care agentul termic nu mai circula prin calorifere, ci prin coloana principala, unde capata viteza, elan si presiune...
          Solutia eleganta este cea enuntata de viorel, cu robinetii de by-pass la suprapresiune, situati la intrarea in bloc, care preiau debitul de agent termic care e strangulat de robinetii termostati.

          Coloana aia trece pe la tine si nu pe la cel de la 10 tocmai pentru ca cel de la 10 sa nu aiba zgomotele...

          Iti recomand sa le spui la cetatenii aia (administratorul si cel de la 10), ca daca nu refac coloana conform planului initial te vezi nevoit sa o tai. Si o tai si o duci pana la caloriferul tau si gata. N-o sa se mai aeriseasca coloana aia decat atunci cand vrei vrea tu...
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • kkkkkkk
            Incepator
            • 03.apr.2007
            • 8

            #6
            Multumesc Klaus!

            dar mai am o problema... cu vorba buna administratorul refuza sa faca orice, mi-a mai zis de o gramada de ori ca asta e situatia si sa nu-l mai deranjez...
            As vrea sa fac cerere oficiala, iar la refuz sa le aduc OPC-ul pe cap. Dar nu stiu ce sa scriu in cererea aia... e ceva obisnuit cu robinetii de by-pass la suprapresiune? ma scuzati ca pun atatea intrebari, dar nu vreau sa mai iau un refuz de la administrator, doar fiindca asa vrea el.
            Multumesc mult de tot!!!

            Comentariu

            Procesare...