Incalzire electrica prin pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

    Filmul e mai ok ; la cablul daca prin uscarea sapei , se intrerupe , ai pus-o ca trebuie sa refaci inclusiv sapa . Mai mult, ingloband cablul in masa sapei vei incalzi sapa mai mult si mai putin interiorul camerei .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Caiusvlad
      Membru
      • 31.dec.2016
      • 128

      Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

      Postat în original de coby
      Filmul e mai ok ; la cablul daca prin uscarea sapei , se intrerupe , ai pus-o ca trebuie sa refaci inclusiv sapa . Mai mult, ingloband cablul in masa sapei vei incalzi sapa mai mult si mai putin interiorul camerei .
      Banuiesc ca si ala se alege dupa mai multe criterii,ca am vazut ca is altele mai puternice,altele mai slabe.
      La o bucatarie 20 mp,care crezi ca ar fi ok?De cati W?
      Tinand cont ca filmul,ar fi principala sursa de caldura

      Comentariu

      • emanu
        Membru marcant
        • 06.oct.2008
        • 504

        Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

        Filmul se pune sub parchet, mocheta, linoleum, etc! Nu se poate incorpora in sapa ca sapa nu are aderenta la el! La fel in cazul gresiei, adezivul nu adera la el! In acele situatii se foloseste firul rezistiv

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

          Postat în original de Caiusvlad
          Banuiesc ca si ala se alege dupa mai multe criterii,ca am vazut ca is altele mai puternice,altele mai slabe.
          La o bucatarie 20 mp,care crezi ca ar fi ok?De cati W?
          ....
          Pai asta am zis , pui cablu in sapa , mai puternic ( mai multi wati ) si consumul e mai mare si atunci care e ghiseftul ?
          Film 80-130w/mp la pardoseala laminata .
          Ccovoras electric 160w/mp la pardoseli ceramice sau marmura etc
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • emanu
            Membru marcant
            • 06.oct.2008
            • 504

            Răspuns la: Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

            eu la mine am pus film de 220W/m2! 6,5ml, latime 1m, total 1400W
            Cronotermostat R8800 setat cu limita la nivelul foliei la 51grC pt a avea la suprafata parchetului 38-40grC . Setarea de fabrica cu limitare la 29grC este o porcarie, simti podeaua rece (cca 22grC), de asta am cautat termostat cu master setting sa pot modifica limitele sa simt ca am incalzire in pardoseala
            Ca si atmosfera, confort, e super, mult mai placut decat cu convertori
            Vezi oferta pentru Termostat HY02B05-2 din categorie Film de încalzire pardoseala - carbon. Livrare oriunde in tara. Produse in stoc. Vezi oferta disponibila.

            Camera are 3,5x3,5m h=2,4m Izolatie foarte buna pe interior cu polistiren extrudat de 3cm si podea izolata multistrat! Imi tine camera in +25grC cand afara arau -12grC
            Fișiere Atașate
            Ultima editare de emanu; 08.mar.2017, 16:11.

            Comentariu

            • DomnuStefan
              Incepator
              • 16.mar.2017
              • 5

              Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

              As vrea un raspuns concret va rog, care este pretul /m2 pentru instalarea unui sistem de incalzire electrica prin pardoseala?
              dar pentru degivrare acoperisuri, jgheaburi, burlane?


              Vreau sa-mi fac o idee cam cat ar costa incalzirea prin pardoseala electrica la un apartament de 50 mp2, si cat mi-ar lua sa-mi pun la casa un intreg sistem de degivrare in exterior...

              Asadar raspundeti-mi va rog si mie la cele doua intrebari mai de sus

              Comentariu

              • emanu
                Membru marcant
                • 06.oct.2008
                • 504

                Răspuns la: Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                Costa cca 600 lei materialele, pt fiecare camera!
                Folie incalzitoare cca 6-7m2 (1500W) 50lei/ml, capse, conectori, cablu (fy2,5), termostat cu senzor extern(cca 150-200lei), izolatie bituminata, stecher, folie polietilena UV,
                scotch.

                in functie de gradul de izolatie a camerei se stabileste un necesar de Wati per metru cub, exact calculul care se face cand se calculeaza ce calorifere ai nevoie pe fiecare camera. Folia de 1m latime are 220W/ml, cea de o,5m are 110W/ml

                Ce trece peste pretul asta este manopera, deplasarea, timpul, daca-s degajate camerele si gata pregatite de montajul parchetului (folia incalzitoare se pune exact peste folia isolatoare , peste ea o folie gen solar si urmeaza parchetul), daca e pregatit traseul de alimentare electrica de catre electrician inainte (necesita fire, teava si doua doze, una de legatura la nivelul podelei si alta de aparat la 1m inaltime unde vine termostatul, aici trebuie aduse de catre electrician cablurile electrice). mMai sunt si alte considerente, dat inainte planul casei, necesarul de caldura pe fiecare spatiu, schema de mobilare ...
                Ultima editare de emanu; 08.apr.2017, 00:54.

                Comentariu

                • Irlandezul
                  Incepator
                  • 16.feb.2017
                  • 25

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                  Postat în original de emanu
                  Costa cca 600 lei materialele, pt fiecare camera!
                  Folie incalzitoare cca 6-7m2 (1500W) 50lei/ml, capse, conectori, cablu (fy2,5), termostat cu senzor extern(cca 150-200lei), izolatie bituminata, stecher, folie polietilena UV,
                  scotch.

                  in functie de gradul de izolatie a camerei se stabileste un necesar de Wati per metru cub, exact calculul care se face cand se calculeaza ce calorifere ai nevoie pe fiecare camera. Folia de 1m latime are 220W/ml, cea de o,5m are 110W/ml

                  Ce trece peste pretul asta este manopera, deplasarea, timpul, daca-s degajate camerele si gata pregatite de montajul parchetului (folia incalzitoare se pune exact peste folia isolatoare , peste ea o folie gen solar si urmeaza parchetul), daca e pregatit traseul de alimentare electrica de catre electrician inainte (necesita fire, teava si doua doze, una de legatura la nivelul podelei si alta de aparat la 1m inaltime unde vine termostatul, aici trebuie aduse de catre electrician cablurile electrice). mMai sunt si alte considerente, dat inainte planul casei, necesarul de caldura pe fiecare spatiu, schema de mobilare ...
                  Postarea m-a convins sa fac asa ceva in camera copiilor (pt sporirea confortului) care este iesita in consola, deci mi-ar trebui vreo 3mp de covor electric. Se poate, va rogm cateva poze cu partea electrica necesara (cele 2 doze, cablurile electrice trase)? Poate mai multe detalii de de furnizori si montatori pe PM?
                  Multumesc!

                  Comentariu

                  • Adiran
                    Incepator
                    • 22.iul.2015
                    • 16

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                    Buna ziua, doresc sa achizitionez acest produs pentru a incalzi o camera de 14mp. https://m.emag.ro/kit-covor-incalzir...M/#description
                    Din descriere eu inteleg ca puterea consumata este intre 85W / mp pana la 200W / m². De aici am calculat maximul de 200W m² x 14 m² = 2800W. Acel lucru de care nu sunt sigur este sectiunea conductorilor pe care sa ii folosesc pentru alimentare.De 2.5 sau de 4? Iar in functie de acesta, ce disjunctor cu protectie diferentiala este indicat?

                    Multumesc

                    Comentariu

                    • alinescoo
                      Membru
                      • 18.ian.2008
                      • 212

                      Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                      Va salut si va rog sa va dati cu parerea legat de situatia mea.

                      Initial am folosit 2 cladiri, iar acum ne-am restrans intr-o singura cladire de 70 mp, izolatie formata din polistiren de 10cm exterior si 10 cm vata bazaltica pe planseu. Incalzirea e cu calorifere si un cazanoi de 50KW cu gazeificare, mult supradimensionat pentru nevoile pe care le am acum, fara puffer (inaltime mica in incaperea cu cazanul), . Lemnele s-au tot scumpit, brichetele la fel. Costuri de exploatare mari deoarece cazanul merge cu "frana". Cladirea va intra intr-un proces de renovare asa ca iau in considerare si "optimizarea" sistemului de incalzire. Gazul nu este o optiune in localitatea mea.

                      Am descoperit incalzirea electrica in pardoseala, care din cateva video-uri pe youtube, de la cei care o au, pare super mega ieftina si confortabila. Drept urmare am luat legatura cu doua firme care ofera astfel de produse si am cerut un deviz. Ca idee, incalzirea in pardoseala cu agent termic are aproximativ acelasi pret, exceptand centrala, deci doar partea de tevaraie. Consumul mediu estimat a fost in jur de 500 lei/luna... necesar undeva la 9KW

                      Deci sunt in punctul de a ma decide daca vreau

                      incalzire electrica in pardoseala:
                      + confort sporit
                      + fara intretinere
                      + usor de oprit pentru camerele unde nu este nevoie sa fie incalzite
                      + fara grija de a face rost de combustibil pentru iarna
                      - costuri asemanatoare cu incalzirea cu agent termic
                      - doar curent ca si sursa, fara posibilitatea de conectare la alte surse
                      - consum cu semnul intrebarii, deci costuri de exploatare mari.
                      - trebuie avut grija cu mobila, sa fie pe picioare

                      incalzire cu agent termic:
                      + pot conecta si alte surse, panouri solare, pompa de caldura
                      + costuri mai mici de folosire
                      - necesita intretinere
                      - deoarece am centrala pe lemn, necesita intretinere si centrala + horn. De asemenea trebuie facut rost de lemne/brichete
                      - trebuie bagat pe foc
                      - mai complexa si necesita meseriasi buni sa o proiecteze/instaleze


                      Data avand situatia mea, nu stiu ce sa fac. M-as indrepta spre incalzire electrica in pardoseala care in afara de costurile de folosire nu prea vad sa aiba mari dezavantaje. Partea rea e ca nu stii pe cine sa crezi, care ar fi consumul efectiv? Daca e o medie de 6-700 lei pe luna ar fi ok, dar daca e 1500 lei/luna? Varianta intermediara ar fi incalzire in pardoseala cu agent termic si centrala electrica, eventual panouri solare dar deja cu investitia in aceste surse secundare, imi platesc curentul o gramada de timpla incalzirea electrica in pardoseala.

                      Comentariu

                      • emanu
                        Membru marcant
                        • 06.oct.2008
                        • 504

                        Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                        incalzirea in pardoseala cu agent termic necesita si altele decat centrala si tevaraia! Tevaraia este ieftina, dar mai exista si o automatizare cu termostat si vana de amestec si pompa de circulatie care numai asta costa cateva mii de euro! Apoi alta problema e ca necesita un spatiu gros de circa 10cm, polistirenul extrudat cu nuturi 3cm, teava 2cm si sapa turnata peste. Asta merge pusa in casele prevazute de la inceput cu asa ceva pt ca se pune peste placa, a facea asa ceva ulterior cand e casa la gata e foarte anevoios. Trebuieste sa desfaci toata podeaua, inclusiv in holuri, demontezi usile cu tot cu tocuri si spargi din perete deasupra ca sa inalti usile cu 10cm, samd
                        Ca diferenta, incalzirea in pardoseala cu film are grosimea de 0,4mm (zero virgula patru milimetri) e suficient sa desfaci cu grija parchetul si s-o pui peste buretele ala izolator imediat sub parchet. Alimentarea se face la una din prizele din camera. Nu prea trebuie modificat nimic, cel mult sa pui picioare de 3-5cm la pat si sifonier daca nu au deja. Insa la incalzirea electrica trebuie sa ai grija sa nu arunci haine, perne sau plapuma pe jos ca se supraincalzeste podeaua sub ele si risti sa arzi rezistenta din acea zona unde nu se disipa caldura. Eu am facut niste teste la inceput punand peste ansamblu de test o patura pliata in 6 si cu termometru pus acolo. A ajus temperatura la 80grC astfel izolata si s-a curbat foaia de parchet. Insa dupa racire a revenit la forma ei si nici rezistenta nu s-a ars.




                        Ultima editare de emanu; 05.oct.2017, 07:56.

                        Comentariu

                        • rex
                          Membru
                          • 21.apr.2015
                          • 220

                          Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                          Cam multe mii ,,,,, cel mai scump reper la incalzirea in pardoseala este placa cu nuturi , cam 35lei/mp. Grupul de mixare si pompare cu automatizare pe fiecare camera si un distribuitor cu 12 circuite , sunt sub 1000 e , teava poate sa fie intre 2.5 si 10 lei /ml,,,

                          Comentariu

                          • doru_marciuc
                            Living Legend
                            Expert amenajari
                            • 01.oct.2012
                            • 1415

                            Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                            Postat în original de rex
                            Cam multe mii ,,,,, cel mai scump reper la incalzirea in pardoseala este placa cu nuturi , cam 35lei/mp. Grupul de mixare si pompare cu automatizare pe fiecare camera si un distribuitor cu 12 circuite , sunt sub 1000 e , teava poate sa fie intre 2.5 si 10 lei /ml,,,
                            Placa cu nuturi? Moft. Am vazut o scula care capseaza teava cu scoabe din plastic peste polistiren.

                            Comentariu

                            • Irlandezul
                              Incepator
                              • 16.feb.2017
                              • 25

                              Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                              Se numeste aparat Tacker care foloseste cleme TACKER de plastic de fixare a tevii. Am vazut pe la min 700 lei si se recomanda a se pune folie Tacker peste polistiren.

                              Comentariu

                              • daptzoanca
                                Incepator
                                • 13.oct.2017
                                • 15

                                Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                                Buna seara,
                                Stiu ca par putin "nesimtit" in ideea ca nu am avut rabdare sa citesc toate postarile de pana acum, m-am oprit undeva pe la pag 10. In fine... Problema mea este urmatoarea:
                                Am o casa de caramida gen monument istoric, inaltimea la camere este de 3.1 m, incalzire CT pe gaz, sup. aprox. 100 mp utili. In fiecare camera incapere in afara de hol si beci, casa este neizolata, si logic ca "crap" de frig. Ma incalzesc doar de la o sticla de palinca Frigul vine mai mult dinspre coridor unde nu am nici o sursa de incalzire si in plus e si inspre N, iar usa de intrare e de lemn ..... deci mai bine stau cu usa deschisa ... poate asa se aduna gradele din inauntru cu cele de afara
                                Dar lasand gluma la oparte, ma gandesc foarte serios la achizitionarea unui covor electric pe hol 17 mp, pt. inceput, inclocuind gresia actuala cu un parchet. In prima faza vreau sa-l alimentez la retea dupa care asi vreau sa-l alimentez de la un panou fotovoltaic astfel sa ramana autonom (covor+panou fotov.).

                                Credeti ca e o idee buna? Se merita o astfel de investitie? V-a putea panoul sa-mi sustina covorul? Sau sa pun incalzire in pardosea pe agen termic.
                                Ultima editare de daptzoanca; 02.nov.2017, 20:46.

                                Comentariu

                                Procesare...