Cablu subteran

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anduvirgil
    Membru Marcant
    • 25.feb.2006
    • 527

    #31
    aveti nevoie de asa ceva



    sunt mansoane termoretractabile pentru cabluri armate. se monteaza destul de usor. aveti nevoir de o lampa cu gaz.

    daca nu aveti rezerva de cablul in vederea refacerii continuitatii acestuia (adica a avea suficienta lungime in cablul din pamant pentru mufa) de preferat este introducea unei bucati de cablu (1-1.5m lungime) si executarea de mufe pe ambele capete ale cablului taiat
    anda panda din ...

    Comentariu

    • nico1005
      Incepator
      • 17.ian.2010
      • 6

      #32
      Multumesc dle Virgil si tuturor pentru sfaturi
      Merci mult , Nico

      Comentariu

      • ares23
        Incepator
        • 23.feb.2012
        • 38

        #33
        cablu electric subteran

        Salut,


        Am si eu o intrebare va rog frumos.

        Casa este la o distanta de 150m de stalp si trebuie sa traversez o curte.

        Contracul cu ENEL este pentru trifazic.

        Am vorbit cu un electrician si mi-a recomandat cablu subteran armat din aluminiu 4x25.

        Am mai avut cateva intrebari pt el dar raspunsurile lui nu m-au "luminat".

        L-am intrebat ce consumatori suporta cablul respectiv? iar el mi-a raspuns "multi"
        Apoi l-am cerut sa-mi dea exemplu de o masinarie sau mai multe care ar duce acest cablu catre limita lui. iar raspunsul a fost "poti pune multe"

        In aceeasi ordine de iedei, electricianul (altul) care m-a ajutat sa gasesc si sa cumpar acest cablu mi-a adus acasa un cablu de 3x25 + 16 .

        I-am spus ca eu am comandat 4x25 iar el mi-a adus 3x25+16 si mi-a spus ca-s la fel.

        1. Imi poate spune cineva care-i diferenta intre cele 2 cabluri? (In general nu-mi place sa vorbesc cu cineva impreuna si sa ne intelegem separat.)
        2. imi puteti da cateva exemple de masinarii care duc cele 2 tipuri de cabluri la limita capacitatii lor?


        Multumesc mult,
        N

        Comentariu

        • IancuMIC
          Membru
          • 27.ian.2013
          • 276

          #34
          Răspuns la: cablu electric subteran

          Vorbim de cablu de tipul Acyaby 4x25mm2, versus 4x25+16mm2; diferenta consta in sectiunea conductorului de nul, cel de-al doi-lea fiind de 16mm2.
          Din cate imi amintesc fara a consulta vre-un normativ (sunt absolut convins ca unii colegi ma vor corecta ) , in conditiile de pozare subterana, cablul poate fi incarcat maxim 100A, iar conductorul de nul, parca ~70A. Depinde ce putere aveti aprobata in ATR.

          Comentariu

          • ares23
            Incepator
            • 23.feb.2012
            • 38

            #35
            Răspuns la: cablu electric subteran

            Postat în original de IancuMIC
            Vorbim de cablu de tipul Acyaby 4x25mm2, versus 4x25+16mm2; diferenta consta in sectiunea conductorului de nul, cel de-al doi-lea fiind de 16mm2.
            Din cate imi amintesc fara a consulta vre-un normativ (sunt absolut convins ca unii colegi ma vor corecta ) , in conditiile de pozare subterana, cablul poate fi incarcat maxim 100A, iar conductorul de nul, parca ~70A. Depinde ce putere aveti aprobata in ATR.
            poti dezvolta putin raspunsul tau, caci pt mine nu inseamna prea mult ceea ce ai spus.. da-mi cateva exemple te rog frumos.

            Merci mult

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              #36
              Răspuns la: cablu electric subteran

              Postat în original de ares23
              poti dezvolta putin raspunsul tau, caci pt mine nu inseamna prea mult ceea ce ai spus.. da-mi cateva exemple te rog frumos.

              Merci mult
              Cablul asta ar putea duce o masinarie de 37KW, dar la distanta asta o sa aveti pierdere de tensiune si ar trebui sa va limitati la max. 20KW ca sa nu va pomeniti ca aveti 180V la priza. Ce consumatori trifazici aveti?
              Daca nu aveti consumatori trifazici, sa stiti ca ACYABY 3x25+16mmp nu e bun pt ca nu va rezista nulul de lucru (adica conductorul de 16mmp) si va trebuie neaparat 4x25mmp. Daca aveti consumatori trifazici care totalizeaza macar 10KW, atunci e bun 3x25+16mmp.

              Comentariu

              • constantin11
                Incepator
                • 26.sep.2013
                • 12

                #37
                cablul electric subteran

                va salut
                vreau sa introduc si eu curentul electric la un teren, momentan nu exista casa- lucrarile incep in primavara , si am un drum de servitute de 75 de m pana la reteaua electrica . vecinii mei toti au introdus curentul prin cablu pe sub pamant si asa o sa fac si eu . precizez ca o sa introduc trifazic . ma intereseaza si pe mine tipul cablului care imi trebuie mie
                locuinta este o casa P+M amprenta la sol 100 mp -am nevoie de trifazic pentru centrala electrica
                multumesc mult

                Comentariu

                • Scifficus
                  Membru marcant
                  • 23.iun.2013
                  • 841

                  #38
                  Răspuns la: cablul electric subteran

                  Cand iti iese proiectul o sa fie specificat ce tip de cablu si sectiune o sa fie folosit, functie si de puterea instalata sau cat ceri tu ( in limitele care pot si aia de la electrica sa iti ofere ).

                  Comentariu

                  • constantin11
                    Incepator
                    • 26.sep.2013
                    • 12

                    #39
                    Răspuns la: cablul electric subteran

                    multumesc
                    o sa astept proiectul

                    Comentariu

                    • Scifficus
                      Membru marcant
                      • 23.iun.2013
                      • 841

                      #40
                      Răspuns la: cablul electric subteran

                      Dupa ce afli ce cablu vor sa iti bage aia vii cu intrebari aici si sigur se va gasi cineva sa te ajute cu un sfat ceva.

                      In principiu, o sa iti ofere un 25 kW si pentru asta un 4 x 16 este suficient. Se poate si mai subtire dar daca pe viitor vrei mai multa putere nu cred ca ai placerea sadica sa repeti toate operatiunile.

                      Este posibil ca ei sa iti ofere, la un pret asazis competitiv, un cablu de aluminiu cu sectiune mai mare, gen 3 x 25 + 16.

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #41
                        Răspuns la: Cablu subteran

                        Din start este nevoie de curent mai mult, din ce am citit "trifazic necesar pentru centrala" banuiesc ca este o centrala 100% electrica.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • Scifficus
                          Membru marcant
                          • 23.iun.2013
                          • 841

                          #42
                          Răspuns la: Cablu subteran

                          Zice de o casa P+M cu amprenta de 100 mp, ma gandesc ca ii izolata, asadar are nevoie de o centrala pe la 18kW, hai 20 kW. Pana la 25 are ceva spatiu de manevra. Cei de la electrica o sa-i infiga o tetrapolara de 40A ( cel mai probabil ) iar cu putina "umilinta" in voce eventual ceva pentru ungerea rotitelor sistemului cea de 40 se poate transforma magic in alta de 50. Solved.

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #43
                            Răspuns la: Cablu subteran

                            Si ulterior dupa ce omu isi gandeste tot sistemul si se bazeaza pe puterea respectiva, se schimba conducerea, apar probleme in retea si se trimit echipele sa verifice bransamentele ca sa monteze protectiile corecte raportate la valorile din acte; a mai fost prezentat un caz aici pe forum.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • Scifficus
                              Membru marcant
                              • 23.iun.2013
                              • 841

                              #44
                              Răspuns la: Cablu subteran

                              Legal, omule, legal. Adica nenea de la electrica scrie cu manuta lui ce s-a montat. Ideea era ca la noi si pentru ce este normal trebuie sa te ploconesti nitel.

                              Comentariu

                              Procesare...