Cablu subteran

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • suomi
    Incepator
    • 29.nov.2005
    • 54

    Cablu subteran

    V-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta cu o informatie.
    Am terminat de construit la rosu o casa. Instalatia electrica o voi lasa pentru anul viitor. Casa se afla la cca 60 m de stalpul de la care se va face racordarea. Ca sa profit de echipa de muncitori inca disponibila, m-am gandit sa sap deja santul pentru cablul de racordare. Santul are o adancime de 70-80 cm. Problema este ca nu stiu ce fel de cablu trebuie pus, mai precis ce cod are. Muncitorii pleaca peste o saptamana si nu vreau sa ma apuce inghetul cu santul neastupat.

    In avizul de racordare se specifica: puterea absorbita va fi de max. 6 kW, curent monofazic.

    P.S.
    As putea totusi sa folosesc un cablu pretabil in viitor la alimentarea cu curent trifazic ?
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3235

    #2
    Stalpul este inafara curtii? Daca este inafara curtii racordarea o vor face cei de la Electrica. Daca aveti sau doriti sa aveti pe viitor consumatori trifazici ar trebui sa faceti de acum bransamentul pentru ca ulterior va trebui sa schimbati si contorul, va trebui sa faceti alt contract si sa vina din nou cei de la Electrica.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • suomi
      Incepator
      • 29.nov.2005
      • 54

      #3
      Stalpul este in interiorul curtii, la limita de proprietate. Am facut deja contract de bransament definitiv cu Electrica (pt. curent monofazic). Pe stalp s-a montat contorul si "instalatia de interior", adica doua prize.
      Evident ca adevarata instalatie de interior o voi face cu o firma sau un electrician autorizat. Totusi, pana atunci, din motivul aratat mai sus, as vrea sa ingrop cei 60 m de cablu.
      In viitorul apropiat probabil ca nu voi avea nevoie de curent trifazic. Dar cine stie ? Cel putin partea subterana ar trebui sa fie calibrata si pentru aceasta eventualitate.

      Comentariu

      • cr1stache
        Incepator
        • 16.nov.2005
        • 57

        #4
        bagi teaza de plastic de un tol si lasi o sarma bagata in ea de la un capat la altul si prin teava respectiva poti sa tragi ce cablu vrei

        Comentariu

        • electricbac
          Incepator
          • 06.mar.2006
          • 19

          #5
          In avizul tehnic de racordare se precizeaza ce tip de cablu se va folosi CYABY sau ceva similar.

          Electrica nu mai face bransamente , sunt facute de firmele autorizate si agreate de Electrica.
          Instalatiile electrice facute de "meseriasi" aduc multe necazuri.

          Comentariu

          • lenitsirc
            Incepator
            • 01.apr.2006
            • 33

            #6
            In avizul tehnic de racordare se specifica sectiunea cablului pentru executarea BRANSAMENTULUI, dar mai intai este prezentata o oferta de alimentare, care, daca este acceptata de beneficiar, acesta va plati niste taxe si dupa aceea i se elbereaza avizul. Pentru determinarea sectiunii cablului ce pleaca din BMPT sau BMPM la tabloul electric al beneficiarului se va intocmi un proiect al instalatiei electrice care va cuprinde si calculul sectiunii cablului respectiv.

            Comentariu

            • SCHIPOR VASILE VIOREL
              Incepator
              • 09.mar.2006
              • 12

              #7
              CYABY 4*10 MMP
              AYABY 2*16 MMP
              ing skypy

              Comentariu

              • rxu
                Incepator
                • 05.apr.2007
                • 19

                #8
                Cablu subteran

                Am nevoie de un cablu subteran pentru a alimenta cu 220v hidroforul care este situat la 25 de metri distanta de casa intr-un camin. Ce tip de cablu imi trebuie si de unde poate fi achizitionat , preturi. Cablarea lui necesita ceva tubulatura sau doar sa il ingrop pur si simplu in pamant 30-40 de cm ?

                Comentariu

                • dmugurel
                  Membru marcant
                  • 14.feb.2006
                  • 306

                  #9
                  Se monteaza cablu armat CYYAbY(cablu de cupru cu dubla izolatie si armatura din banda de otel) de 3*1,5 mm2 si cu banda de avertizare peste el sau cel putin niste caramizi pentru al proteja.
                  Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                  Comentariu

                  • rxu
                    Incepator
                    • 05.apr.2007
                    • 19

                    #10
                    Merci pt indicativ. Stie cineva in Bucuresti de unde pot sa iau ce a zis dmugurel ?

                    Comentariu

                    • DanielF_67
                      Membru marcant
                      • 22.mar.2007
                      • 336

                      #11
                      cablu subteran

                      De la BADUC,ROMCAB,ELECTROSTABIL,ROMELEC etc

                      Comentariu

                      • rxu
                        Incepator
                        • 05.apr.2007
                        • 19

                        #12
                        Am luat cablul de la ROMELEC. Acum la ce adancime sa il pozez ?

                        Comentariu

                        • geny
                          Membru
                          • 30.ian.2007
                          • 154

                          #13
                          Postat în original de rxu
                          Am luat cablul de la ROMELEC. Acum la ce adancime sa il pozez ?
                          Adancime cat mai mare sa nu inghete electronii iarna si sa vina curentul cu intermitente.

                          Comentariu

                          • rxu
                            Incepator
                            • 05.apr.2007
                            • 19

                            #14
                            da poate dau si de petrol...am gandeam ca daca o sa reamenajez gradiana si vreu sa intru sa o ar cu ceva sa nu agat cablul. Si apoi nu stiu care e regimul de presiune la cablu. Cred ca 40-50 cm ar fi ok .

                            Comentariu

                            • mihai_c
                              Incepator
                              • 12.mar.2007
                              • 17

                              #15
                              70-80 cm si ai scapat de probleme

                              spor la sapat

                              Comentariu

                              Procesare...