teava ppr pt incalzire centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristipescaru
    Membru
    • 25.ian.2007
    • 108

    teava ppr pt incalzire centrala

    ce parere aveti despre teava ppr verde la incalzirea centrala?
  • mihai.valcea
    Incepator
    • 24.apr.2006
    • 93

    #2
    Am vazut tot felul de discutii si pareri .... unele chiar haioase.

    Si eu sunt in cautari si cercetari pentru instalatia de incalzire si sunt sanse de 80% sa o fac din ppr, pexalul bun este destul de scump si cuprul la fel.

    Pentru ppr am vazut ca masinaria de lipire este de cumparat sau de inchiriat cu um mester cu tot, mester care ia pe manopera destul sa nu iti mai trebuiasca o astfel de instalatie.

    Comentariu

    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
      Membru marcant
      • 26.dec.2005
      • 584

      #3
      Atentie la sectiunile de conduta PPR alese de master

      Comentariu

      • termoadi
        Membru Marcant
        • 21.ian.2007
        • 984

        #4
        Ieftin vrei.... ieftin ai . vreau si eu sa vad o conducta ppr pe care scrie ca se poate utiliza la peste 70 grade celsius. Cei de la EKOPLASTIK indica o plaja de utilizare pana la circa 65-70 grade. Este perfect compatibila ,cred eu cu un sistem in condensatie la care temperatura nu depaseste 55 grade ...in rest ce sa mai spun... am vazut si cazane pe comb. solid legate cu ppr. nu comentez. a fost o nebunie la noi cu ppr-ul ,sute de apartamente ...teava de 20 cit cuprinde .Acum ceva timp am avut ocazia sa schimb un radiator montat pe ppr ,instalatia avea cam 4 ani vechime ppr-ul era ekoplastik iar la taiere era casant aproape sticla.
        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

        Comentariu

        • ing.GRIGORE ZAHARESCU
          Membru marcant
          • 26.dec.2005
          • 584

          #5
          Domnul Adi are dreptate,la noi la romani nu se foloseste sintagma SUNT PREA SARAC SA-MI IAU UN LUCRU IEFTIN.Din dorinta de avea cheltuieli initiale cit mai mici,nu realizam ca ne expunem la pericole f.mari.Multi au acceptat oferta unor asa zisi "mesteri" care din dorinta de a cobori pretul lucrarii au folosit materiale ieftine si subdimensionate dar care nu au facut rabat la pretul manoperei,si dupa un sezon sau doua au inlocuit intreaga instalatie din diferite motive.Asa a fosta si epoca PEX-AL,si acuma nu mai vrea nimeni sa auda de el.Daca eludam niste legi de baza ale fizicii,acestea se razbuna pe noi,si de cele mai multe ori se intimpla cind nu ar fi de dorit.Apropos de legile lui MURPHY.

          Comentariu

          • lucbratianu
            Incepator
            • 13.apr.2007
            • 6

            #6
            in plus tine cont si de estetica. pe lungimi mari datorita dilatarilor conductele capata un aspect graznic. Recomand cuprul pentru montaj aparent si pexalul "la colac" pentru montaj ingropat fara imbinari.

            Comentariu

            Procesare...