Drujba

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florin n
    Membru
    • 03.nov.2006
    • 281

    #16
    cum se prezinta "bestia" pe teren?
    un Stihl cu, caracteristici asemanatoare cat era?
    daca nu ma insel undeva la 800-900 ron nu?
    nu se merita diferenta?

    Comentariu

    • valeriu ciprian
      Membru Marcant
      • 09.feb.2006
      • 895

      #17
      Super multumit de drujba...intradevar era o drujba Husvarna la un pret cu vreo 2 mil mai mult dar avea lama mai mica...o recomand .

      Comentariu

      • florin n
        Membru
        • 03.nov.2006
        • 281

        #18
        Insa despre pretul celor marca Stihl nu mai retineti ceva?

        Comentariu

        • viorelg29
          Incepator
          • 12.feb.2007
          • 8

          #19
          re

          daca nu vreti sa mergeti cu ea la padure....sau in gradina unde nu ajunge curentul...va recomand ce am si eu un Bosch AKE 40 18 S....E SUPER NU FACE MULT ZGOMOT CA UNA PE BENZINA...SI E ECHIVALENTA CU UNA STIHL PE BENZINA CU LAMA DE 35 CM...CEA Bosch are lama de 40 cm....putere si turatie are .chiar nu ma asteptam sa taie asa bine...eu am taiat cu ea 2 carute de deseuri...si cel mai gros lenm taiat a fost un salcam de vreo 30 cm...singurul dezavantaj e ca nu poti sa pleci cu ea la padure...oricum decizia va apartine...

          Comentariu

          • interceptor77
            Incepator
            • 15.aug.2007
            • 4

            #20
            salutari.am si eu o intrebare poate puteti sa ma lamuriti.am o drujba einhell acum a sosit din germania.si nu stiu care este treaba cu rodajul exista asa ceva se face rodaj la drujba ?daca da cum ?va multumesc mult. este un einhell rbk 1440. de fapt sunt 4 bucati.dar una este pt mien si nu stiu cum sa i fac rodajul.restul macar daca le vand sa le spun oamenilor ce sa faca .mersi mult.

            Comentariu

            • florin n
              Membru
              • 03.nov.2006
              • 281

              #21
              pai daca producatorul nu specifica nimic in manualul de utilizare, inseamna ca nu are nevoie.
              daca doriti sa ii faceti un mic rodaj, lasati motorul sa mearga fara sa il puneti in sarcina.

              Comentariu

              • interceptor77
                Incepator
                • 15.aug.2007
                • 4

                #22
                va multumesc mult alta intrebare.ulei trebuie numai einhell sau merge orice ulti pt 2 timpi..sau ce ulei recomadati sa folosesc pt ca am fosrte multe resturi de lemne de taiat .

                Comentariu

                • florin n
                  Membru
                  • 03.nov.2006
                  • 281

                  #23
                  nu cred ca cei de la einhell produc si ulei pentru motoare.
                  daca nu se specifica nimic in manual despre caracteristicile uleiului, folositi orice ulei pentru motoare in 2 timpi. Insa trebuie sa gasiti neaparat in manual raportul de amestec cu benzina, si trebuie sa fie o valoare apropiata de 20ml ulei la 1l benzina.
                  pentru lant folositi ulei de transmisie (de cutie).

                  Comentariu

                  • interceptor77
                    Incepator
                    • 15.aug.2007
                    • 4

                    #24
                    da aveti dreptate .am gasit.40 la 1. si scrie in orice limba numai in romana nu .spune ca orice ulei pt motoare in 2 timpi.ei au dat un bidonas cu ulei sintetic.tot asa o sa si cumpar sintetic..nu face ulei einhell

                    Comentariu

                    • M@RiuS
                      Membru
                      • 03.ian.2007
                      • 104

                      #25
                      eu unul stiu ca rodajul la o drujba se face lasand-o la relanti pana consuma 3 rezervoare

                      Comentariu

                      • interceptor77
                        Incepator
                        • 15.aug.2007
                        • 4

                        #26
                        refuz sa cred ca dureaza 3 rezervoare.ar dura o etrnitate mai alea la relantiu.o bag la munca dupa 2 3 minute de mers in gol .dupa aia ce o fi o fi dar sa o tin 2 rezervoare pe ralntii e prea mult si zgomotos

                        Comentariu

                        • M@RiuS
                          Membru
                          • 03.ian.2007
                          • 104

                          #27
                          la stihl asa mi-au spus sa fac si asa am facut, daca o lasati sa merga undeva in gradina nu deranjeaza

                          Comentariu

                          • florin n
                            Membru
                            • 03.nov.2006
                            • 281

                            #28
                            totusi... chiar nu se specifica nimic in manual despre rodaj?
                            teoretic orice motor cu ardere interna are nevoie de rodaj.
                            in unele cazuri, rodajul se face de producator, motorul se pune pe un banc special si se actioneaza de un motor electric un anumit numar de ore.
                            cazul ideal ar fi sa lasati motorul sa functioneze in ralanti, fara sarcina, cu cat mai mult timp, cu atat mai bine.
                            daca nu e posibil, blocati acceleratia si lasati motorul sa functioneze fara sarcina macar 1 ora.

                            Comentariu

                            • husky
                              Incepator
                              • 16.sep.2007
                              • 1

                              #29
                              Drujba nu se lasa niciodata la relantin in rodaj. Rodajul se face in sarcina limitata timp de 2 rezervoare (scanduri, lemne subtiri uscate). Dujba Partner pe care ai comparato este o drujba hobby care se preteaza la dulgherie si la taiat lemn uscat pentru cofraje, capriori. In nici un caz nu e o drujba de padure. Asta ca un sfat : paduresigradina.ro si vezi acolo drujbe de toate marimile. Numai bine

                              Comentariu

                              • bugsy_alex
                                Incepator
                                • 08.oct.2007
                                • 1

                                #30
                                Postat în original de interceptor77
                                salutari.am si eu o intrebare poate puteti sa ma lamuriti.am o drujba einhell acum a sosit din germania.si nu stiu care este treaba cu rodajul exista asa ceva se face rodaj la drujba ?daca da cum ?va multumesc mult. este un einhell rbk 1440. de fapt sunt 4 bucati.dar una este pt mien si nu stiu cum sa i fac rodajul.restul macar daca le vand sa le spun oamenilor ce sa faca .mersi mult.
                                Buna. Am cumparat recent o drujba einhell din metro dar era ultima si nu mi-a dat manualul de utilizare, asa ca voiam sa te rog, daca poti sa-mi trimiti si mie pe mail o copie a a manualului, macar sa vad pt ce sunt butoanele alea multe de pe acolo . Ms mult

                                Comentariu

                                Procesare...