Drujba

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lucigrosu2006
    Incepator
    • 28.oct.2007
    • 3

    #31
    Postat în original de bugsy_alex
    Postat în original de interceptor77
    salutari.am si eu o intrebare poate puteti sa ma lamuriti.am o drujba einhell acum a sosit din germania.si nu stiu care este treaba cu rodajul exista asa ceva se face rodaj la drujba ?daca da cum ?va multumesc mult. este un einhell rbk 1440. de fapt sunt 4 bucati.dar una este pt mien si nu stiu cum sa i fac rodajul.restul macar daca le vand sa le spun oamenilor ce sa faca .mersi mult.
    Buna. Am cumparat recent o drujba einhell din metro dar era ultima si nu mi-a dat manualul de utilizare, asa ca voiam sa te rog, daca poti sa-mi trimiti si mie pe mail o copie a a manualului, macar sa vad pt ce sunt butoanele alea multe de pe acolo . Ms mult
    Acum am cumparat si eu un Stihl MS180 si nu am manual de utilizare. Ma intereseaza si in lb engleza, doar sa-l inteleg
    Incepator.....,dar nu mereu!!!

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #32
      Uite aici ceea ce cauti: stihlusa.com/information/info_product2.html
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • lucigrosu2006
        Incepator
        • 28.oct.2007
        • 3

        #33
        Multumesc mult!!!
        F.F.F rapid.
        Incepator.....,dar nu mereu!!!

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #34
          Uneori e mai usor sa postezi in mai multe locuri pe forum decat sa cauti
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Mariangela
            Incepator
            • 05.aug.2007
            • 42

            #35
            Drujba

            Sa nu injurati prea tare daca am postat unde nu trebuie dar nu am gasit pe forum un alt topic despre drujbe.
            In cauza este o drujba Husqvarna model 137 care are nevoie de reparatii si v-asi ruga daca stiti in Bucuresti centre sau persoane care se ocupa de repararea unor astfel de scule. Am incercat la singurul atelier pe care l-am descoperit(nu spun care ca sa nu fac reclama negativa) si am ramas cu nedumeriri cand mi s-a spus ca reparatia ar costa 670 Ron in conditiile in care, noua, a costat 720 Ron. Asi simti nevoia inca unei constatari care sa ma lamureasca asupra evaluarii initiale. Intre timp am achizitionat alta de acelasi fel dar n-asi vrea sa o arunc pe cea veche.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #36
              Nu stiu detalii insa incearca si la: steco.ro/service.php
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • todorovicim
                Membru
                • 31.dec.2010
                • 181

                #37
                drujba electrica-necazuri cand tai lemne

                Salut
                Am o drujba electrica
                Problema e--> de un timp observ, ca taietura, in lemn merge spre dreapta
                Am crezut ca este vorba de ascutirea lantului. L-am dus la un "meserias" , care cica se pricepe la drujbe.
                Dupa cateva taieri din nou se repeta aceeasi problema
                Am crezut ca totusi lama este"obosita"si am schimbat-o
                Am luat si lant nou de stihl si tot asa Sa fie oare din lacasul de prindere a lamei sau o defectiune ce nu o"depistez"
                Cineva care are cunostiite in acest sens-->reparatii drujbe, rog sa-mi dea un sfat.
                multumesc :P .

                MESAJ MODIFICAT DE ADMIN.MC

                Comentariu

                • todorovicim
                  Membru
                  • 31.dec.2010
                  • 181

                  #38
                  drujbe-motoferastraie

                  Salut .Dspre"drujba"mea electrica nu am primit nici un raspuns .....Ieri,un prieten de al meu,mi-a spus ca a adus din Austria?mai multe "drujbe"Stern-Austria .Ca si"prieten",mi-a spus ca imi vinde unul la 100lei(este noua) .Am citit pe ea si in cartea tehnica,nu cred ca este "chinezorie" .Eu a-si folosi-0 la curatat de pomi,taiat deseuri lemnoase,etc.Garantie"ciuciu" ,dar daca are cineva un asemenea"utilaj",rog sa-mi spune si partile"pozitive"si"negative".Pretul este tentant ,dar sa nu veniti cu "abureli"-->stihl ,husquarna,stolo,dolma,etc .Eu nu am de taiat"carute"cu lemne .multumesc.

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 670

                    #39
                    Re: drujbe-motoferastraie

                    Postat în original de todorovicim
                    Salut .Dspre"drujba"mea electrica nu am primit nici un raspuns .....Ieri,un prieten de al meu,mi-a spus ca a adus din Austria?mai multe "drujbe"Stern-Austria .Ca si"prieten",mi-a spus ca imi vinde unul la 100lei(este noua) .Am citit pe ea si in cartea tehnica,nu cred ca este "chinezorie" .Eu a-si folosi-0 la curatat de pomi,taiat deseuri lemnoase,etc.Garantie"ciuciu" ,dar daca are cineva un asemenea"utilaj",rog sa-mi spune si partile"pozitive"si"negative".Pretul este tentant ,dar sa nu veniti cu "abureli"-->stihl ,husquarna,stolo,dolma,etc .Eu nu am de taiat"carute"cu lemne .multumesc.

                    pretul e ok , fai o proba inainte , nu uita sa ii pui ulei de ungere , incearco si vezi cum se infige in lemn , ce putere are si daca i se forteaza motorul sau nu , urmareste daca exista ungere a lantului in timpul mersului , de obicei genulasta de drujbe au o ungere mai deficitara
                    Vezi daca se incalzeste in sarcina exagerat si uitate la carbuni cum se comporta

                    Comentariu

                    • apanoiu
                      Membru Marcant
                      • 10.mai.2010
                      • 643

                      #40
                      Din cate stiu eu, Stern Austria sunt facute in Romania.

                      Produsele sunt gen low cost, consider ca sunt la nivelul Black and Decker si sub Bosch verde
                      Cel mai tare flex al lor de 125mm mi-a murit dupa un sant de 2 m in beton.
                      DIY

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        #41
                        Postat în original de apanoiu
                        Din cate stiu eu, Stern Austria sunt facute in Romania.

                        Produsele sunt gen low cost, consider ca sunt la nivelul Black and Decker si sub Bosch verde
                        Cel mai tare flex al lor de 125mm mi-a murit dupa un sant de 2 m in beton.
                        Ai si pretentii la 50 ron ?

                        Comentariu

                        • todorovicim
                          Membru
                          • 31.dec.2010
                          • 181

                          #42
                          drujba

                          Salut.Drujba stern C SG3816+ are urmatoarele"avantaje":
                          -capacit.motor 38cmc/1.6 cp
                          -lubrifiere automata a lantului(ungerea este foarte buna se vede ulei mult pe lant).
                          -are un disp.de atenuare a vibratiilor motorului.
                          "Dezavantajele"le voi vedea in"sarcina".Deocamdata i-am facut rodajul,am reglat putin la relanti,in rest ok.Benzina am pus 1lbenzina la 3oml ulei stihl.Daca mai are cineva o asemenea "scula" sa dea niste relatii pro sau contra-->fara a face comparatii cu stihl,husquarna,dolmar....Eu am diverse scule stern:masini de gaurit,flexuri,drujbe,masini de gaurit cu acumulator.Nu am avut probleme cu ele,doar drujba electrica dupa 5 ani de folosinta imi face figuri-->apropo am vazut ca nu unge lantul cum trebuie,e posibil sa fie"hiba'ca taie spre dreapta.O rezolv(mi-am luat stern ot ca la Cluj este un service pt ele si am un priten ce face deplasarea saptamanal la Cluj si va duce drujba acolo)

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            #43
                            Re: drujba

                            Postat în original de todorovicim
                            Salut.Drujba stern C SG3816+ are urmatoarele"avantaje":
                            -capacit.motor 38cmc/1.6 cp
                            -lubrifiere automata a lantului(ungerea este foarte buna se vede ulei mult pe lant).
                            -are un disp.de atenuare a vibratiilor motorului.
                            "Dezavantajele"le voi vedea in"sarcina".Deocamdata i-am facut rodajul,am reglat putin la relanti,in rest ok.Benzina am pus 1lbenzina la 3oml ulei stihl.Daca mai are cineva o asemenea "scula" sa dea niste relatii pro sau contra-->fara a face comparatii cu stihl,husquarna,dolmar....Eu am diverse scule stern:masini de gaurit,flexuri,drujbe,masini de gaurit cu acumulator.Nu am avut probleme cu ele,doar drujba electrica dupa 5 ani de folosinta imi face figuri-->apropo am vazut ca nu unge lantul cum trebuie,e posibil sa fie"hiba'ca taie spre dreapta.O rezolv(mi-am luat stern ot ca la Cluj este un service pt ele si am un priten ce face deplasarea saptamanal la Cluj si va duce drujba acolo)


                            Daca drujba taie intr-o parte probabil lantul nui e ascutit cum trebuie
                            La modelele low cost gen Stern ungerea e deficitara , utilizand principiul gravitatiei , si lama nu e prevazuta in capat cu pinion pentru micsoarera frecarii lantului iar in timp lama capata uzura / dupa o perioada de folosire , intoarce lama pe partea cealanta
                            Drujbele electrice sunt practice si au o constructie mai simpla decat cele cu carburatie , dar nu exceleaza la capitolul putere , pentru lucrari gen hobby sunt suficiente
                            Am lucrat cu mai multe drujbe elecrice , atat hobby cat si Bosch , Makita , Husquarna , dintre toate makita mi s-a parut cele mai reusite
                            La cele cu carburatie conteaza foarte mult sa folosesti un ulei de calitate in dozajul corespunzator si sa ii faci un rodaj corespunzator si mai ales sa nu o suprasoliciti , calitatea materialelor la acest gen de drujbe nu este prea stralucita , dar cu o expluatare corespunzatoare o sa fii mai mult decat multumit
                            Ex - am cumparat un generator hobby de 2.5 kw care nu credeam ca o sa ma tina mai mult decat perioada de garantie , expluatat in ragimul sau de lucru , si cu schinbarile de ulei prevazute in cartea tehnica dpa 5 ani merge la fel de bine ca la inceput si chiar a fost folosit mai mult decat fratele sau mai mare profesional datorita consumului si greutatii mult mai reduse
                            PS- inca ceva , am avut o discutie cu un angajat la un service Stihl si mi-a spus ca majoritate problemelor aparute la carburatoarele drujbelor sunt din cauza folosirii recipientelor de benzina improvizate gen peturi de sucuri
                            Substanatele continute din sucuri sau alte produse care inevitabil mai raman si prin sticle se depun in carburator , folositi un recipient curat de fiecare data si nu veti avea probleme

                            Comentariu

                            • todorovicim
                              Membru
                              • 31.dec.2010
                              • 181

                              #44
                              drujba

                              dummy multumesc... .Am desfacut"scula" si am vazut ca are pompa de ulei(are un disc"denivelat ce prin rotatie, apasa-->cand se aproprie o tija mica a pompei si imediat dupa ce se indeparteaza-->iese tija pompei )Eu am observat acum 5 ani, cand am cumparat-o, ca nu unge suficient lama+lantul.Ma gandeam,dupa ce dau jos lama,are orificiul de scurgere a uleiului(acolo este 'umed'cu ulei)sa introduc o bucatica de "carpa"si apoi sa realizez un santulet(cat este chestia aia de aluminiu din ce este construita drujba-->astfel sa curga pe lant.Din fabrica curge uleiul prin "gaura"existenta si gaura din lama,dar folosind scula se umple cu rumegus si diminueaza scurgerea uleiului(se formeaza ca un "ghem"de rumegus cu ulei).Dar prin acel "santulet"(il fac cu o pila mica din set sau cu un flex micut),asa va curge in interiorul lamei cand este fixat la locul ei-->acolo patrunde mai putin rumegus.

                              Comentariu

                              • corpo
                                Incepator
                                • 10.apr.2011
                                • 3

                                #45
                                drujbe RURIS

                                Va salut.As dori si eu cateva pareri despre drujbele RURIS.Daca are cineva ,cum se comporta ,sau daca a auzit cineva despre ele.
                                Sunt fabricate in Romania ,sau sunt chinezarii la preturi foarte mari?

                                Comentariu

                                Procesare...