Cum se face?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ramy.bucea
    Incepator
    • 09.nov.2006
    • 54

    Cum se face?

    Cum trebuie facuta cat mai eficient hidroizolatia unei temelii care este deja tencuita, dar care nu a fost izolata cu polistiren (izolatia s-a realizat doar de la temelie in sus)?
  • ramy.bucea
    Incepator
    • 09.nov.2006
    • 54

    #2
    Cum se face?

    Un raspuns...???

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15138

      #3
      Hidroizolatie la fundatie exista?

      Daca da, acesta la ce nivel se opreste?

      Comentariu

      • silvika_suk
        Incepator
        • 01.apr.2007
        • 11

        #4
        as vrea sa-i intreb pe cei de la misiune casa,urmatoru lucru;vreau sa izolez casa cu expandat de 5 cm,si o parte din casa e facuta din paianta,dar acum catva ani am dat jos toata tencuiala si am consolidatao cu plasa de buzau [precizez ca fiind facuta din paianta nu are fundatie]intrebarea mea este; daca izolez cu expandat ,trebuie sa sap o jumatate de metru ca sa pun mai de jos izolatia, sau sa pun de la nivelul solului,daca ar trebui sa sap trebuie sa sparg cimentul care il am turnat in curte multumesc
        silvia

        Comentariu

        • ramy.bucea
          Incepator
          • 09.nov.2006
          • 54

          #5
          Cum se face?

          Nu este facuta hidroizolatie, exista doar ruperea capilaritatii intre temelie si perete.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15138

            #6
            vreau sa izolez casa cu expandat de 5 cm,si o parte din casa e facuta din paianta,dar acum catva ani am dat jos toata tencuiala si am .....................
            Aplicarea polistirenului extrudat pe fatada se face de la o anumita inaltime (de ex.40..50...60 cm) inaltime ce corespunda soclului casei.
            De la inaltimea de la care se aplica polistirenul expandat pana la cota solului sau mai bine zis pana la circa 20 cm sub aceasta se izoleaza cu polistiren expandat din considerente de rezistenta mecanica, rezistenta la umiditate etc.

            In cazul dvs... neavand fundatie nu are nici un sens sa izolati sub nivelul solului.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15138

              #7
              Re: Cum se face?

              Postat în original de ramy.bucea
              Nu este facuta hidroizolatie, exista doar ruperea capilaritatii intre temelie si perete.
              Nu vad rostul acestei hidroizolari?

              O idee ar fi utilizarea pastelor hidroizolatoare de geul Ceresit CR65 sau 66.

              Comentariu

              • silvika_suk
                Incepator
                • 01.apr.2007
                • 11

                #8
                va multumesc pentru raspuns,si eu eram de aceeasi parere dar am vrut sa cer si parerea specilalistului
                silvia

                Comentariu

                • ramy.bucea
                  Incepator
                  • 09.nov.2006
                  • 54

                  #9
                  Cum se face?

                  Podeaua incepe de la nivelul de sus al temeliei (50- 60 cm. deasupra solului). Exteriorul este izolat cu polistiren expandat, iar temelia se izoleaza in mod normal cu extrudat. In cazul de fata nu se doreste izolarea cu polistiren ci o hidroizolare. Care ar fi cea mai eficienta?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15138

                    #10
                    Re: Cum se face?

                    Postat în original de Gemini
                    Postat în original de ramy.bucea
                    Nu este facuta hidroizolatie, exista doar ruperea capilaritatii intre temelie si perete.
                    Pastelor hidroizolatoare Ceresit CR65 sau 66.
                    Necesita un strat de protectie impotriva deteriorarilor de natura mecanica.

                    Comentariu

                    Procesare...