Casa in regim propriu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • altexxus
    Incepator
    • 19.iun.2006
    • 40

    Casa in regim propriu

    As vrea sa imi construiesc o casa in regim propriu .... insa cu multe compromisuri, in

    aceasta privinta as dori consultanta dar daca se poate din partea persoanelor cat mai

    cunoscatoare. Nu vreau sa fiu judecat ... nu vreau sa mi se spuna ca ar trebui sanu fac asa

    ceva pentru ca cel mai simplu spus ... nu am bani de meseriasi.
    Incep sa va spun ca terenul pe care vreau sa fac casuta(nu vreau ceva mare) are cam 7/7 si

    este de fapt un garaj ... am povestit eu cu cineva mai demult si mi-ar fi spus ca pot ocoli

    toata treaba cu bani multi dati si avize multe daca anunt la primarie "reamenajarea

    garajului". Daca ar fi asa ar fi perfect eu dorind sa imi fac un nivel + al 2-lea mansardat.

    deocamdata fiind la stadiul de hartii cam atat ...intentionand sa-mi demonstrez mie ca pot

    sa fac asa ceva mai ales ca pana acum renovarea din actuala locuinta jumatate mi-am facut eu

    dupa ce mi-am dat afara meseriasii(la cati nervi mi-am facut cu ei sa fie multumiti ca au

    iesit pe usa si nu pe balcon).
    Peretii primului nivel vreau sa ii fac din bca urmand ca nivelul mansardat sa il fac

    complet din lemn( mi se pare mai simplu si rustic cum ne place noua- si sotiei).
    Sper sa primesc cati mai multe sfaturi informate si utile, urmand sa va asaltez cu intrebari

    ptr consultanta ..
    Va multumesc si sper sa imi fac casa cu ajutorul vostru! ca de meseriasi is satul
  • KATALIN
    Membru marcant
    • 25.ian.2006
    • 405

    #2
    stimate alexxus lucrul in regie proprie nu este nicidecum de condamnat.
    eu personal am casa in constructie si o execut in regie proprie dar,nu am facut compromisuri deoarece inspectia de stat in constructii cere sa ai diriginte de santier care sa semneze procesele verbale pe etape de lucrari.
    sincer chestia cu reamenajarea garajului nu cred ca tine deoarece nu faceti o reamenajare ci o supraetajare si la aceasta aveti nevoie de proiect si respectiv toata hartogaraia aferenta.
    in afara de asta va-ti gandit ca la un teren de 7x7m construind 7x7m ve-ti avea doar fatada dinspre calea de acces cu geamuri celelalte fiind oarbe.
    situatia este delicata mai ales ca amenzile sunt destul de mari.
    poate ca daca solicitati primariei o autorizatie de modificare a acoperisului garajului pe motive de spatiu de depozitare urmand al amenaja ulterior a-ti putea scapa mai ieftin.
    oricum pe mine ma-ti facut curios.daca puteti postati o poza a locatiei.
    succes!
    KATA

    Comentariu

    • altexxus
      Incepator
      • 19.iun.2006
      • 40

      #3
      multumesc de informatii ... o sa vad sa ma interesez exact la noi la primarie sa vad ce spun juristii de pe acolo ... in privinta pozei o sa o postez insa mai incolo deoarece unde doresc sa fac constructia e mai departe de unde sunt eu acum. Desi daca stau sa ma gandesc mai bine cred ca oricum trebuie sa fac proiect cu aprobari petru ca imi sta in dilema utilitatile ...din cate stiu eu celor de la gaz, apa, curent le trebuie sa faca racordurile dupa proiect ...

      Comentariu

      Procesare...