masina de spalat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • avram
    Incepator
    • 09.iul.2006
    • 8

    masina de spalat

    Am si eu nevoie de un sfat, va rog sa ma ajutati!
    Am o masina de spalat SUPRA Sony model SW 6016AF an fabricatie 1996. In ciuda vechimii ei a functionat perfect pana acum cand s-a gaurit garnitura de etansare a usii.
    Am incercat sa fac comanda de garnitura noua dar nu a auzit nimeni de marca asta. Sa o vulcanizez, nu stiu daca mai merita, oare mai exista vulcanizari la cald?
    Imi puteti da o sugestie a problemei mele, trebuie sa-mi cumpar o masina noua?
    cu multumiri,
    sfaturi utile
  • maiam
    Membru
    • 24.aug.2006
    • 211

    #2
    Scoateti garnitura si mergeti c ea in talcioc. Veti gasi un asemanatoare si la un pret modic. Nu disperati. Erati mai norocos daca v-ati fi cumparat o masina AEG. Am avut o astfel de masina si, dupa 30 de ani de functionare, nu avea nici un cusur. Mint, nu mai mergea stoarcerea. Cred ca-i trebuiau schimbati carbunii la motor. Avea si toba din inox. Am dat-o cu 100 lei noi.

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      #3
      Aceeasi problema am si eu. Inca de cand am cumparat masina de spalat, avea garnitura taiata in trei locuri. Am rezolvat in felul urmator, am desfacut-o de carcasa frontala prin scoaterea inelului din sarma otelita. Acest inel se prinde la loc destul de greu, dar nu imposibil. Am intors garnitura pe dos, si in zona taieturilor am smirgheluit pentru a creste aderenta adezivului. Am cusut taieturile folosind un ac si o ata, dupa care am acoperit cu prenadez. Dupa 24 de ore am intors la loc garnitura si am prins-o la locul ei.
      Mai cautasem si alte metode cu petece din cauciuc aplicate cu adeziv, dar din pacate dupa cateva luni cedau.
      O alta metoda este sa demontati garnitura desfacand si colierul cu surub care o prinde de cuva, si sa mergeti cu ea la un service sau magazine de second-hand. Importante sunt cele doua diametre de prindere si sigur se potrivesc si alte modele. Pretul estimativ este undeva la 50lei.
      Succes in rezolvarea problemei!

      Comentariu

      Procesare...