Parchet laminat peste parchet, gresie sau linoleum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rangelt21
    Incepator
    • 10.iun.2006
    • 1

    #46
    Parchet la un bloc care are peste beton linoleum

    Buna ziua,

    M-am decis sa schimb "covorul" cu parchet. Intrebarea mea este daca TREBUIE sa torn sapa peste betonul existent dupa care sa pun buretele care se gaseste in comert urmand ultimul pas, parchetul sau pot sa pun direct peste beton buretele dupa care sa instalez parchetul.

    Daca se poate vreau sa stiu si ce avantaje ar avea sapa.

    Multumesc anticipat.

    Astept raspunsurile dumneavoastra.

    PS. Camera este mica ~ 10m patrati.

    Comentariu

    • idg
      Membru marcant
      • 18.iun.2004
      • 321

      #47
      sapa autonivelanta la inceput, neaparat.
      Din constructie, betonul nu este nivelat perfect, si sapa iti uniformizeaza denivelarile de max 1cm. E foarte utila daca pui parchet laminat (din cate am inteles), care preia toate denivelarile podelei ...

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15126

        #48
        In cazul in care denivelarile pardoselii existente sunt pronuntate este obligatorie turnarea unei sape. Aceasta are rolul de a asigura suportul perfect plan in vederea montarii parchetului.

        Folia pentru parchet este obligatorie si are si rolul de a prelua eventualele defecte ale suportului (maxim 5mm) insa eventualele denivelari (chiar si la 4 mm) pot fi resimtite dupa montajul parchetului, in functie de configuratia denivelarilor.

        Comentariu

        • i96nds
          Membru marcant
          • 03.ian.2006
          • 427

          #49
          Daca e linoleum atunci sapa existenta ar trebui sa fie dreapta. Verifica si tu daca e buna sau nu. Ti se pare denivelata? Are gauri?

          Neaparat sa scoti linoleumul, sa nu il lasi pe cel vechi acolo. Apoi ramane dedesupt sapa veche (si nu placa de beton!!!). O cureti bine, daca vezi ca sunt gauri le acoperi. Daca e denivelat rau treci la sapa autonivelanta. Daca e buna, suficient de dreapta, atunci treci la pus parchetul.
          Stefan

          Comentariu

          • d3cst3r
            Incepator
            • 10.iul.2006
            • 6

            #50
            Parchet melaminat peste gresie

            As dori sa schimb un pic aspectul apartamentului, si ma gandeam daca este posibil sa pun parchet melaminat peste gresie in hol si bucatarie.
            Totodata as vrea sa pun parchet melaminat peste parchetul masiv din dormitoare (este vechi si uzat).
            Ar fi mai avantajos sa scot parchetul de lemn masiv si sa-l curat si sa torn sapa si sa-l pun din nou sau sa pun melaminat peste el?

            Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

            Comentariu

            • danhome_52
              Membru Marcant
              • 26.dec.2005
              • 751

              #51
              Salut!
              Pentru hol si bucatarie nu e chiar recomandat parchetul laminat,avand in vedere ca va trebui curatat mult mai des cu apa.Peste cel masiv,daca asigura un suport ferm,daca planeitatea e acceptabila se poate monta.
              Bafta!

              Comentariu

              • Ghitaoprea
                Membru
                • 24.mai.2006
                • 132

                #52
                Buna seara !
                Puteti linistit sa efectuati montarrea melaminatului si peste gresie si peste parchet.Nu are rost sa-l indepartati daca nu aveti umezeala ,o sa aveti o izolatie mai buna si binenteles manopera mai mica ,deranj pe o perioada mai scurta.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #53
                  In cazul in care montati un finisaj nou peste cel existent este bine sa va ganditi si daca inaltarea respectiva a pardoselii nu are implicatii asupra unor elemente cum ar fi: usile, pardoselile vecine sau altele.

                  Nu vad rostul pentru care sa se toarne o sapa sub parchetul existent.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • d3cst3r
                    Incepator
                    • 10.iul.2006
                    • 6

                    #54
                    Postat în original de viorel.stanculescu
                    In cazul in care montati un finisaj nou peste cel existent este bine sa va ganditi si daca inaltarea respectiva a pardoselii nu are implicatii asupra unor elemente cum ar fi: usile, pardoselile vecine sau altele.

                    Nu vad rostul pentru care sa se toarne o sapa sub parchetul existent.
                    Pai am zis de sapa in cazul in care scot parchetul masiv vechi (care nu are sapa, ci nu stiu ce...) si il curat sau pun altul.
                    Cat in ceea ce priveste umezeala, spalatul, mizeria etc, ma gandeam sa fac in hol si bucatarie un model (ceva semicerc) care sa se continue in ambele camere, din gresie (adica doar in zona circulata), iar in rest sa pun parchet despartit prin prag din acela de trecere
                    Ceva de genu asta. E posibil?
                    tnx

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #55
                      Daca vrei sa faci ca la carte scoti toate finisajele existente si apoi le montezi pe cele noi. Acoperirea finisajelor vechi nu este o practica prea ortodoxa.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • roxydora
                        Incepator
                        • 25.iun.2006
                        • 3

                        #56
                        Parchetul din dormitor trebuie sa fie intr-o stare excelenta ca sa poti pune peste el parchet melaminat!
                        Nu mai putin de zilele trecute am auzit un caz identic cu al tau, parchet melaminat peste parchet clasic, iar acum cu aspiratorul aduna carii din parchetul ce a fost initial!
                        Nu e de gluma, trebuie bine gandita problema, mai bine dai acum un ban sa torni o sapa si sa pui parchetul peste sapa curata, decat sa strici si un rand de melaminat si sa reiei lucrul peste cativa ani!
                        Parerea mea , nu aruncati cu pietre!
                        Si conteaza foarte mult cat de vechi este parchetul din dormitoare si cum este casa, umeda sau nu.

                        Comentariu

                        • carmen9
                          Incepator
                          • 23.oct.2005
                          • 82

                          #57
                          Perfect adevarat!
                          Eu nu sunt pentru montarea laminatului peste cel vechi.
                          Eu vreau sa montez parchet laminat dar trebuie sa gasesc o solutie mobila la turnarea sapei.
                          Asta e problema mea, la care nu prea gasesc solutie.

                          Comentariu

                          • lvescan
                            Incepator
                            • 31.iul.2006
                            • 1

                            #58
                            Parchet laminat peste vinilin

                            Tocmai mi'am cumparat un apartament si pe jos am vinilin foarte bine lipit. Si asi vrea sa'mi pun parchet laminat peste vinilin. Este sau nu o prostie acest lucru? Daca se poate face acest lucru mai trebuie sa pun si folie?
                            Mersi

                            Comentariu

                            • Mina
                              Living Legend
                              • 24.iun.2006
                              • 1106

                              #59
                              Am un prieten care asa a facut (adica peste linoleu a pus folie si parchetul), asta anul trecut, pana acum nu a avut probleme. Din ce am mai vazut pe forum nu trebuie sa scoateti vinilinul daca este bine lipit.

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6920

                                #60
                                Vinilinul este foarte bun izolator impotriva umezeli, nu trebuie scos. Folia de PE are si rol de a permite circulatia aerului pe sub parchet, ea trebuie montata.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...