TERMOSISTEM - Do It Yourself

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovi_tamaian
    Incepator
    • 17.feb.2007
    • 31

    #16
    revin cu fisuri pe polistiren am o problema a fost placata o casa co polistiren dupa care a fost gletuita peste masa de spaclu ulterior sa mai tras o masa de spaclu dar gletul nu afost amorsat si a fisurat toata suprafata ca o harta . ce-i de facut cum il salvam pe proprietar?va rog osolutie

    Comentariu

    • ovi_tamaian
      Incepator
      • 17.feb.2007
      • 31

      #17
      maistre max ma ajuti?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #18
        Desigur.

        Daca stratul de glet este fisurat se pune intrebarea daca are o aderenta buna pe masa de spaclu. Verificati aderenta si daca nu are o aderenta buna trebuie inlaturat prin smirgluire stratul fisurat pana la stratul sanatos de masa de spaclu.

        Ati verificat sa nu fi crapat gletul din cauza polistirenului nedetensionat ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • ovi_tamaian
          Incepator
          • 17.feb.2007
          • 31

          #19
          da sa verificat dar cred ca a fisurat numai ultima masa de spaclu deoarece nu a fost amorsat in prealabil .Deci ce-i de facut?

          Comentariu

          • ovi_tamaian
            Incepator
            • 17.feb.2007
            • 31

            #20
            gletul nu am cum sa vad daca este fisurat doar spaclul se vede

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #21
              Smirgluire, amorsare si un alt strat de glet de exterior. E cel mai sigur asa.
              Cu stima.

              Comentariu

              • ovi_tamaian
                Incepator
                • 17.feb.2007
                • 31

                #22
                nu ma-m facut inteles nu vrea proprietarul glet vrea o tencuiala decorativa silicat

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #23
                  Si masa de spaclu nu este poroasa, adica nu se i-a pe palma ? Are o aderenta buna pe primul strat ?
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • ovi_tamaian
                    Incepator
                    • 17.feb.2007
                    • 31

                    #24
                    nu ,sta bine doar ca-i fisurata

                    Comentariu

                    • ovi_tamaian
                      Incepator
                      • 17.feb.2007
                      • 31

                      #25
                      MA SCUZATI DAR SINT INCEPATOR NU PREA STIU CU NETU ASTA OARE MA MAI AUDE CINEVA?

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #26
                        Daca au trecut 28 zile de cand a fost aplicata ultima masa de spaclu, smirgluiti superficial stratul si aplicati amorsa specifica tencuielii decorative utilizate pentru finisaj.
                        Dupa uscarea amorsei aplicati tencuiala decorativa.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • otehf
                          Membru
                          • 20.mar.2007
                          • 190

                          #27
                          salut,

                          cum pot avea si eu aceste poze? as printa cateva sa le vada si constructorul. Nu de alta dar mai bine previn decat....

                          multumesc

                          Comentariu

                          • cik
                            Membru
                            • 13.iun.2006
                            • 181

                            #28
                            Va salut!
                            Misto slide, dar din toate etapele am nelamuriri:

                            Cum se numesc acele profile metalice?
                            Sunt obligatoriu de montat?
                            Cum a ramas cu soclu? Din ce am vazut, s-a montat profilele la o dist de sol.

                            Eu am de termoizolat o fatada, am cumparat polistiren de 5cm. Bca incepe cam de la 40 de cm de sol(de la fundatie in sus).
                            Izolez de la aceasta inaltime(40cm) cu polistiren de 5, iar in jos, decat cei 40cm cu extrudat sau mai sap putin in jos pe langa perete?
                            Ce grosime sa aiba extrudatul?

                            ps: Varului meu, cineva i-a montat polistiren de 5cm pe tot peretele(de la sol pana sus) si dupa aceea i-a pus extrudat de 3(40cm latime) la baza peste cel de 5.

                            Va salut! Numai bine!

                            Comentariu

                            • DEKO
                              Membru
                              • 16.nov.2005
                              • 229

                              #29
                              Postat în original de cik
                              Va salut!
                              Misto slide, dar din toate etapele am nelamuriri:

                              Cum se numesc acele profile metalice?
                              Sunt obligatoriu de montat?
                              Cum a ramas cu soclu? Din ce am vazut, s-a montat profilele la o dist de sol.

                              Eu am de termoizolat o fatada, am cumparat polistiren de 5cm. Bca incepe cam de la 40 de cm de sol(de la fundatie in sus).
                              Izolez de la aceasta inaltime(40cm) cu polistiren de 5, iar in jos, decat cei 40cm cu extrudat sau mai sap putin in jos pe langa perete?
                              Ce grosime sa aiba extrudatul?

                              ps: Varului meu, cineva i-a montat polistiren de 5cm pe tot peretele(de la sol pana sus) si dupa aceea i-a pus extrudat de 3(40cm latime) la baza peste cel de 5.

                              Va salut! Numai bine!

                              Profilele se numesc : profile de soclu (profil de incepere) , sunt si nu sunt obligatorii dar avand si picurator aduc un avantaj intregului sistem , pe partea de soclu se recomanda ca polistirenul extrudat fie el de 20 sau 30mm sa fie lipit pe o hidroizolatie la rece , daca se poate sapa un pic in jos eu unul o recomand sa o faceti , in rest toate cele bune !!!

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6920

                                #30
                                Postat în original de cik
                                Eu am de termoizolat o fatada, am cumparat polistiren de 5cm. Bca incepe cam de la 40 de cm de sol(de la fundatie in sus).
                                Izolez de la aceasta inaltime(40cm) cu polistiren de 5, iar in jos, decat cei 40cm cu extrudat sau mai sap putin in jos pe langa perete?
                                Ce grosime sa aiba extrudatul?

                                ps: Varului meu, cineva i-a montat polistiren de 5cm pe tot peretele(de la sol pana sus) si dupa aceea i-a pus extrudat de 3(40cm latime) la baza peste cel de 5.

                                Va salut! Numai bine!
                                Oare doar o termoizolare cu 5 cm de polistiren are ceva eficenta ?
                                Nu este necesar sa sapati pe langa soclu, termoizolatia vine montata peste nivelul trotuarului.
                                Grosimea termoizolatiei de pe soclu trebuie sa fie egala sau mai mica decat grosimea termoizolatiei de pe fatada pentru ca apa prelinsa de pe fatada sa fie evacuata inspre trotuar si nu sa balteasca pe muchia soclului.

                                Varul dumneavoastra a gresit. Consecintele o sa apara in timp.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...